Правилото SMART за определяне на цели се ползва с широка популярност в деловия свят, тъй като се счита, че целеполагането е едно от основните мениджърски задължения и умение, без което трудно могат да се постигат високи резултати.
Така например, преди повече от 100 години Анри Файол формулира петте функции на мениджмънта и първата от тях е “Планиране”. А какво е планирането, без определяне на цели? Без цели, няма как да се определят желаните бъдещи резултати и няма как да говорим за каквито и да е било планове.
Оттук, не е случайна максимата, че неясните цели произвеждат неясни резултати. Именно в това отношение е полезно SMART правилото – за да се определят ясни цели, чрез които след това да се очакват и конкретни резултати.
Какво е “SMART цел”?
Произходът (авторството) на концепцията за SMART целите е неизвестен. Знае се обаче, че през 50-те години на XX век самият Питър Дракър използва подобна класификация. Възможно е той да е създателят на тази концепция.
Оказва се, че тълкуването на понятията зад буквите на акронима SMART не е чак толкова ясно и еднозначно по простата причина, че различни източници влагат различен смисъл в тези букви.
Ето кои са някои от най-популярните понятия зад съкращението SMART:
- S – specific, significant, stretching;
- M – measurable, meaningful, motivational, manageable;
- A – attainable, achievable, acceptable, ambitious, action-oriented, agreed upon;
- R – realistic, relevant, reasonable, rewarding, result-oriented;
- T – timely, time bound, tangible, trackable.
Или, зад всяка буква стоят какви ли не понятия, но нерядко те или се дублират, или не описват по възможно най-точния начин същината на SMART целите.
Така например, зад “A” стои понятие като “постижима цел” (attainable), но “R” също може да се счита за нещо подобно в смисъла на “реалистична цел” (realistic), защото една реалистична цел очевидно е постижима.
Или “S”, което може да се разбира от някои като “значима цел” (significant), което в значителна степен се припокрива с “A”, ако тази буква се тълкува като “амбициозна цел” (ambitious).
Най-полезната абревиатура за SMART цел
Може би най-прецизната и полезна в практически план комбинация от термини, определяща една цел като “добра SMART цел” е следната:
- S (Specific) – Целта следва да е специфична;
- M (Measurable) – Целта следва да е измерима;
- A (Accepted by you and/or others) – Целта следва да е приета от хората, които ще работят по нея;
- R (Realistic) – Целта следва да е реалистична;
- T (Time-bound) – Целта следва да е ориентирана във времето, т.е. с някакъв краен срок.
Или, за да е една цел добра цел, по правилото SMART тя следва да е специфична, измерима, приета от всички, които ще работят по постигането й, реалистична и с някакъв краен срок на изпълнение.
Най-важната буква от правилото SMART
Особен акцент за мен следва да се поставя от мениджърите върху най-важната от всички букви в акронима “SMART”, а именно буквата “A”.
Защо?
Защото една цел може да е всякаква, но най-вече целта трябва да е разбрана и приета от хората, които ще работят по нейното изпълнение.
За да е успешен един мениджър, той трябва да поставя такива цели, които да бъдат приети (осъзнати, осмислени, разбрани, приети за общи, а оттам – и за лични) от подчинените му за техни собствени цели. Само така подчинените могат да вложат енергия и ентусиазъм в работата, за да постигнат поставените цели. Да гледаш на една цел като на твоя лична, създава важна емоционална връзка между човека и целта.
Ако служителите не приемат целите, които мениджърът им поставя, те няма да работят усърдно по поставените цели, няма да разбират добре защо мениджърът изисква постигането на подобни цели от тях, няма и да вярват в целите. Някои служители дори могат откровено да саботират цели, които не разбират и/или не приемат за свои.
При липсата на приемане на целите от страна на служителите моралът и вътрешната мотивация спада, покачват се нивата на скептицизъм и цинизъм от сорта на:
- “Какви нови глупости искат от нас?!”
- “Аман от началници!”
- “Това няма как да стане!”
Това е и най-важното и трудно мениджърско умение – да разясниш защо си струва една цел да бъде постигната, да мотивираш хората да приемат целта за своя и в крайна сметка тя да се реализира възможно по-ефикасно.
Защото, не е трудно да се съставят SMART цели, но е предизвикателство те да бъдат постигнати.
SMART целите не бива да са лесни!
Ако си мениджър и искаш служителите ти да имат яснота какво се очаква от тях, поставяй им ясни SMART цели. Нека тези цели са специфични, измерими, договорени и приети за лични от хората, реалистични и с някакъв краен срок. Тогава е много по-вероятно въпросните цели да бъдат постигани по-бързо и безпроблемно.
Но ето нещо важно – целите не бива да са лесни! Наскоро някъде прочетох твърдението, че целите трябва да са лесни, но това е неправилно и неефективно схващане.
Не поставяй лесни цели! Нека са реалистични, нека са постижими, нека са напълно възможни за реализиране, но нека (при равни други условия) бъдат и с достатъчна степен на значимост, предизвикателност и трудност, за да се ангажират възможно по-добре служителите в постигането им и по този начин да реализират и развиват своя потенциал и умения.
А какво е “SMARTER цел”?
Концепцията за SMARTER целите надгражда първоначалната идея за SMART цели, като добавя нови две букви – “E” и “R”.
Първоначално зад буквата “E” са стояли прилагателни като “exciting” или “enjoyable”, тоест идеята е била една цел да е вълнуваща и служителят да работи с удоволствие за постигането й. Това е важно, но не винаги е възможно всяка една фирмена цел или задача да бъде вълнуваща.
Ето защо, в практически план е добра идея буквата “E” да се използва за определяне на добрата цел като “етична” (ethical) – нещо от огромно значение за всичко, което човек върши, ако разбира се вярва в идеята за етично отношение към работата и живота като цяло.
Новата буква “R” символизира “recorded” – целта трябва да е записана, например на хартия. Установено е, че записаните цели са по-въздействащи и е по-вероятно върху тях да се работи по-упорито за постигането им. И не че е гаранция, че една цел ще бъде постигната, ако е записана, но много по-често незаписаните цели остават просто едни добри пожелания.
Благодарение на SMARTER концепцията, идеята за определяне на добри цели придобива следния вид:
- S (Specific) – Целта следва да е специфична;
- M (Measurable) – Целта следва да е измерима;
- A (Accepted by you and/or others) – Целта следва да е приета от хората, които ще работят по нея;
- R (Realistic) – Целта следва да е реалистична;
- T (Time-bound) – Целта следва да е ориентирана във времето, т.е. с някакъв краен срок;
- E (Ethical) – Целта следва да е етична;
- R (Recorder) – Целта следва да е записана на хартия.
Прочети повече: Как да постигаш целите си