Пол Самюелсън е роден през 1915г. в САЩ. Изучава икономика в Чикагския университет, по-късно разработва докторска дисертация в Харвардския университет по темата “Основи на икномическия анализ”.
През 1940г. преминава на работа в Масачузетския технологически институт като асистент-професор, а впоследствие от 1947г. – и като професор по икономика.
Пол Самюелсън получава Нобелова награда по икономика през 1970. Освен с фундаментални научни изследвания в сферата на икономиката, в течение на много години Самюелсън е и постоянен автор на колонка в сп. “Newsweek”. Впечататляваща е и неговата практическа работа като съветник на Президента на САЩ – Джон Кенеди.
Ето и неговите основни трудове: “Foundations of Econfmics (1947), “Economics: Introductory Analysis” (1948), “Linear Programming and Economic Analysis” (1958, 1987), “The Collected Scientific Papers” (1966).
Не само научното творчество, но и цялостната дейност на Пол Самюелсън дават основание той да бъде определен като най-известният икономист след Втората световна война. Какво е обяснението?
Ако разгърнем страниците на неговите публикации, ще видим, че те се отнасят практически до всички аспекти на икономическата наука: теорията на потреблението, теорията на производството, теорията на общото равновесие, международната търговия, икономиката на благосъстоянието, теорията на циклите на деловата активност, проблемите на инфлацията и др.
Същевременно характерното за изследванията на Самюелсън е, че са ориентирани към използване на математически методи в икономическата наука. Пол Самюелсън е използвал математиката за анализ на нови области на икономиката, а тези области не са могли да бъдат проучени без математически апарат. В тази връзка той постига впечатляващи резултати от изучаването на поведението на цените в условията на нарушено равновесие и на условията, при които икономиката идва до равновесно състояние.
Ето някои от основните и изключително силни приноси на Пол Самюелсън:
- Как да бъде използвано държавното управление, така че да се осигури по-пълна заетост на населението;
- Каква да е информационната политика от гледна точка на краткосрочния компромис между инфлацията и безрботицата;
- Чрез синтез на класическите идеи на Адам Смит и Давид Рикардо (тези учени са били привърженици на минимална правителствената намеса при рецесия на икономиката) и тези на Джон Кейнс (този учен е бил привърженик на силната правителствена намеса за облекчаване на рецесията), Пол Самюелсън е считал и препоръчвал, че по време на рецесия правителството трябва да има волята да направи големи намеси в икономиката, за да я задвижи отново, а когато икономиката работи на пълния си потенциал, правилната роля на правителството е да осигури обществени стоки и услуги. За да бъде по-ясно нека уточним, че обществените стоки и услуги са “стоки или услуги, които не могат да бъдат произвеждани с печалба от частни фирми, защото не е възможно да се осигурят само за един човек”.
Книгата на Самюелсън “Economics: An Introductory Analysis” (“Икономикс: Въвеждащ анализ”, 14 изд. в съавторство с У. Нордхауз), публикувана през 1992г., се превръща в основен учебник по “Икономикс” в много висши учебни заведения по света и се счита за един от най-добрите учебници по тази дисциплина. Преведен е на 41 езика, вкл. и на български език и е разпостранен в милионни тиражи. Тази книга-учебник изиграва важна роля в разпространението на идеите на кейнсианската макроикономика.
Прочети повече: Франк и Лилиан Гилбрет. Биография и идеи.