Как да се представи една идея, решение на проблем или позиция към някаква тема по възможно по-ясен за слушателите начин?
В практиката се използват различни техники, като една от най-директните е известна като “Принцип на пирамидата” – практичен начин за организиране на текст или презентация около нейната “голяма идея”.
Нека видим за какво става дума.
Принцип на пирамидата
Принципът на пирамидата е формулиран от Барбара Минто – консултант от McKinsey & Company, която го разяснява в книгата си “The Pyramid Principle: Logic in Writing and Thinking” през 1985 г.
Принципът на пирамидата се прилага чрез незабавно представяне на главната теза още в самото начало, след което се посочват няколко основни аргумента, които я подкрепят, като всеки от тях се подкрепя с конкретни детайли.
Следователно, елементите на Принципа на пирамидата на Минто са:
- Главна теза;
- Основни аргументи;
- Конкретни детайли.
Принципът на пирамидата на Минто е представен на диаграмата по-долу:
Това е напълно различен подход от някои традиционни начини за презентиране, при които първо се очертава общата картина, коментират се всевъзможни детайли и на финала се представя главната теза или решение на проблем. Подобен стил на говорене или писане е логичен, но е по-обстоятелствен и може да отнеме твърде много време на слушателя или читателя, докато стигне до най-важното.
Вместо това, Принципът на пирамидата подхожда по обратния начин и още в самото начало стартира с най-важното. Това гарантира, че вниманието на публиката е незабавно уловено и че бързо може да се създаде завладяваща история, която е лесна за запомняне и разбиране.
Да разгледаме по-подробно елементите на Принципа на пирамидата.
1. Главна теза
Принципът на пирамидата изисква още в началото да се започне с главната теза. Тя е най-високото ниво в пирамидата на Минто.
Например, презентаторът може да даде директен отговор на някакъв въпрос още в самото начало на своето изложение. Или, авторът на някакъв текст може да започне още в самото начало с главната идея или извод от текста, който по-надолу представя резултат от някакво по-подробно проучване, например.
Принципът на пирамидата обръща наопаки традиционните методи, които се използват за достигане до определено заключение. Обикновено заключението се прави в края на текст или презентация, след като най-напред се представят фактите и се обсъдят основните аргументи.
Барбара Минто обяснява, че когато се започва с главната теза, това изисква голямата идея да се формулира по ясен и директен начин още в началото, с което най-ефективно се използва факторът “време”. Читателят или слушателят не се претрупва с информация, вниманието му се улавя още в първите секунди и се фокусира към “голямата” картина на нещата.
Също така, подобен подход подсказва, че презентаторът е много добре подготвен, има самочувствие да се изкаже по темата и не говори празни приказки.
2. Основни аргументи
След като се изкаже главната теза, трябва да се приведат няколко основни аргумента в нейна подкрепа. Те са средното ниво в пирамидата на Минто.
Според Принципа на пирамидата, от всички възможни аргументи и доказателства в подкрепа на голямата идея следва да се открои малка група от няколко основни точки, които да се използват в презентацията. Всеки от основните аргументи представлява резюме на главното по съответната тема.
Например, ако налице е някакъв проблем, още в началото може да се предложи конкретно решение (главна теза), след което да се изясни кой, кога и как (три основни аргумента) ще се справи с проблема.
3. Конкретни детайли
След излагане на главната теза и основните аргументи в нейна подкрепа, трябва да се представят конкретни детайли относно всеки от основните аргументи. Това е най-ниското ниво в пирамидата на Минто.
Конкретиката позволява на презентатора да изгради убедителна логика на своята голяма идея и да посочи важни причинно-следствени връзки, които да повлияят на слушателя или читателя.
Например, ако основните аргументи са три, презентаторът може да започне с първия основен аргумент и неговите конкретни детайли, да премине към втория основен аргумент с неговите конкретни детайли и да завърши с третия аргумент и неговите конкретни детайли.
Предимства и недостатъци на Принципа на пирамидата
Не е случайно, че Принципът на пирамидата възниква в консултантския бранш, в който обикновено са налице комплексни проблеми и предизвикателства. Чрез спазването на подобен принцип, консултантите са в състояние да предлагат на своите клиенти по-ясни решения.
Принципът на пирамидата на Минто има както предимства, така недостатъци.
Предимствата са:
- Фокусира мислите на презентатора към основното послание – какво наистина желае да комуникира към публиката.
- Спестява време на аудиторията.
- Прави информацията да изглежда качествена и убедителна.
Недостатъците са:
- Изисква практика, за да се използва ефикасно.
- Има риск от повтаряща се информация.
- Не е толкова ефективен при по-абстрактни заключения или препоръки.
В резюме
Принципът на пирамидата на Минто в презентации или текстове се прилага чрез незабавно представяне на главната теза още в самото начало, след което се посочват няколко основни аргумента, които я подкрепят, а всеки от тях се подкрепя с конкретни детайли.
Елементите на Принципа на пирамидата на Минто са:
- Главна теза;
- Основни аргументи;
- Конкретни детайли.
Прочети повече: Топ 10 грешки в презентациите.