Страдам от заболяване, наречено „Болестта на Мениер” – не се притеснявайте, няма да се заразите, като четете тази статия. Симптомите на Мениер включват загуба на слуха, тинитус (непрекъснати звук от камбанки в ушите), виене на свят.
Има много медицински теории за тази болест: твърде много сол, кофеин, алкохол, твърде много стрес, алергии… Ето как, налага се да работя по ограничаването на всички тези фактори.
Аз имам собствена теория по въпроса. Като човек, който работи в сферата на рисковите инвестиции, ми се налага да слушам стотици презентации на различни предприемачи, които търсят финансиране. Повечето от тези презентации са истински кошмар: шестдесет слайда за „патент, който чака одобрение”, „предимството на първия в бранша”, „всичко, което трябва да постигнем е да накараме 1% от китайците да купуват нашия продукт” и всякакви други истории на стартиращите бизнеси.
Проблеми с презентациите?

Тези презентации са толкова лоши, че слухът ми се изгубва, ушите ми започват да звънят непрекъснато и получавам траен световъртеж.
Преди в бранша на рисковите инвеститори да се появи епидемия от болестта на Мениер, ще се опитам да ви проповядам правилото 10/20/30 на PowerPoint. То е доста просто:
Една презентация с PowerPoint:
- следва да съдържа 10 слайда;
- да продължи не повече от 20 минути;
- да използва шрифт не по-малък от 30 пункта.
Незасивимо, че съм в бизнеса с рискови инвестиции, това правило е приложимо и за всяка друга презентация, например при други форми на търсене на капитал, при продажба, при създаване на бизнес партньорство и т.н.
Десет е оптималния брой за слайдове в презентации под PowerPoint, защото един нормален човек не може да осмисли повече от десет концепции в хода на една среща – а рисковите инвеститори са много нормални хора. (Единствената разлика между вас и рисковият инвеститор е, че на него му плащат, за да играе хазарт с чужди пари). Ако се налага да използвате повече от десет слайда, за да обясните в какво се състои вашия бизнес, най-вероятно нямате бизнес.
Десетте теми, от които се интересува рисковият инвеститор са:
- Проблемът;
- Вашето решение;
- Бизнес моделът;
- Основната магия/технология;
- Маркетингът и продажбите;
- Конкуренцията;
- Екипът;
- Прогнозите;
- Статусът към момента и какво предстои;
- Резюме и план за действие.
Трябва да представите вашите десет слайда за двадесет минути. Да, сигурно разполагате с цял час, но тъй като използвате лаптоп с Windows, ще ви отнеме 40 минути да стартирате мултипроектора. Дори и да заработи нормално, участниците в срещата ще закъснеят и ще трябва да си тръгнат по-рано. В идеалната ситуация трябва да направите презентацията си за 20 минути и да оставите 40 минути за дискусия.
Мнозинството от презентациите, на които присъствам използват текст 10 пункта. В екрана е наблъскан колкото се може повече текст, след което презентиращият го прочита. Веднага, когато аудиторията разбере, че четете текста, тя започва да чете преди вас, защото хората четат по-бързо, отколкото успявате да говорите. Резултатът е, че между вас и аудиторията няма синхрон.
Причината, поради която хората изпозлват дребен шрифт е двуяка: първо, защото не познават добре презентацията си; второ, защото си мислят, че колкото повече текст има, толкова по-убедително е всичко. Пълна глупост. Стремете се да не използвате шрифт под 30 пункта. Гарантирам, че това ще направи презентациите ви по-добри, защото ще изисква от вас да откриете ключовите моменти и да ги разясните най-добре.
Ако „30 пункта” ви се струва твърде догматично, тогава ви предлагам следния алгоритъм: открийте каква е възрастта на най-възрастния човек от бъдещите ви слушатели и я разделете на две. Това е оптималният ви шрифт.
Така че, моля спазвайте правилото 10/20/30 на PowerPoint. Ако ли не, следващият път, когато някой от аудиторията ви се оплаче от загуба на слух, камбанки или световъртеж, поне ще знаете каква е причината.
Прочети повече: 5 ключови идеи за по-добра презентация с PowerPoint.