• Skip to main content
  • Skip to footer

Нова Визия

  • Статии
  • Услуги
  • За нас
Начало / Стратегическо управление
Стратегическо управление

Петте зъбни колела на иновациите на Апело

Обновена на 18.06.2022 от Тодор Христов

Петте зъбни колела на иновациите на Апело

Как да се създават и стимулират иновациите? Всяка организация би искала да знае това.

Под името “Петте зъбни колела на иновациите” е известен модел, който акцентира на пет основни елемента на иновационния процес.

Нека го разгледаме.

Проблеми с управлението на хора?

Тодор Христов
Можем да помогнем. Ето как:
  • Фирмено обучение по управление на хора
  • Онлайн курс по управление на хора
  • Е-книга по управление на хора

Пет зъбни колела на иновациите

Моделът за “Пет зъбни колела на иновациите” е създаден от Юрген Апело – консултант по мениджмънт от Нидерландия, който го популяризира в своята книга “Management 3.0” през 2011 г.

Апело счита, че за да преработват постъпващата от външната среда информация и да я трансформират в иновации, организациите следва да разчитат на пет “зъбни колела” – важни елементи на иновационния процес.

Петте зъбни колела на иновациите са:

  1. Креативност;
  2. Мотивация;
  3. Разнообразие;
  4. Индивидуалност;
  5. Познание.

Организация, които съумява да задвижи петте зъбни колела като добре смазана машина, е в състояние да постигне чувствително конкурентно предимство чрез иновации.

Да разгледаме по-подробно петте зъбни колела на иновациите.

1. Креативност

Креативността е първото зъбно колело на иновациите по модела на Апело.

За да се постигне креативност в организацията, мениджърите й следва да създадат подходяща креативна среда, която акцентира на:

  • Сигурност. Хората трябва да са спокойни, че могат да поемат рискове в работата си, без да бъдат наказвани за провалите, които неизбежно ще се случват тук и там.
  • Забавление. Обичайните дейности могат да се превръщат в предизвикателства, състезания и игри.
  • Вариация. Рутинните дейности могат да се разнообразяват. Например, провеждане на работни срещи в парка или в близкото кафене.
  • Видимост. Креативността на служители може да се прави лесно забележима за всички. Например, окачване по стените на постери с рисунки или карикатури, правени от служители.
  • Проактивност. Служителите трябва да се насърчават съзнателно да излизат от зоната си на комфорт и да предизвикват себе си.

Създаването на подходяща атмосфера за процъфтяване на креативността е предпоставка за насърчаване на иновациите в организацията.

2. Мотивация

Мотивацията е второто зъбно колело на иновациите по модела на Апело.

За да стимулират иновациите, мениджърите следва да се фокусират върху вътрешната мотивация на служителите – желанието сами да свършат нещо, но не заради възнаграждение, а защото задачата им е интересна и им дава възможност да изявят най-доброто от себе си.

Когато става дума за креативност и иновации, вътрешната мотивация е много по-важна от външната. Трудно е чрез пари, повишение или други “външни” награди да мотивираш някого да бъде креативен. Самият човек трябва да иска да е креативен, в името на работата и удовлетворението от нея.

Научи повече за вътрешната мотивация от статията “Модел CHAMPFROGS за вътрешна мотивация на Апело”.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.
Безплатно всеки Петък. Без спам!

3. Разнообразие

Разнообразието е третото зъбно колело на иновациите по модела на Апело.

Разнообразието е способността да се установяват различни връзки и взаимоотношения между хората в организацията. Това стабилизира организационната система отвътре и я прави по-гъвкава и устойчива на промени в околната среда.

За да е устойчиво и полезно разнообразието в организацията, между хората трябва да има достатъчно общи неща, които да ги държат сплотени като група заедно. При това положение, различните взаимоотношения и връзки водят до оживени комуникационни потоци, благодарение на които се обменят информация, идеи и гледни точки.

Юрген Апело счита, че за да се стимулират иновациите, всеки новоназначен служител следва да бъде проверяван не само за компетентност, но и за способности да поддържа многообразни отношения с други хора.

4. Индивидуалност

Индивидуалността е четвъртото зъбно колело на иновациите по модела на Апело.

Индивидуалността е тясно свързана с разнообразието. Разнообразието от хора в организацията я стабилизира, прави я гъвкава, устойчива и иновативна. От друга страна, между отделните личности трябва да има достатъчно общи неща (ценности, цели и др.), въпреки различията в гледните точки, за да се постигне баланс и свързаност.

Следователно, на групово или екипно ниво е нужно да се поддържа както разнообразие от личности, така и свързаност между тях. Това може да се постигне най-добре, ако периодично се провежда оценка на ефективността на екипа и баланса от личностни и поведенчески характеристики в него, както и екипни роли.

5. Познание

Познанието е петото зъбно колело на иновациите по модела на Апело.

Има тясна връзка между познание и иновации в организациите. Подобно познание идва по линия на знанията и уменията на хората в организацията, натрупани чрез тяхното образование, обучение и опит. Организацията следва да се стреми да трансформира тази информация в главите на хората в различни иновации – продуктови, маркетингови, производствени, организационни.

Служителите могат да трансформират своето познание в иновации само, ако организацията им управлява по подходящ начин креативността, мотивацията, разнообразието и индивидуалността на персонално, групово и организационно ниво.

Е-книга по управление на човешките ресурси

Мениджър на фирма ли си?

Прочети е-книгата "Ръководство за успешно управление на човешките ресурси" (PDF) и усвои система с фундаментални принципи и правила, които могат да се прилагат в практиката с минимални или дори без никакви промени.

В резюме

Моделът на Апело за стимулиране на иновациите разчита на пет елемента (зъбни колела):

  1. Креативност;
  2. Мотивация;
  3. Разнообразие;
  4. Индивидуалност;
  5. Познание.

Колкото повече от тези пет елемента присъстват в една организация и колкото по-добро е взаимодействието помежду им, толкова повече в организацията има възможности за иновации.

Прочети повече: Матрица на иновациите на Джонсън.

За Тодор Христов

Тодор Христов е съосновател на Нова Визия и водещ на обучения. Разгледай неговите фирмени обучения, онлайн курсове и е-книги по теми като управление, продажби и лична ефективност.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай имейл бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие. Всеки Петък. Без спам!

Footer

Полезни страници

Фирмени обучения
Онлайн курсове
Е-книги
Бюлетин
За нас
Статии
Контакти

Следвай ни

  • Email
  • Facebook
  • LinkedIn

За Нова Визия

Нова Визия е образователен сайт за професионално и личностно развитие, дело на “Сита Мениджмънт Консулт” ООД и подкрепян от Златни Правила. Благодарим ти, че ни четеш!

Политика за авторските права • За реклама • Политика за бисквитките

Всички права запазени © 2023 Нова Визия