Много фирми вземат своите решения, водени основно от тактически съображения и най-вече на база на фактора “печалба”.
Разбира се, печалбата е нещо много важно и всяка фирма трябва да умее да печели. Но ако фокусът в краткосрочен план е главно върху печалбата, това може да има негативен ефект в дългосрочен план, особено спрямо критично важни показатели като качество, пазарен дял или способност да се задържат талантливи служители.
В управлението има подход, известен като “Стойностно-базиран мениджмънт”, чиято основна цел е да се максимизира способността на фирмата да генерира печалби в дългосрочен план.
Да разгледаме този подход.
Стойностно-ориентиран мениджмънт
Стойностно-ориентираният мениджмънт е подход за фирмено управление, при който главната цел е да се максимизира стойността на организацията.
Това означава, че ежедневните решения, които фирмата взема, не са мотивирани просто от желание за краткосрочна (бърза) печалба. Вместо това, фирмата отчита дългосрочните ефекти, които решенията й ще имат върху устойчивото развитие, рентабилността и бъдещите й парични потоци.
Стойностно-базираният мениджмънт изисква от хората в организацията да мислят като собственици и да вземат такива решения, от които в крайна сметка ще спечелят собствениците. Наемните мениджъри следва непрекъснато да търсят възможности за растеж, които ще създават стойност и да използват фирмените ресурси, за да обезпечат успех в дългосрочен план.
Фундаментален принцип на стойностно-базирания мениджмънт е схващането, че бъдещият паричен поток и бъдещият растеж са източниците на стойността на организацията.
Какво значи това?
Това означава, че стойностно-базираният мениджмънт не насърчава използване главно на краткосрочни финансово-счетоводни показатели, например с времеви хоризонт месец, тримесечие, полугодие или дори година.
Решенията, които хората от организацията вземат на работните си места, следва да са не само краткосрочни и тактически, но и стратегически, ориентирани за увеличаване на общата стойност на организацията в дългосрочен план.
Стойностно-базираният мениджмънт е характерна философия за управление и цялостно поведение, която следва да се изповядва както от ръководители, така и от служители по всички нива в организацията. Но нещата не са така прости.
Например, популярният от близкото минало мениджър Джак Уелч, който е силен застъпник на идеята за максимизиране на стойността на организацията, казва следното:
“Максимизиране на стойността за акционерите е най-глупавата идея на света. Стойността за акционерите е резултат, не стратегия.”
Или, Джак Уелч набляга на това, че не можеш просто да кажеш на хората, че фирмената стратегия е да се максимизира стойността на организацията. Подобно послание е твърде абстрактно, за да мотивира хората към подходящи действия.
За да увеличи стойността си, организацията следва да прилага подходяща стратегия и стойностно-ориентираният мениджмънт е част от нея.
Приложение на стойностно-базирания мениджмънт
Приложението на стойностно-базирания мениджмънт в практиката не е със строго фиксирани етапи, стъпки и правила.
Въпреки това, наложило се е мнение, че подобен тип управление трябва да се придържа към четири основни етапа:
- Разбиране на източниците на стойност;
- Разработване на стратегия за максимизиране на стойността;
- Определяне на дългосрочни и краткосрочни цели;
- Разработване на критерии за измерване на резултатите.
Нека разгледаме по-подробно всеки от четирите етапа на стойностно-базираният мениджмънт.
1. Разбиране на източниците на стойност
За да се създава стойност за организацията, следва да се познват източниците, от които може да се генерира стойност.
Казано най-опростено, стойност се създава, когато възвращаемостта от вложените средства превъзхожда разходите.
Организацията следва да помисли върху следните въпроси:
- Как да обслужваме по-добре клиентите?
- Къде можем да станем по-ефикасни и да получим по-голяма възвращаемост върху инвестициите?
- Как можем да използваме наличните ресурси – хора и капитал, за да създадем максимална стойност?
2. Разработване на стратегия за максимизиране на стойността
Стратегията за максимизиране на стойността в организацията следва да започва с един специфичен начин на мислене.
Става дума за начина на мислене на ръководители и възможно повече служители. Всички те следва да са убедени, че създаването на дългосрочна стойност за организацията е най-важният измерител за успеха и че решенията, които се вземат в ежедневието трябва да са подчинени на подхода за стойностно-базиран мениджмънт.
Когато се разработва стратегия за максимизиране на стойността, организацията следва да:
- Оцени как точно дефинира стойността зад всяка стратегическа алтернатива, която обмисля;
- Претегли стойността на всяка стратегическа алтернатива, с помощта на подходящ анализ;
- Определи необходимите ресурси (човешки и финансови), които ще се изискват за реализиране на всяка стратегическа алтернатива;
- Анализира как очакваната възвращаемост се сравнява с възвращаемостта на конкуренцията или бранша;
- Прецени как стратегическите алтернативи ще се отразят на конкуренцията и на бранша.
3. Определяне на дългосрочни и краткосрочни цели
Когато в организацията се разработва стратегия в унисон с принципите на стойностно-базиран мениджмънт, следва да се определят подходящи общи цели. Така ще е сигурно, че всички в организацията ще работят за постигането им и ще се възпитава подходяща култура сред служителите.
Когато всеки отделен служител е отговорен за постигане на стойностно-ориентирани резултати, евентуално може да се достигне до състояние, в което всички следват една обща философия.
За целта следва да се комуникира активно към служителите как постигането на подобни цели ще се отразят на организацията. Може да се използват големи, космати, дръзки цели, например с 10-годишен времеви хоризонт, за да се хвърли мост далеч напред в бъдещето. Следва да се разработят и по-средносрочни цели, като например тригодишни и едногодишни цели. Служителите следва ясно да разбират как усилията им ще доведат до постигане на подобни цели.
Използването на подходи от типа на Управление чрез цели могат да подпомогнат процеса по определяне на дългосрочни и краткосрочни цели.
В допълнение към целите, организацията трябва да разработи ясни планове за действие. Тези планове са ключови, тъй като представят стратегията на по-малки и управляеми стъпки, които да се извършат от съответните отдели или хора. Прилагането на всяка стъпка трябва да приближава организацията към осъществяване на нейните стойностн0-базирани цели.
4. Разработване на критерии за измерване на резултатите
Финалният етап е да се разработят подходящи критерии за измерване на резултатите, които да подкрепят целите на стойностно-базираният мениджмънт.
Когато такива критерии са налице, е по-вероятно целите да бъдат постигнати.
И тук, както и по-горе, от критична важност е да се направи връзка между резултатите и постиженията на всеки служител и дългосрочната стратегия на организацията – и тази връзка ясно да се комуникира към служителите.
При разработване на критерии за измерване на резултатите, организацията следва:
- Да гледа отвъд финансово-счетоводните показатели;
- Да осигури обратна връзка към служителите относно това как се справят и дали се постигат поставените цели;
- Да разработи метрики, които да алармират, когато организацията не генерира стойност, за да може да се предриемат своевременно коригиращи действия;
- Да обвърже постигането на стойностно-базираните цели със системите за оценка и възнаграждение на служителите;
- Да промотира стойностно-базирано представяне на всички възможни нива в йерархията.
В резюме
Стойностно-базираният мениджмънт е философия за управление, съгласно която висшата цел от усилията на всички в една организация е да се постигне максимална стойност в дългосрочен план.
За да има успех подобно управление, организацията следва да разбира добре източниците на стойност, да разработи стратегия за максимизиране на стойността, да определи дългосрочни и краткосрочни цели, както и критерии за измерване на резултатите.
Разбира се, подобно на много други философии, и тази не е за всички фирми и не е приложима за всякакви ситуации. Стойностно-базираното управление следва най-вече да е естествен процес, съобразен с мисията, визията и ключовите ценности на всяка организация.
Прочети повече: Мисия, визия и ценности.