На всеки ръководител рано или късно му се налага да предприеме дисциплинарни мерки срещу пряк подчинен, чиито действия са в разрез с правилата в организацията.
Подобни ситуации не са приятни и са съпътствани от негативни емоции и от двете страни. Често мениджърите се колебаят как точно да постъпят, когато им предстои да наложат наказание на свой сътрудник.
В помощ на ръководителите е създадено т.нар. “Правило на горещия котлон”, което очертава основните акценти за прилагане на дисциплинарни мерки. Нека го разгледаме.
✅ Ръководство по управление на хора
Правило на горещия котлон
Правилото на горещия котлон за налагане на дисциплинарни мерки е формулирано през 60-те години на XX век от Дъглас Макгрегър – експерт по мениджмънт от САЩ и създател на влиятелната теория за лидерство “Теория X и Теория Y”.
Правилото на горещия котлон прави паралел със ситуация от реалния живот, когато сме в близост до нажежен до червено котлон. Само по цвета му ние бързо разбираме, че ще се изгорим, ако го докоснем. Ако го пипнем с ръка, резултатът ще е незабавен и неизбежен – изгаряне на кожата и силна болка.
Дори и да се ядосаме в началото, малко по-късно ще осъзнаем, че вината не е в котлона – той не ни е наранил умишлено. Вината е в нас самите, че сме пренебрегнали предупредителните сигнали и сме го докоснали. Можем да се сърдим само на себе си – постъпката ни не е особено умна и е очевидно, че пак ще се опарим, ако решим да го докоснем отново.
Абсолютно същият сценарий се развива в работна ситуация, когато мениджър предприема дисциплинарни мерки срещу служител с някакво провинение.
Правилото на горещия котлон на Макгрегър има четири принципа:
- Предупреждение;
- Незабавна реакция;
- Последователност;
- Безличност.
Нека разгледаме малко по-подробно тези принципи.
1. Предупреждение
Предупреждението е първият принцип на правилото на горещия котлон за дисциплинарни мерки на Макгрегър.
В ситуацията с истински горещ котлон, човекът е предупреден за опасността от сигнално-червения цвят на нажежената повърхност на котлона.
По аналогия, в една организация всички служители трябва да са надлежно предупредени какви са нормите на поведение, процедурите и правилата, за да не могат да кажат след това, че не са знаели, че вършат нещо нередно или забранено. Това може да се реализира по различни начини – от длъжностни характеристики и стандарти за работа до въвеждащо обучение или периодична оценка на трудовото изпълнение.
Всеки път, когато има някаква промяна на правилата в организацията, служителите трябва да се запознаят надлежно с новостите.
Мениджърите, в частност мениджърите по човешки ресурси, следва да информират служителите за всички актуализации в правилата и наказанията, свързани с тяхното неспазване.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 1800+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Незабавна реакция
Незабавната реакция е вторият принцип на правилото на горещия котлон за дисциплинарни мерки на Макгрегър.
В ситуацията с истински горещ котлон, последиците от неговото пипане са мълниеносни – човек получава изгаряне на кожата и силна болка.
По аналогия, в една организация дисциплинарната мярка от мениджъра към провинилия се служител трябва да е незабавна. Когато се забележи неподходящо поведение, което е в разрез с нормите и правилата, най-добре е служителят да бъде санкциониран моментално – не след месец или година.
Всяко наказание е форма на обратна връзка, а е известно, че ефективната обратна връзка е навременна. Колкото по-скоро се вземе отношение във връзка с някакъв проблем, толкова по-добре.
3. Последователност
Последователността е третият принцип на правилото на горещия котлон за дисциплинарни мерки на Макгрегър.
В ситуацията с истински горещ котлон, последиците от неговото пипане са едни и същи всеки път. Колкото пъти човек пипне горещия котлон, толкова пъти ще се изгори и ще изпита болка, без изключение.
По аналогия, в една организация дисциплинарната мярка задължително трябва да е последователна и систематична. Тя не бива да се прилага само от време на време, спорадично и хаотично според настроението на мениджъра. Ако е налице провинение, трябва винаги да има и адекватно наказание.
Само по този начин служителите ще знаят какво да очакват, когато нарушават правилата.
✅ Обучение по управление на хора
4. Безличност
Безпристрастността е четвъртият принцип на правилото на горещия котлон за дисциплинарни мерки на Макгрегър.
В ситуацията с истински горещ котлон страда ръката, която я е докоснала, без значение кой е нейният “собственик”. При това, наказанието за проявеното безразсъдство е с ограничено действие – изгорена е само ръката, но не и кракът, торсът или главата.
По аналогия, в една организация дисциплинарната мярка трябва да е насочена към действието, не към личността на служителя. Няма значение кой от служителите е нарушил правилата – всеки трябва да получава еднакво отношение. Ако е налице конкретно провинение, за него наказание трябва да получи както служителят X, така и мениджърът Y.
Също така, важно е да се има предвид, че дисциплинарните мерки трябва да са адекватни на провиненията и да не ги надхвърлят по сила. Лесно е ръководителят да се увлече и да изгуби чувство за мярка. Понякога за едно дребно неправомерно поведение той може да наложи твърде тежко наказание до размери, които са несъизмерими с повода за него.
Целта на наказанието е да промени само поведението, а не личността на човека. Актът трябва да бъде осъден, а не личността. Ако нарушителят разбере това, той ще се въздържа от подобни действия в бъдеще. Ако е наранено достойнството му като личност обаче, от него не може да се очаква нищо друго освен негодувание и демотивация.
В резюме
Правилото на горещия котлон на Макгрегър дава на мениджърите полезни ориентири в ситуации, в които им се налага да използват дисциплинарни мерки спрямо техни сътрудници.
Четирите принципа на правилото на горещия котлон са:
- Предупреждение;
- Незабавна реакция;
- Последователност;
- Безличност.
Колкото повече от тези принципи се спазват при налагане на дисцплинарни мерки, толкова по-ефективни ще са те в дългосрочен план.
Прочети повече: Дъглас Макгрегър. Биография и идеи.