Коя е най-практичната и полезна формула за високи резултати и постижения? И защо е важно да я знаем?
При равни други условия, обикновено всеки бизнес, работа или дейност имат за цел да постигнат по-високи резултати. Резултатите и постиженията са това, по което преценяваме как се справяме и успешни ли сме в това, с което се занимаваме.
Ако знаем формулата и нейните променливи, ще сме наясно какво точно се изисква от нас, за да постигаме високи резултати и постижения.
По-долу ще представя няколко известни формули, които определят как се постигат високи резултати и постижения. Всички формули имат своята логика и смисъл. Една от тях обаче намирам за най-полезна и за нея ще стане дума най-накрая.
1. Формула на Майер
Като че ли всичко започва през 1955 г., когато индустриалният психолог Норман Майер дефинира следната формула за изпълнение на работата:
Изпълнение = Способност x Мотивация
Това е най-опростената формула. Неслучайно тя лежи в основата на останалите формули, които следват по-долу.
Формулата на Майер дефинира два ключови фактора за успешно изпълнение (отличен резултат, високо постижение) на всяка една задача – “способност” и “мотивация”:
- Способност – потенциал на човек да постига резултати.
- Мотивация – комбинация от сили, които провокират и насочват поведението към определена цел.
Колкото по-голяма е способността (знания, умения, потенциал и желание да се развива) на човек да се справи с някаква задача и колкото по-силна е мотивацията му, толкова по-добро е изпълнението на една работа, задача или дейност.
Не е достатъчно да е налице само единият фактор – “способност”, или само другият фактор – “мотивация”. За да са налице успешни резултати от работата или дейността на един човек, двата фактора трябва да работят в комбинация.
Критиците на формулата на Майер отбелязват, че факторите “способност” и “мотивация” не са достатъчни, за да се каже дали една работа ще се свърши с успешен край.
Но за това, малко по-късно.
2. Формула на Чиксентмихай
През 1990 г. психологът Михай Чиксентмихай публикува книгата си “Поток. Психология на оптималното преживяване”. В нея се аргументира концепцията за “Поток” – особено състояние на пълна концентрация, отдаденост и поглъщане в някаква задача, при което човек буквално забравя за всичко около себе си, намира смисъл в живота си и… се чувства щастлив.
Основният акцент в изследванията на Чиксентмихай е свързан с темите за щастието и творчеството. На практика обаче, той представя формула за високи резултати и постижения, базирана на логиката на концепцията за “Поток”:
Изпълнение = Експертни умения x Предизвикателна цел
Двата ключови фактора за успешно изпълнение (отличен резултат, високо постижение) в концепцията на Чиксентмихай са “експертни умения” и “предизвикателна цел”:
- Експертни умения – свързани са със значителни знания, умения и опит.
- Предизвикателна цел – нещо важно, отговорно и трудно, което трябва да се постигне или осъществи.
Михай Чиксентмихай отбелязва, че човек попада в състояние на “поток”, когато наистина върши това, което обича и умее да върши добре. Повече по тази тема можеш да прочетеш в статията “Михай Чиксентмихай: Поток. Тайната на щастието”.
3. Формула на Бланчард и Хърси
През 70-те години на XX век консултантите по мениджмънт Кен Бланчард и Пол Хърси представят своя модел за “Ситуационно управление”. Моделът е описан в различни книги в т.ч. и в книгата “Лидерството и Едноминутният мениджър”.
Въпреки, че основният фокус в модела за “Ситуационно управление” е различното (гъвкаво) отношение на ръководителя спрямо степента на развитие на неговите преки подчинени, Бланчард и Хърси дефинират своя формула за високи резултати и постижения в работата:
Изпълнение = Компетентност x Ангажираност
Двата ключови фактора за успешно изпълнение (отличен резултат, високо постижение) в концепцията на Бланчард и Хърси са “компетентност” и “ангажираност”:
- Компетентност – функция е на знанията и уменията, които на свой ред са функция на образованието, обучението и/или опита.
- Ангажираност – комбинация е между увереност (вяра в собствените сили) и мотивация (личен интерес и ентусиазъм за добра работа).
Когато един служител (мениджър, човек) е компетентен и ангажиран в силна степен, той може да се справя със своята работа или дейност възможно по-успешно, да работи по относително по-сложни и отговорни задачи, при това възможно по-самостоятелно.
4. Формула, която включва емоциите
През 60-те и 70-те години на XX век се създават няколко важни теории за мотивацията на работните места. Това са например:
- Теория X и Теория Y на Макгрегър
- Теория за двата фактора на мотивация на Хърцбърг
- Теория за очакванията на Врум
- Теория за очакванията на Портър и Лоулър
- Теория за трите потребности на Макклеланд
- Теория за справедливостта на Адамс
Тези теории акцентират на неща като “отношения с прекия ръководител”, “очаквания”, “справдливост”, “индивидуални потребности в работата”. Все важни неща за постигането на високи резултати и постижения.
Вероятно точно това дава основание на различни критици да твърдят, че двата фактора “способност” и “мотивация” от класическата формула на Майер, не са достатъчни, за да се определи дали една работа ще бъде вършена с успех или не.
Критиците имат предвид най-вече емоциите – те не присъстват в уравнението на Майер.
Поради това, през 70-те години в литературата по управление на човешките ресурси се налага мнението, че формулата за високи резултати и постижения е:
Изпълнение = Пригодност x Мотивация x Удовлетворение
Трите фактора в тази формула са “пригодност”, “мотивация” и “удовлетворение”. Това на практика са трите фактора, които лежат в основата на индивидуалните различия между хората на работните им места.
- Пригодност – знания, умения, специфични психически качества на мисленето, вниманието, паметта, психомоториката, пол, възраст, семеен статус и др.
- Мотивация – вътрешен ентусиазъм и стремеж да се постигне определена цел.
- Удовлетворение – задоволство, което се поражда от чувствата на служителя по отношение на неговата работа.
Формулата от по-горе показва, че когато един служител (мениджър, човек) е пригоден, мотивиран и удовлетворен от своя труд, в дългосрочен план и при равни други условия той ще се справя със своята работа възможно по-успешно.
В същото време, важно е да се отбележи, че ако един от трите фактора не е на ниво, с течение на времето и останалите фактори ще се влошат.
Например, един служител може да е с висока пригодност и мотивация, но да е с ниско удовлетворение. Служителят може да смята, че не получава нужното отношение или оценка от своя шеф или да чувства, че усилията му не се възнаграждават справедливо спрямо усилията и възнагражденията на други служители в организацията.
В дългосрочен план подобна ситуация може да влоши мотивацията, а така също и пригодността на въпросния служител. На финала, резултатите и постиженията на служителя ще са много по-ниски, защото и трите променливи в уравнението са намалили своите стойности.
5. Формула по теорията AMO
Някъде към 2000 г. в литературата по управление на човешките ресурси се появява теорията AMO – абревиатура на първите букви на три фактора – Ability, Motivation, Opportunity.
Теорията AMO предлага идеята, че формулата за високи резултати и постижения е:
Изпълнение = Способност x Мотивация x Възможности
Или, тази формула съдържа три фактора – “способност”, “мотивация” и “възможности”:
- Способност – знанията и уменията, необходими да се свърши задачата.
- Мотивация – вътрешните и външни награди, които ще се получат, ако се свърши задачата.
- Възможности – условия на средата.
Според теорията AMO, най-добро постигане на организационните цели е възможно тогава, когато в служителите се съчетават трите фактора – способността им, мотивацията им и възможностите, които те получават, за да изявят себе си в максимално добра светлина.
В тази формула новият елемент е “Възможност”. Нека го илюстрираме с пример.
Един служител може да притежава необходимата способност да се справя със своята работа, както и притежава нужната мотивация за това. Ако организацията обаче не му е предоставила подходящите възможности (системи, процедури, правила, ресурси и т.н.) да изяви своите способности и мотивация, той няма да е максимално успешен.
И така…
Коя е най-добрата формула за високи резултати и постижения?
Дотук разгледахме няколко основни формули за успеха. Коя е най-добрата от тях?
Лично за мен, това е този хибрид:
Изпълнение = Компетентност x Ангажираност x Възможности
Според мен, това е най-практичната формула от всички. Защо смятам така ли?
Важен е смисълът, който се влага във всеки елемент на формулата:
- Изпълнение – постижения, резултати, успехи.
- Компетентност – функция е на знанията, уменията и навиците, които на свой ред са функция на образованието, обучението и/или опита.
- Ангажираност – комбинация е между увереност (вяра в собствените сили), мотивация (личен интерес и ентусиазъм за добра работа) и позитивни емоции и удовлетворение (по отношение на работата).
- Възможности – условията, които средата предоставя.
Лично за мен “компетентност” ми звучи по-практично от “способност”, затова използвам именно тази дума. Към компетентността добавям и навиците. Добрите навици и подходящите знания и умения в определена сфера формират компетентността, която се изгражда с времето.
Според мен “ангажираност” звучи по-точно от “мотивация”, доколкото към ангажираността могат да се причислят както вярата в собствените сили, така и в позитивните емоции и удовлетворение от работата. Да си ангажиран към определена работа или дейност за мен е нещо малко повече от това да си мотивиран да свършиш определена работа или задача. Разбира се, нюансите са тънки.
Ето затова наричам тази формула “хибрид”. Тя съчетава всички гореспоменати формули и подходи.
Въпроси за размисъл
Приложенията на най-добрата формула за високи резултати и постижения са навсякъде – и в професионалния живот, и в личния.
Например, нека си представим, че си служител във фирма и искаш да се развиваш успешно в нея. Помисли за следните въпроси.
Компетентност
- Отговарят ли твоите знания и умения на изискванията за заемане на длъжността ти?
- Разполагаш ли с нужния практически опит, за да се справяш успешно със задачите?
- Имаш ли изградени полезни навици, с чиято помощ да работиш ефективно? Например, навици за целеполагане, планиране, управление на времето, справяне с проблеми, справяне с конфликти, вземане на решения и т.н.
Ако повечето ти отговори са “Да”, значи компетентността ти следва да е на високо ниво и при равни други условия ще постигаш високи резултати.
Там, където отговорът е “Не”, следва да насочиш повече енергия и време, за да подобриш нещата.
Ангажираност
- Чувстваш ли достатъчна увереност, че можеш да се справяш с отговорностите, които са ти възложени?
- Имаш ли достатъчно висок ентусиазъм и изпитваш ли лична заинтересованост към работата, която вършиш?
- Изпитваш ли положителни емоции по отношение на твоята дейност, роля, приноси?
Ако повечето ти отговори са “Да”, значи ангажираността ти следва да е на високо ниво и при равни други условия ще постигаш високи резултати.
Там, където отговорът е “Не”, следва да помислиш каква е причината и ако е възможно – да промениш нещата.
Възможности
- Предоставя ли ти организацията достатъчно възможности да изявиш своята компетентност и ангажираност? Налице ли са нужните системи, правила, ресурси?
- Възползваш ли се реално от предоставените възможности?
Ако повечето ти отговори са “Да”, значи възможностите в твоята организация са налице и ти се възползваш от тях. При равни други условия, ще постигаш високи резултати.
Там, където отговорът е “Не”, следва да помислиш какво да предприемеш. Ако организацията не ти дава възможности за изява, това ще задържа твоята кариера или професионален прогрес. Ако проблемът е, че ти не се възползваш от предоставените възможности, тогава следва да поработиш сериозно върху собствената си проактивност – първият навик за висока ефективност.
В резюме
От всички известни основни формули за високи резултати и постижения, съветвам те да използваш следната:
Изпълнение = Компетентност x Ангажираност x Възможности
Използвай тази формула в твоята работа, бизнес или личен живот, за да постигаш по-високи резултати. Наблегни на всеки от трите фактора. Те, в синергия един с друг, са предпоставката за траен успех във всяка дейност.
Прочети повече: Пълно ръководство за успешно управление на човешките ресурси.