Смехът и хуморът са пряко свързани с умението да се забавляваме.
Според позитивната психология, известни са 6 добродетели и 24 сили за щастие. Смехът и хуморът са една от тези сили, част от добродетелта “Трансцедентност”, свързана с духовността, откриване на по-висш смисъл в живота и връзката на човек със света.
Ти смееш ли се често? Имаш ли чувство за хумор? И ако не, как да се сдобиеш с такова?
Що е “смях” и “хумор”?
Нека най-напред дадем дефиниция на смеха.
Смях е физическа реакция на човека, която се изразява в ритмични свивания на диафрагмата и други части на дихателната система, в отговор на някакви вътрешни или външни стимули.
Нека сега дадем дефиниция и за хумор.
Хумор е комично, абсурдно или нелепо състояние, което предизвиква забавление.
Хората, които се смеят и използват хумор в живота си, са на правилния път към радостта и щастието. Когато се смеем, грижите сякаш отшумяват, а животът изглежда по-ведър.
Твърди се, че в наши дни се смеем все по-малко. Дали защото се вземаме прекалено насериозно? Или все нямаме време?
Усмивката, смехът, хуморът и забавлението никога не са загуба на време.
Смехът, хуморът и щастието
Специалистите по позитивна психология поставят чувството за хумор и съпътстващите го смях и усмивка на първо място в списъка със силите, които помагат за по-щастлив живот. Вероятно това е така, тъй като смехът, усмивката и хуморът действат безотказно.
Смехът е полезен, тъй като намалява напрежението, разведрява обстановката и действа отпускащо. Така човек започва да гледа по-леко на живота и забелязва хубавите неща в него.
В същото време хората, които притежават чувство за хумор, не винаги са усмихнати или с ведър характер. Често може да се забележи как подобни хора всъщност са тъжни, а хуморът им служи за параван на тяхната тъга и крие нещо. Но все пак, именно благодарение на хумора можем да приемаме по-лесно ситуации, които иначе биха изглеждали мъчителни, тежки или нелепи.
Смехът има благоприятно физическо въздействие върху човека, тъй като стимулира отделянето на ендорфин в тялото. В резултат се получава естествен еуфоричен ефект, който е способен да намали душевни, а и физически болки. Има дори данни, че хората, които се смеят по-често, живеят по-дълго.
Смееш ли се? Имаш ли чувство за хумор?
И така – смехът и хуморът са пряко свързани с умението да се забавляваме.
В тази връзка, полезно е човек да си зададе въпроси като: “Аз смея ли се достатъчно?” и “Имам ли чувство за хумор?”
Ето няколко въпроса, които ще ти помогнат да разбереш дали се смееш достатъчно и проявяваш чувството си за хумор, особено ако се сравниш с обкръжението си:
- Лесно ли се засмивам?
- Усмихвам ли се понякога на непознати хора?
- Добър слушател ли съм на шегите на другите?
- Самият аз пускам ли шеги?
- Разсмивам ли близките си?
- Имам ли понякога чувството, че играя и се забавлявам, докато работя?
Ако повечето отговори на тези въпроси са “Да”, значи най-вероятно си човек, който умее да се усмихва и забавлява.
Как да се смееш повече?
Как да се смееш повече? Как да стимулираш чувството си за хумор?
Ето няколко идеи:
- Спри да се самонаказваш. Понякога смятаме, че трябва да понасяме определени страдания, за да бъдем възнаградени по-късно. Едва ли не си купуваме щастие (в бъдеще) чрез страдание. Звучи абсурдно, но сме склонни да го правим. Трябва да се откажем от подобен начин на мислене, защото той води до задънена улица.
- Усмихвай се на хората. Да, за мнозина това не е лесно, но работи. Усмивките към хората, с който работим, живеем или дори към непознати на улицата разведряват атмосферата, имат ефект на незабавно привличане и нищо чудно другите да започнат да отвръщат със същото – с усмивка.
- Запиши се за курс по смехотерапия. Има такива курсове в България.
- Практикувай вътрешна усмивка. Това може да се прави в моментите, когато човек е сам – по време на почивка, отпускане или медитация. Настени се удобно, сам в тиха стая, затвори очи и започни да си представяш как се усмихват различни части на тялото ти. Усмихват се белите дробове, бъбреците, стомахът… цялото тяло става една голяма усмивка.
- Прави редовни физически упражнения. Тренировките и упражненията имат много общо със смеха. Просто когато човек е в добра физическа форма, настроението му е подобрено и усмивката по-лесно се вижда на лицето му.
- Храни се правилно. Отново, както и по-горе, правилното хранене помага на човек да поддържа по-добра физическа форма, което на свой ред стимулира доброто настроение и оттам – смеха.
В резюме
Смехът и хуморът са една от основните сили, които трябва да развием, за да живеем по-пълноценно и щастливо.
Всеки би могъл да се смее и усмихва поне малко. Ако човек осъзнае, че без смях и хумор животът е прекалено труден и мрачен и прави така, че да се усмихва по-често на околните и на себе си, ще се забавлява повече и ще се чувства по-радостен и щастлив.
Прочети повече: Вяра и духовност. Как да живеем с чувството, че животът има смисъл.