В някои фирми настъпва нещо подобно на безвремие, когато шефът отсъства. Всички вдигат рамене и казват: “Нищо не може да се направи, шефът го няма.” Отлагат се решения и срокове. Някои задачи не могат да бъдат придвижени напред. Тук там се появяват конфликти и напрежение. Недоволстват партньори и клиенти. Дори първият заместник на шефа не може да направи нищо, ако във фирмата има неписано правило всички да се допитват за всичко само с шефа.
Тази схема определено не работи в условията на среда, която е динамична, бързо променяща се, пълна с изненади и конкуренция, която не си поплюва. Много ръководители разбират това, иска им се да променят нещата, но рядко се сещат да потърсят решение в смяна на схемата, по която работи тяхната организация.
А в основата на схемата е структурата на организацията, и в частност степента на централизация или децентрализация.
В книгата “Морската звезда и паякът. Неукротимата сила на организациите без лидери”, посветена на децентрализираните организации, се прави аналогия между между една фирма и две същества – паяк и морска звезда. Подобна аналогия може да ни зареди с полезни идеи.
Ето кратко разяснение във връзка с въпросната аналогия с морска звезда и паяк:
“Вероятно всички знаят, че паякът е същество с осем крака, които са прикрепени за едно тяло в центъра. Ако погледнем под лупа един паяк, ще видим, че той има малка глава и осем очи… При паяка виждате онова, което всъщност представлява животното. Тялото си е тяло, главата си е глава, краката са си крака.
Морската звезда няма глава. Дори нейното централно тяло не е начело. В действителност основните органи се дублират във всеки крайник. Ако разглеждате морската звезда наполовина, ви чака изненада. Животното няма да умре и много скоро ще сте изправени пред две морски звезди. Процесът на регенерация при морската звезда е възможен, защото тя е мрежа от нерви, мрежа от клетки.”
Разбираш ли за какво става дума?
Паякът е организация, която е централизирана. Ако премахнем главата на паяка, тялото не функционира. Замира така, както и когато го няма шефът в една фирма.
В същото време, морската звезда няма мозък, няма централно управление, така да се каже. Когато морската звезда се движи, единият от крайниците трябва да убеди останалите, че това е добра идея. Крайникът се задвижва, а впоследствие останалите крайници сътрудничат и започват да се движат.
Децентрализираната организация почива на пет основи. Тя има пет “крака”, подобно на морската звезда. Тя може да загуби един или два от краката си, но въпреки това ще оцелее.
И подобно на морската звезда, децентрализираната организация се движи. Когато всички крайници работят добре, тази организация потегля напред.
Кои са петте основи на децентрализираната организация?
1. Кръгове
Кръговете са независими и автономни индивиди или група, които придобиват всички права на останалите членове на организацията. Работят извън офисите на организацията – от домашния си компютър. Всеки допринася с нещо.
Например, в Wikipedia едни пишат статията, други я редактират, трети я правят да изглежда привлекателна.
Членовете на кръга не са заедно, в кръга няма йерархия, но всички членове имат усещане за близост. Важен акцент на кръга са нормите за работа – как следва да се изпълни определена работа и това е скелетът на кръга
2. Катализатори
Става дума за индивид или група от индивиди, които подобно на катализаторите при химическите реакции, могат да предизвикат реакция, без да участват в процеса.
Ролята на катализатор играе идеята да се направи определено нещо, която увлича членовете на кръга.
Ако става дума за някой, който дава идея и тя увлича други хора, особеното е, че катализаторът не налага и не изисква идеята му да се реализира на всяка цена, а увлича чрез силата на своя пример.
3. Идеология
Това е “лепилото”, което крепи децентрализираната организация.
Например в eMule, идеологията, която “слепва” членовете е – “заслужава си да се обменя безплатна музика”.
4. Използване на вече съществуваща мрежа
Мрежата може да да бъде някакво общество от хора, които живеят на определено физическо място, или които имат общ бизнес помежду си, следователно споделят и някакви общи ценности.
Използването на тази вече съществуваща мрежа е “крак”, който задвижва организацията напред.
5. Поддръжник
Това може да е човек (група), които неумолимо популяризират новата идея. Не е същото, което е катализаторът, който използва своята харизма и увлича след себе си.
Поддръжникът организира събития, участва в конференции, предизвиква разговори и дискусии по темата. Той е “крак”, който задвижва организацията напред.
В резюме
Можем да използваме аналогията с петте крака на морската звезда, за да децентрализираме поне в някаква степен прекалено централизираната организация, в която всичко тече по-бавно, по-тромаво и нерядко – по-неефективно.
Това е важно особено, когато “главата” на организацията (шефът) отсъства за определено време.
Прочети повече: Петте организационни структури на Минцбърг.