Светът, който ни заобикаля, е сложен. Понякога – прекалено сложен.
Налага ни се да мислим за много неща, да помним много неща, да правим много неща. На моменти се сблъскваме с толкова много информация, обстоятелства и променливи, че е цяло предизвикателство да имаме адекватно поведение.
Принципът KISS е формулиран именно с оглед комплексната среда, в която живеем и работим. Той поставя акцент върху простотата като задължително условие за успешното управление на професионалния и личния ни живот.
Нека разгледаме по-подробно този принцип.
Принцип KISS
На английски език, “kiss” означава “целувка” или “целувам”, но в случая не става дума за това. Естествено, не става дума и за рок групата KISS. В случая, “KISS” е абревиатура на “Keep it simple, stupid”, което в свободен превод от английски значи “Прави го простичко, глупако”.
Принципът KISS твърди, че повечето системи работят най-добре, когато са прости, а не сложни. Следователно, простотата следва да е ключова цел при създаването на нещо. Ненужната сложност трябва да се избягва.
Понякога “KISS” означава и “Keep it stupid simple”, “Keep it simple, silly”, “Keep it short and simple”, “Keep it simple and straightforward”. Без значение какво точно се влага в акронима “KISS”, идеята му е една и съща – той призовава към простота.
Твърди се, че идеята за акронима “KISS” датира от 60-те години на XX век и е на Кели Джонсън, главен инженер на американския производител на самолети Lockheed Martin. Личната трактовка на Джонсън за KISS била “Keep it stupid simple”.
Принципът KISS е минималистична концепция, която защитава идеята, че малкото е повече.
В бизнеса например, Принципът KISS се основава на две наблюдения:
- потребителите като цяло предпочитат стоки и услуги, които са лесни за разбиране, усвояване и употреба.
- компаниите, които произвеждат тези стоки и услуги, могат да открият за себе си преимуществата на простите решения: намаляване на разходите и времето за производство, както и по-лоялни клиенти и по-дълъг пазарен живот на продуктите.
По повод простотата, Алберт Айнщайн казва:
„Прави нещата толкова просто, колкото е възможно, но не по-просто.“
А Вернер фон Браун добавя:
„Прогресът е пътят от примитивното през сложното към простото.“
И двамата на практика потвърждават Принципа KISS с думите си.
Приложение на Принципа KISS
Принципът KISS може да се прилага в много широк кръг от области, както от професионалния, така и от личния живот, например в:
- дизайн на нови продукти;
- всякакъв друг вид дизайн – графичен дизайн, уеб дизайн, интериорен дизайн;
- устна и писмена комуникация;
- презентации;
- маркетинг;
- управление на проекти;
- справяне с проблеми;
- взаимоотношения с други хора;
- готвене;
- тренировки;
- стил на обличане;
- цялостен начин на живот;
Във всички тези, а и в много други области на живота, принципът KISS има голямо приложение.
Колкото по-просто презентираме една идея, колкото по-просто проектираме един продукт, колкото по-ясни и прости поддържаме взаимоотношенията си с хората, финансите си, кариерното си развитие, бъдещето си – толкова по-добре.
В моята статия “Защо се нуждаеш от система за всяко важно нещо, което правиш?” аргументирам идеята, че всеки може само да спечели, ако използва система за всяко важно нещо, което прави в живота си.
Системата е набор от принципи, правила или процедури, според които се извършва някаква дейност. За да постигаме определени цели и високи резултати, ние се нуждаем от системи, при това добри системи.
Например, системи за управление на хора, системи за учене на чужди езици, системи за работа – програмиране, счетоводство, маркетинг, оценяване и възнаграждаване на персонал и т.н. Нуждаем се също така и от етични системи, религиозни системи, философски системи, духовни системи…
Всички тези системи обаче, за да са ефикасни, следва да са създадени в унисон с принципа KISS, т.е. да са възможно по-прости. Колкото по-сложна е една система, толкова по-трудно е тя да се спазва, което намалява нейната ефективност. Прекалено сложните неща объркват и отблъскват. Простите неща са по-лесни, по-разбираеми и предразполагат към изграждането на полезни навици.
Лесно ли е да се прилага Принципът KISS?
Трябва да направя едно важно уточнение – Принципът KISS е полезно да се прилага, но не е лесно да се прилага.
Красноречив пример за това е известният цитат от писателя Марк Твен:
„Нямах време да ти напиша кратко писмо, затова ти написах дълго.”
Това, което Марк Твен ни казва е, че да се използва на практика Принципа KISS не е проста задача. Изискват се компетентност, креативност, усилия и време, за да се създаде нещо просто и едновременно с това – работещо и ефективно.
Да се говори, пише или действа просто, изисква още и планиране. Ако от самото начало ни убегне “голямата картина” и залитнем в детайлите, рискуваме да създадем нещо натруфено, объркано и сложно. Необходимо е да имаме визия и да се фокусираме с всички сили върху крайната цел, за да можем да определим главните елементи, които да използваме.
В резюме
Като използваме Принципа KISS във всяко нещо, което правим, ние можем да си гарантираме, че се фокусираме върху нещата, които дават най-голяма стойност за нас или околните.
Когато успеем да трансформираме нещо сложно в нещо просто, ние създаваме стойност. Простото нещо е разбираемо, работещо и като правило – по-трайно и дълговечно.
Прочети повече: Кокошката, златните яйца и високата ефективност.