Много от нашите вътрешни убеждения се придобити “отвън” мисловни модели, които се повтарят и заучават трайно с течение на времето.
На свой ред, нашето подсъзнанието използва тези вярвания и привежда поведението ни в съответствие с тях. Така, ако сме се програмирали с негативни мисли, неусетно ще се превърнем в негативни хора, което на свой ред може да има нежелани, дори разрушителни последици за нашия професионален и личен живот.
По-долу ще разгледаме как могат да се използват т.нар. “позитивни утвърждения” за предизвикване на положителна промяна в поведението, което на свой ред да доведе до по-добри резултати в една или друга област на живота.
Позитивни утвърждения
Позитивните утвърждения са кратки положителни изявления, които са съзнателно формулирани с цел да противодействат срещу самоограничаващите убеждения и негативното мислене.
Когато повтаряме често позитивни утвърждения и вярваме в тях, ние провокираме подсъзнанието си или да отхвърля, или да преоценява определени наши мисловни модели, с което се стремим да постигнем положителна промяна и по-добри резултати за себе си.
Има много хора, които са завладяни от негативно мислене и самоограничаващи убеждения от сорта на:
- “Не съм достатъчно способен да постигам високи резултати в моята професия.”
- “Не притежавам качества за предприемач.”
- “Не съм достатъчно привлекателен и интересен човек, за да привлека достатъчно любов в живота си.”
- “От мен нищо няма да излезе.”
Обикновено подобни негативни мисли имат способността да се реализират в практиката и този феномен е известен като “самоосъществяващо се пророчество” или ефект на Галатея. Ако човек сам не си вярва – че знае и може, неговите ниски очаквания вероятно ще се изявят в реалния живот.
Именно в подобни ситуации могат да са много полезни позитивните утвърждения. Практикуването им може да е много лесно – просто избираш подходящото за твоята ситуация утвърждение и си го повтаряш редовно. Редица изследвания потвърждават, че това увеличава мотивацията, укрепва вярата и повишава самооценката.
Някои хора гледат на позитивните утвърждения като на “голи пожелания”, все едно са нещо прекалено абстрактно и несериозно.
Естествено, позитивните утвърждения не са вълшебство или магия и е наивно да се очаква, че ще доведат до бързи и лесни решения на тежки проблеми, които са се натрупвали с години.
Но на позитивните утвърждения може да се гледа като на тренировка. Така, както един човек тренира систематично някакъв спорт или прави упражнения ден след ден, за да поддържа тялото си в добра кондиция, така и подсъзнанието може да се тренира всеки ден с редовни положителни изявления, които постепенно да препрограмират мисловната нагласа на човека в различна и желана от него посока.
Можем да открием корените на съвременната практика за позитивни утвърждения в работата на френския психолог Емил Куе (1857-1926), който е автор на популярен метод за психотерапия и самоусъвършенстване, основан на позитивни изявления. Куе е също и първият автор, който обръща внимание на т.нар. “плацебо ефект”.
В наши дни голяма популярност в сферата на позитивните утвърждения имат идеите на Луиз Хей (1926-2017) – учител по личностно развитие и автор на голям брой книги, в т.ч. и бестселъра “Излекувай живота си”. През 70-те години на XX вел тя е диагностицирана с неизлечимо раково заболяване, което съумява да преодолее чрез комбинация от психотерапия, визуализации, позитивни утвърждения, прошка и хранителен режим.
Нека видим кога и как могат да се използват позитивни утвърждения.
Кога да се използват позитивни утвърждения?
Многобройни проучвания, в т.ч. и през последните години, доказват ползите от позитивните утвърждения и в частност, че те:
- намаляват стреса (Шърман – 2009, както и Глитчър и Дънинг – 2015);
- подобряват физическото състояние (Куук – 2012);
- омекотяват и успокояват иначе “заплашителни” сигнали от външния свят (Логел и Коен – 2012);
- подпомагат положителната промяна (Харис – 2007) и използването на повече плодове и зеленчуци в храненето (Ептън и Харис – 2008);
- повишават успеха и академичните постижения (Лейус – 2017).
Позитивни утвърждения могат да се използват в много широк кръг дейности и житейски ситуации.
Например, ако човек желае:
- да повиши самочувствието и увереността си преди презентация или важна среща;
- да контролира чувства като фрустрация, гняв и нетърпение;
- да подобри самооценката си;
- да завърши предизвикателен проект, с който се е захванал;
- да увеличи продуктивността си;
- да преодолее лош навик.
Как да се използват позитивни утвърждения?
Позитивните утвърждения могат да се използват по следния начин:
- Избери конкретна област от живота си, която искаш да промениш. Например, това може да е кариерата или взаимоотношенията с брачния партньор. Може да е нещо, свързано с определено качество или умение – например да станеш по-търпелив, по-продуктивен, по-креативен и т.н.
- Състави едно или повече позитивни твърдения в сегашно просто време. Тези твърдения трябва да са ориентирани към това, което искаш да бъдеш, да са постижими, да са формулирани позитивно, а не негативно, както и да са в сегашно просто време. Също така, твърденията следва да са в унисон с твоите ключови ценности.
- Превърни негативното в позитивно. Например, ако те угнетява мисълта, че не си достатъчно способен да постигаш високи резултати в работата си, можеш да я трансформираш в позитивно убеждение от типа на “Аз съм компетентен и опитен специалист.”
- Запиши позитивните утвърждения. Можеш да ги запишеш на лист хартия, или на отделни листчета, или на десктопа на лаптопа си, на екрана на мобилния телефон или на таблета си, да ги окачиш на хладилника – навсякъде, където може да са пред очите ти през деня.
- Повтаряй позитивните утвърждения редовно и с вяра. Позитивните утвърждения трябва да се повтарят на глас по няколко пъти на ден, но от огромно значение е дали се произнасят с достатъчно силна емоция, надежда и вяра. Позитивните утвърждения са фрази с голямо значение и трябва да се изговарят като такива. Повтаряй ги със страст, все едно вече са постигнати.
Позитивните утвърждения са още по-полезни, когато се комбинират с други техники за успех и позитивно мислене, като например визуализация или формулиране на лични цели.
Примери за позитивни утвърждения
По принцип, позитивните утвърждения следва да са измислени от самия човек, тъй като те са нещо много лично и специфично.
По-долу следва кратък списък с примерни позитивни утвърждения, които са единствено за ориентир.
- “Мога да се справя.”
- “Колегите ми ме ценят и уважават.”
- “Аз съм успешен човек.”
- “Аз съм честен в работата и живота.”
- “Благодарен съм за работата, която имам.”
- “Благодарен съм за семейството, което имам.”
- “Аз съм щедър.”
- “Мога да се справя с този проект креативно и в срок.”
- “Обичам да работя с колегите си.”
- “Мога да отслабна.”
- “Аз съм интересна и забавна личност.”
- “Аз съм уверен в собствените си сили.”
- “Избирам да съм щастлив.”
- “Имам страхотно семейство и приятели.”
- “Аз съм упорит, силен и смел човек.”
- “Постигам целите си.”
- “Приемам се и се обичам изцяло.”
- “Аз съм отговорен и стабилен човек.”
- “Избирам да се заобграждам само с добри и позитивни хора.”
- “Харесвам тялото си точно такова, каквото е.”
- “Мога да уча и усвоявам нови неща бързо и ефикасно.”
- “Каквито и трудности да ми се случат, притежавам силата да ги преодолея.”
- “Ставам все по-силен с всеки ден.”
- “Отнасям се към другите с уважение и те се отнасят с уважение към мен.”
- “Работя всеки ден, за да се превърна в най-доброто, на което съм способен.”
- “Освобождавам се от страх, гняв и лоши мисли.”
- “Аз съм уникална личност.”
В резюме
Позитивните утвърждения са кратки положителни изявления, които са съзнателно формулирани с цел да противодействат срещу самоограничаващите убеждения и негативното мислене.
Позитивните утвърждения трябва да се повтарят на глас по няколко пъти на ден със съответното чувство, надежда и вяра. Те са особено полезни, когато човек усеща, че навлиза в низходяща спирала на негативно мислене или поведение.
Позитивните утвърждения се съчетават много благоприятно с други техники, като например визуализация или определяне на лични цели.
Прочети повече: Как да започнем да мислим на едро.