Моята среща със Стивън Кови (1932-2012) бе чрез книгите му някъде през 2010-2011 г. Разбира се, вече бях срещал името му на различни места, но все не ми стигаше времето да потърся някоя от неговите книги и реално да разбера на какво се дължи значителната му популярност.
Първата книга от Стивън Кови, към която посегнах бе “Седемте навика на високоефективните хора”. Сега осъзнавам, че твърде късно съм открил идеите му от книгата, но тогава не си давах ясна сметка какво съм пропускал. И все пак, по-добре късно, отколкото никога, нали?
Четейки Стивън Кови, пред мен се разкри един впечатляващ нов свят. Получих отговори на важни въпроси, които понякога съм си задавал, както и обяснения на неща/събития, върху които съм мислил или в които съм вземал лично участие. Трябва да призная, че не обърнах внимание на всички негови идеи още от първия прочит, а може би не разбрах добре важността им, но след като няколко пъти завърших “Седемте навика” и още няколко други негови книги, в мен се оформи едно далеч по-добро разбиране на философията му. Философия, която малко или много се превърна и в моя собствена.
Неслучайно Стивън Кови е толкова авторитетен, популярен и влиятелен! Неговите идеи са с огромно значение за успеха на всеки човек както в личен, така и в професионален план.
По-долу ще ти представя Стивън Кови накратко – кой е той, как е преминал животът му, какви са неговите приноси, с какво може да е полезен за теб. Ще те насоча също така към основните му книги, в които можеш да прочетеш важни и полезни за живота си неща.
Биография на Стивън Кови
Стивън Кови е роден през 1932 г. в Юта, САЩ. Става автор на голям брой международни бестселъри и изгражда репутация на един от най-влиятелните експерти в сферата на личната и професионална ефективност.
Като ученик Стивън Кови е диагностициран с относително рядка форма на анатомично заболяване, което го възпрепятства да тренира някакъв спорт. За сметка на това, младият Кови се увлича по дебатите и говоренето пред публика.
Стивън Кови е член на църквата на мормоните – Църквата на Исус Христос на светиите от последните дни. След като завършва бизнес администрация в местния университет се посвещава на служба на своята църква и отива на двегодишна мисия в Англия. Връщайки се обратно в родината, записва магистратура в Харвард.
Още като млад Стивън Кови взема решение, което оставя силен отпечатък върху целия му живот. Той решава да стане учител. Това става по няколко начина.
В началото, след като завършва Харвард, Стивън Кови става преподавател по бизнес управление в Университета Бригъм Йънг (основан от голям мормонски деятел от XIX век). Междувременно задълбочава познанията си в религиозните дела, покривайки докторска степен по религиозно образование и издава няколко книги, посветени на духовността и човешките взаимоотношения.
Години по-късно Стивън Кови се оттегля от преподавателската дейност в университета, за да я замени с друга форма на преподаване (учителстване). През 1984г. основава компанията Stephen Covey and Associates, специализирана в обучения. Три години по-късно, през 1987г. тя се преименува на Covey Leadership Center и предлага обучения за управление на времето и по-висока продуктивност на фирми и физически лица. В последствие фирмата му се слива с друга голяма организация в тази област и това създава известната компания FranklinCovey, с офиси в над 100 държави по света!
През 1989 г. Стивън Кови издава своя първи и най-голям бестселър – “Седемте навика на високоефективните хора”. Книгата се продава в десетки милиони копия и е преведена на десетки езици по целия свят.
През 1996 г. списание Time включва Кови в списъка “Топ 25 на най-влиятелните хора в САЩ”. През 2004 г. излиза книгата му “8-мият навик”, а междувременно той публикува и други книги, посветени на личната ефективност и успешните човешки отношения. През неговите обучения преминават 90% от компаниите от списъка Fortune 500, както и огромен брой други компании и физически лица от цял свят, сред които дори един бивш президент на САЩ (Бил Клинтън).
От съпругата си Сандра Стивън Кови има девет деца, а всички те го даряват с общо 52 внука!
Стивън Кови почива през 2012 г. на 79 годишна възраст. Кови е карал велосипеда си в един парк, когато пада на земята, а предпазната му каска се изплъзва от главата му и той се удря лошо в земята. Счупва ребра и уврежда белия си дроб. Няколко месеца по-късно почива след усложнения, които получава в резултат на инцидента.
Основни идеи на Стивън Кови
Основните идеи на Стивън Кови са следните:
- За да постигне успех в живота си, човек трябва да знае на какво всъщност се дължи успехът. За Стивън Кови в основата на успеха лежат вечни универсални принципи като трудолюбие, търпение, постоянство, въздържаност, смиреност, кураж, справедливост, скромност и придържане към златното правило “Не прави на другите това, което не искаш да ти направят на теб”.
- За важните неща в живота няма няма бързи и лесни решения. В дългосрочен план за важните неща не сработват решения “отвън-навътре”, които в миг да носят успех или ефективност. Всички значими резултати, които човек постига било в личен, било в професионален план, изискват действия “отвътре-навън”, т.е. личностно израстване, промяна на парадигмите и развитие на съзнанието до ново и по-високо ниво, което да позволи и постигането на по-голям успех.
- За да е ефективен и успешен човек в която и да е област, той следва да развие навика да мисли проактивно. Проактивността означава човек да фокусира енергията си главно върху нещата, които иска и трябва да промени и подобри (това е т.нар. “кръг на влияние”), а не да се разпилява с теми и въпроси, които имат малко значение върху неговия живот (това е т.нар. “кръг на загриженост”).
- Първите неща първи. Това означава човек да е наясно със своите ценности и лична мисия в живота, да има дългосрочни цели, които иска да постигне, както и така да е организирал времето си, че винаги да започва деня или седмицата с важните неща, а не спешните (но често маловажни по отношение на неговия успех).
- Непрекъснато развитие на способността да се постигат високи резултати. Който е самодоволен и спре да инвестира в развитието си, всъщност не просто стои на едно място, а започва да слиза надолу и да влошава живота си. Необходимо е постоянно обновяване и грижа за четирите измерения на човешката природа – физическото, умственото, емоционалното и духовното.
Един показателен и често използван цитат от Стивън Кови, който представя гледната му точка към живота, е:
“Живей, обичай, учи, остави наследство.”
Книги от Стивън Кови
Книгите на Стивън Кови е трудно да се представят с няколко думи. Разбира се, могат да се представят и по-долу ще сторя точно това, но описанието им не е достатъчно, за да се разбере голямата им дълбочина и въздействащите им послания. Ето защо, ако искаш да разбереш повече по темата, просто ще трябва да прочетеш някои от тях.
Книгите на Стивън Кови, преведени на български език, са следните:
- “Седемте навика на високоефективните хора” – най-известната книга на автора. Както е написано на корицата на книгата, тя предлага “работеща стратегия за личностна промяна”. Следователно, “Седемте навика” е за читатели, които осъзнават нуждата от промяна на нещо в живота си – в личен план, в професионален план, във всякакъв план. Книгата е написана на много достъпен език, но изисква отдаденост по време на четене.
- “8-ят навик. От ефективност към съвършенство” – това е книга, която посочва как да откриеш своя глас и своята уникална значимост, за да станеш лидер на самия себе си, както и да се превърнеш в лидер в организацията, в която работиш и се развиваш.
- “Да живеем според седемте навика” – това е продължение на „Седемте навика на високо ефективните хора“, чийто голям плюс е, че в него се разказват истински лични истории на много хора и се споделя реален опит за предизвикателствата в приложението на всички седем навика, описани подробно в главния труд на Кови.
- “Третата алтернатива” – книга, посветена на предимството на синергичното мислене и поведението на синергия в различни житейски ситуации, което има способността да променя живота ни към по-добро. Книгата е подкрепена с огромен емпиричен материал и интервюта на близо 8000 души.
- “7-те навика на високоефективните семейства” – страхотна книга, посветена на взаимоотношенията в семейството, на щастието и душевния комфорт на всеки поотделно и на всички заедно в дома. Книгата е базирана на принципите на седемте навика от оригиналния труд на Кови, а кой друг може да напише подобна книга, ако не баща на девет деца и дядо на петдесет и две внучета?
- “Принципите на Стивън Кови” – книгата излезе у нас след смъртта на Стивън Кови и представлява сборник с най-важните и значими идеи на автора.
- “Предвидими резултати в непредвидими времена” – написана в съавторство с други автори, книгата показва пътя за това как да побеждаваме и да се справяме с трудностите независимо от сложните и непредсказуеми обстоятелства.
- “Супер работа, супер кариера” – написана в съавторство с друг автор, книгата е посветена на кариерата и професионалното развитие. Тя разкрива как бихме могли да създадем най-добрата и стойностна работа – за нас и за другите.
В допълнение към този списък, бих искал да спомена още две заглавия. Те са от сина на Стивън Кови – Шон, който продължава делото на баща си и се е посветил на детското и тинейджърското възпитание и развитие. Шон Кови е автор на “7 навика на високоефективните тийнейджъри” и “6-те най-важни решения в живота ти. Ръководство за тийнейджъри”. Струва си да им обърнеш внимание, ако си родител на тинейджър.
Видео със Стивън Кови
Когато съставях тази статия, потърсих в интернет за подходящи клипове, свързани със Стивън Кови. Искаше ми се да ти покажа този човек нагледно, от кръв и плът, а какво по-добро средство за това от едно видео?
В официалния канал на фирмата FranklinCovey в YouTube има няколко негови видео клипа, но за съжаление са забранили вгражданията им във външни сайтове. Поради това помествам един кратък откъс от репортаж за Стивън Кови по CNN.
Виж го:
Как започва деня Стивън Кови
За мен бе интересно да узная как е започвал деня си Стивън Кови и как е използвал самият той принципите, на които учи останалите.
В едно интервю за ZenHabits.net Стивън Кови описва началото на всеки свой ден. Обръщам ти внимание, че по време на интервюто Кови е на 75 години.
Въпрос: Дайте ни вътрешен поглед върху живота ви – как започва един типичен ваш ден?
Стивън Кови: – Полагам усилия всяка сутрин да спечеля това, което наричам “лична победа”.
Сутрин тренирам на велоергометър в продължение най-малко на 30 минути, докато в същото време чета текстове от Библията. След това плувам енергично в домашния басейн в продължение на 15 минути, след което правя йога упражнения в плитката част на басейна в продължение на още 15 минути.
След това посещавам библиотеката и се моля, вслушвайки се в съзнанието си. Същевременно и визуализирам остатъка от деня си, включително предстоящите важни професионални дейности и ключови взаимоотношения с любимите ми хора, сътрудници и клиенти.
Смятам, че живея с правилните принципи и постигам стойностни цели. Един от любимите ми цитати е от Дейвид О.Маккей: “Най-големите битки на живота се водят всекидневно в тихите кътчета на душата ни.”
Жертвите на Стивън Кови по пътя към успеха
В друго свое интервю Стивън Кови отговаря кратко и достатъчно ясно на въпроса какви жертви е направил, за да постигне своята световна известност и признание.
Въпрос: Какви жертви сте направил, за да стигнете там, където сте днес?
Стивън Кови: – Работил съм много упорито, за да посветя личния и професионалния си свят на живот, базиран на ценности. Задвижван съм от страстта и съзнанието да разпространя разбирането за принципите и как да се прилагат те, за да се постигне величие.
В този смисъл, при мен жертви няма. Има само страстно, неуморно посвещаване на моята работа, семейство, общност и църква.
Препоръчвам ти да опознаеш по-задълбочено идеите на Стивън Кови. Това може да е много вълнуващо преживяване за теб!
Философията на Стивън Кови е изключително логична и звучи естествено, разумно и съвсем човешки. Това далеч не значи, че философията му е лесна или проста за прилагане. Не е така, съдя от личния си опит, но все пак нещо все ме тегли към нея. Но, както отбелязва самият Кови, за важните неща в живота няма “бързи и лесни поправки”.
Нима не е така, наистина?
Прочети повече: Робин Шарма. Биография и идеи.