Когато общуваме с другите, ние използваме различни средства – вербални и невербални. Използваме думи, но така също и интонация и всевъзможни сигнали на тялото.
Но дали всички тези средства са еднакво ефективни в междуличностната комуникация? Има ли такива, които са по-важни от други?
В търсене на ефективните начини за комуникация е открито Правилото 7-38-55. То е широко цитирано в цял свят и с течение на времето се е превърнало в класическо. Нека го разгледаме.
Правило 7-38-55
Правилото 7-38-55 е формулирано през 1967 г. от проф. Алберт Мехрабян – известен психолог и преподавател с арменски произход, който развива кариерата си в САЩ.
В свои емпирични изследвания върху комуникация, при която става дума за изразяване на чувства, емоции или нагласи на една от страните в разговора, Мехрабян проверява каква е относителната важност на трите основни елемента в междуличностната комуникация – думи, интонация и изражения на лицето.
Оказва се, че тези три елемента имат различно влияние в процеса са комуникация, както следва:
- Думи – 7%. Чрез думите ние изразяваме или разбираме едва около 7% от чувствата, емоциите или нагласите в междуличностната комуникация. Думите са част от вербалната комуникация.
- Интонация – 38%. Чрез тона на гласа ние изразяваме или разбираме около 38% от чувствата, емоциите или нагласите в междуличностната комуникация. Интонацията е част от невербалната комуникация.
- Изражения на лицето – 55%. Чрез израженията на лицето ние изразяваме или разбираме около 55% от чувствата, емоциите или нагласите в междуличностната комуникация. Израженията на лицето са част от невербалната комуникация.
Съотношението между трите елемента в междуличностната комуникация става популярно като “Правило 7-38-55 на Мехрабян”. В него прави впечатление, че доминиращите елементи в междуличностната комуникация са невербалните сигнали.
С течение на времето Правилото 7-38-55 става толкова популярно, че започва да се цитира масово в литературата по комуникация, презентации, психология и др. Много често обаче се цитира неправилно.
В тази връзка е нужно да се позовем на думите на самия проф. Мехрабян, който отбелязва, че:
“Правилото 7-38-55 е валидно само в случаите, в които един човек говори за свои чувства или настроения”.
Пример за Правило 7-38-55
Нека дадем един пример, за да стане по-ясно за какво става дума по отношение на Правилото 7-38-55 за междуличностна комуникация на Мехрабян.
Когато попитаме някого “Как си?”, отговорът от негова страна може да е “Добре съм”. Това са думите, които се изричат, но дали те са достатъчни, за да разберем правилно как се чувства събеседникът ни?
Ако събеседникът ни отговори “Добре съм” с позитивна интонация и усмихнато лице, тогава ние ще сме сигурни, че той наистина е добре. Налице е съвпадение между вербалните и невербалните сигнали.
Но ако събеседникът ни отговори “Добре съм” и в същото време гласът му е плах и несигурен, а лицето – помръкнало или напрегнато, тогава ние ще се доверим на невербалните сигнали, които имат много по-голямо влияние в междуличностната комуникация спрямо вербалните.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Приложение на Правило 7-38-55
Правило 7-38-55 за междуличностна комуникация на Мехрабян има приложение в различни аспекти на живота.
Например:
- Комуникация по телефон. Ако говорим по телефон с някого, той няма възможност да следи изражението на лицето ни. Това означава, че следва да сме особено внимателни как използваме другите два елемента на междуличностната комуникация – думи и интонация. Нужно е да подбираме добре думите си и да ги изричаме с недвусмислена интонация, за да предадем правилно съобщението на нашия събеседник, в противен случай е възможно да възникне неразбирателство относно това, което обсъждаме.
- Комуникация по имейл. Това е дори още по-сложна ситуация, тъй като при нея отсъстват най-важните два елемента от Правилото 7-38-55 – интонация и изражение на лицето. При имейл комуникацията съответно е най-лесно да възникне неразбирателство, когато се обсъжда някакъв чувствителен въпрос или проблем. Необходимо е много внимателно да обмисляме и използваме думите си, когато пишем имейл. Полезни в това отношение са емотиконите, които могат да се използват с успех в неформалната писмена комуникация. Като правило обаче, ако въпросът, който се обсъжда е наистина важен, по-добре е да се премине на телефон, а най-добре лична среща или ако това не е възможно – видео разговор.
- Комуникация в лична среща. Тук могат да се използват ефективно и трите елемента на междуличностната комуникация. Да си представим ситуация, в която мениджър подава обратна връзка към свой служител относно резултатите от работата му през последния месец. Мениджърът може да иска да критикува своя служител, но ако чрез интонация и изражение на лицето той покаже, че критиката му е добронамерена и конструктивна, служителят ще разбере правилно посланието и няма да се настрои негативно или дефанзивно.
В резюме
Правилото 7-38-55 на Мехрабян твърди, че различните елементи на междуличностната комуникация имат различна тежест и влияние за правилно разбиране на посланието, както следва:
- Думи – 7%;
- Интонация – 38%;
- Изражения на лицето – 55%.
Откритието на Алберт Мехрабян е, че когато се обсъждат чувства, емоции или настроения, езикът на тялото има доминиращо въздействие.
Следователно, важно е да отчитаме не само какво казваме, а и как го казваме. По този начин можем да намалим значително риска от неразбирателство с нашите събеседници.
Прочети повече: 9 принципа на ефективната комуникация.