Всяко предприето от човека действие е резултат от представата за ползите и предимствата, до които това ще доведе, визията за бъдещето като по-добро от настоящето. Вземането на решение за обединение на структури не прави изключение в това отношение. Сливанията на компании не са самоцелни, те се предприемат, поради множеството ползи, които носят за организацията.
Най-важното сред предимствата е постигането на синергизъм (от гръцката дума συνεργός, което означава съдействащ, подпомогащ и synergeia – сътрудничество, съдружие). Ефектът на синергизма при сливания представлява по-добрия общ съвкупен резултат на обединеното дружество, в сравнение с резултатите като прост сбор на компаниите поотделно, известно още като правило, при което 2+2=5.
Решението за интегриране на бизнес единици само по себе си представлява стратегическо решение за бъдещото развитие на компанията, като се използва метода на комбиниране и взаимодействие. Сливанията позволяват на новата организация да оптимизира ресурсите си – производствени, технологични, финансови и човешки.
Когато се редуцират производствените разходи и разходите за администрация и управление може да се увеличи количеството на произвежданата стока, т.е. да се реализира ефект от мащаба. Безспорно, това води до подобряване на конкурентоспособността на компанията, нарастват и приходите от продажби, защото се реализират по-големи обеми стоки.
Чрез осъществяване на транзакция по сливане, потенциален синергизъм се съдържа в следните 4 направления:
- Продажби
- Управление
- Оперативни системи
- Финансова синергия (свързана със собствеността)
До тук всичко изглежда чудесно.
Вече сте взели стратегическото решение да се обединявате с ваш доставчик, партньор, клиент или друга компания, оперираща във вашия бранш или в друг отрасъл. Нека не ви заблуждава доброто ви разбиране за теоретичните положения на сливането и чудесните перспективи. Много компании са се провалили именно поради подценяване на сложността на процесите, възникващи при взаимодействието.
Всъщност, осъществяване на успешно сливане не е никак проста и лесна работа! Използвайте услугите на бизнес консултант, ако не сте убедени изцяло, че можете да се справите.
На практика обединението на бизнес единици е свързано с преминаване през няколко етапа – подготовка, самото сливане и етапа след.
Започнете с изготвяне на Merger Plan, поне 6 месеца преди практическото сливане. Можете да следвате модела, представен по-долу. Ето стъпките, които последователно трябва да предприемете.
1. Подготвителен етап на сливането
В етапа на подготовка на сливането, придържайте се към следните стъпки:
- Формулирайте какво искате да постигнете с предстоящото сливане (каква е вашата цел).
- На този етап изготвянето на организационен анализ и диагностика на компаниите е много необходим, поради няколко причини: да се определят функционалните области, в които синергизмът е най-силен, за да може след сливането да се направи оценка за постигнатия резултат, ако организацията има проблеми да се потърси навременно решение, за да не се мултиплицират грешките при процеса на обединение.
- Стратегическо планиране – визия, мисия и цели на обединеното дружество, изготвяне на стратегия за развитие на дружеството, приспособяване на съществуващата организационна структура.
- Съвместяване и уеднаквяване на корпоративната култура.
- Подготовка на оперативните системи за дейността – управление, счетоводство, производство, маркетинг и други и организация на производствените и офис помещения.
- Разработване на стратегии за реализация на сделката.
- Създаване на интеграционен екип.
- Определете областите, в които е възможно да реализирате синергични ефекти. За максимизиране на ефекта търсете свържете възможните области със силните страни на компаниите.
- Изберете формата на преобразуване – при класическото сливане се прекратява съществуването на търговските субекти и се образува ново търговско дружество, което се нарича „универсален правоприемник”. Възможно е да се окаже по-удачно да направите вливане, като се прекрати съществуването на едното търговско дружество, а другото дружество приема неговите активи и пасиви. За целта проведете консултация с адвокат.
- Изгответе план, който да съдържа конкретни задачи, отговорници и срокове, като водещо е да съобразите плана с постигането на заложената цел.
2. Етап на самото сливане
На етапа на самото сливане ще ви бъде значително по-лесно, защото се съблюдава изпълнението и сроковете, заложени във вашия план и напредъка в организацията. Не пропускайте да упражнявате ефективен контрол.
Сливането вече е осъществено. През следващите 6-12 месеца акцентирайте върху оптимизиране на дейността и по-специално работата в областите с най-голям потенциален синергизъм.
3. Етап след сливането
След поне шестмесечен период от началото на сливането на организациите вече имате натрупана финансова, пазарна и организационна информация, за да стартирате процедурата по оценка за постигнатите синергични ефекти от сливането.
Формулирайте съответните изводи. Сега е моментът да отговорите на въпроса: “Приближавате ли се към изпълнение на целта на сливането?”
Ако вече сте генерирали синергия, действително трябва да се поздравите за добре свършената работа!
За какво може да използвате реализираната синергия?
Освен за постигане на ефект от мащаба, можете да инвестирате генерираната организационна енергия за преодоляване на слабите места във вашата организация, за укрепване и стабилизиране и/или за да оползотворите нови бизнес възможности.
Предлагам няколко съвета, коментиращи очакванията за ефекта от сливането:
- Прогноза за постигане на синергичен ефект над 20% спрямо сумата от възможностите на компаниите, изчислена като прост сбор, е съмнителен.
- Най-добра синергия се постига, когато се ограничат разходите чрез оптимизация на ресурси.
- Ако до две години след преобразуването не е налице реален синергичен ефект, едва ли той ще може да се постигне някога.
- Синергията се планира детайлно преди, а не след транзакцията.