Талес от Милет е древногръцки философ, математик и астроном, останал в историята като първи философ на Западната философия.
Талес е вероятно първият философ и учен, който опитва да открие от какво е изградено всичко във Вселената. Неговият иновативен стремеж към търсене на универсализъм в света на философията, математиката и астрономията, както и това, че създава т.нар. “Милетска школа”, заслужено му печелят славата на “първи учен” на Земята.
Как преминава животът на Талес? Каква е неговата философия? И какво е значението на идеите му в наши дни?
Биография на Талес
Талес е роден през 624 г. пр.н.е. в древногръцкия град Милет на Йонийско море, в семейство на благородници с финикийски произход.
За живота на Талес се знае малко, като истината за него граничи с митове и легенди, а нерядко фактите са противоречиви. Основни източници за живота му са текстове на Аристотел, както и на Диоген Лаерций – биограф от III век на древногръцките философи.
Според едни писания, Талес се жени и има син, или осиновява свой по-малък братовчед. Според други източници, Талес никога не се жени. Някои смятат, че той не оставя нищо написано, докато други твърдят, че има две книги, които обаче не са оцелели до днес.
Общоприето е становището, че освен с философия, Талес се занимава активно и с политика. Например, играе важна роля в преговорите по време на военния конфликт между Лидия и Персия, където успява да спечели изгодни условия за своя град Милет. Нещо повече, през 585 г. пр.н.е. Талес съумява да предскаже пълно слънчево затъмнение, с което озадачава силно двете враждуващи страни и поне за малко военният конфликт е преустановен.
Въпреки, че не е известен с това, че притежава голямо богатство, Талес съумява да стане и преуспяващ търговец. Легендата твърди, че веднъж Талес изкупува всички преси за зехтин в района на Милет, тъй като предвижда много добра реколта на маслини. След това ги отсава под наем в отговор на нарасналото търсене. Това му донася много пари.
Талес пътува много по Източното Средиземноморие и при посещението си в Египет изучава практическата геометрия, която се превръща в основа на дедуктивните му разсъждения.
Преди всичко обаче, Талес е учител – първият от известната Милетска школа. Тя поставя началото на древногръцката философска школа, с характерен акцент на философските търсения от своята епоха – да се открие и опише първоначалото. Ученикът на Талес – Анаксимандър, разширява научните му теории и на свой ред става учител на Анаксимен, който пък е учител на младия философ и математик Питагор.
Талес е считан за първи от “Седемте мъдреци” на Древна Гърция. На него често се приписва фразата “Познай себе си”, която е изписана пред храма на Аполон в Делфи.
Талес почива през 546 г. пр.н.е., от дехидратация, докато наблюдава спортно състезание по гимнастика.
Талес и фундаменталната субстанция
Като философ, Талес е класически представител на метафизиката. Той търси отговор на въпроса “От какво е направена Вселената?”
Предишни цивилизации разчитат на религията да даде обяснение на произхода на света и феномените около нас.
Талес обаче е мислител от нов тип. Той стига до извода, че фундаменталният материал на Космоса е водата.
Разсъжденията на Талес относно това какъв е основният материал на Космоса са в следната посока:
- Той трябва да е нещо, от което може да се образува всичко;
- Той трябва да е от същностно значение за живота;
- Той трябва да е нещо, способно да се движи;
- Той трябва да е нещо, способно да се променя.
Наблюденията на Талес показват, че водата очевидно е необходима за поддържане на всички форми на живот, движи се и се променя, приемайки различни агрегатни състояния – лед, течност, пара.
Ето защо Талес заключава, че всяка материя, независимо от привидните си свойства, трябва да е вода в някаква фаза на преобразуване. Следователно, всичко на този свят е направено от вода, счита Талес. Водата е фундаменталният, първи елемент.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Талес и разликата между живота и смъртта
Изучавайки ефектите на магнетизма и статичното електричество, Талес прави извода, че силата да движиш други неща, без самият двигател да се движи, е естествена част от живота.
В този смисъл, за Талес магнитът и кехлибарът са по някакъв начин “живи” (тъй като имат силата да въздействат на други тела). Ако е така, аргументира се той, няма разлика между живите и мъртвите неща в живота, няма разлика между живота и смъртта.
„Защо тогава не умреш?” – пита го веднъж един зевзек. „Точно защото няма разлика” – отвръща Талес.
Талес и Бог
Талес смята, че съществува един универсален, трансцедентален Бог, който не е нито началото, нито края, а изразява себе си чрез останалите богове.
За Талес Бог е всъщност световен разум, който одушевява всичко и привежда нещата в движение. Талес е убеден, че Вселената като цяло и всеки от нейните обекти има душа.
Цитати от Талес
Талес е известен с крилати цитати, които въплащават мъдростта му и отношението му към света:
- “Кое е лесно ли? Да даваш съвети на другите.”
- “Трябва да помним приятелите си, не само когато присъстват, но и в тяхно отсъствие.”
- “Надеждата я има и този, у когото нищо не е останало.”
- “Времето е най-големият мъдрец, защото разкрива всичко.”
- “Блаженството на тялото е в здравето, блаженството на ума – в знанието.”
- “Най-трудно е да познаеш себе си, най-лесно е да поучаваш другите.”
В резюме
Истинската важност на Талес произлиза от факта, че той е първият известен мислител, който търси натуралистични, рационални отговори на фундаментални въпроси, вместо да приписва обекти и събития на прищевките на различни богове.
По този начин Талес и по-късните философи от Милетската школа поставят началото на бъдещата научна и философска мисъл на Западния свят.
Прочети повече: Кратка история на философията.