На 9 Януари 2010г. в София се проведе първият в историята TED в България, и по-конкретно, независимото издание на този формат – TEDxBG 2010. В редовете по-долу искам да ви запозная с това, което се случи на TEDxBG, както и с мои снимки и видео.
Конференциите TED по целия свят задължават организаторите да запишат на видео и предоставят на сайта на TED записи на всички презентации. Поради тази причина, въпреки чудесното си място в залата и видимост/изглед към сцената не записвах самите презентации, тъй като скоро организаторите ще ги “качат” онлайн и всеки ще може да ги погледне, в т.ч. и тук в NovaVizia.com.
Вместо това, фокусирах се да правя снимки и видео на малко по-различни неща от самите презентации, както и да слушам и гледам внимателно, като за разлика от други събития, които съм отразявал, този път оставих лаптопа си на гардероб, за да не се разсейвам с Twitter и Facebook – ход, за който ни най-малко не съжалявам. 😉
И така, как премина първия TEDx в България, т.е. TEDxBG 2010 (предупреждавам, че материалът, който ще видите по-долу е изключително подробен)?
Преди началото на TEDxBG 2010
Както обикновено, пристигнах в залата много време ПРЕДИ старта на събитието. Подобни по-ранни “набези” ми дават възможност да се аклиматизирам по-добре, да се огледам кой-какво-защо-как го прави, както и да заснема кадри, които няма да видите на друго място.
Ето например първият ми видео клип (може би първо видео изобщо в историята на TEDxBG) във фоайето на бизнес и конферентен център Ranbow Plaza, където щеше да се проведе събитието:
На видеото е една от организаторките на TEDxBG – Теди, която подреждаше баджовете за гостите. Като споменавам за баджове трябва да кажа, че достъпът до TEDxBG бе платен, като за цените на билетите чух, че са 50лв. за пропуск, и същите тези билети бяха разпродадени скоро след пускането им. На организаторите им се е наложило да пуснат в продажба допълнителни билети.
Ето как изглежда (отвън) бизнес и конферентен център Rainbow Plaza, в който се проведе TEDxBG 2010:
В залата за събитието щеше да се влиза в 9:45, но още час преди това успях да се промъкна вътре. Там разпяваше оперната певица Сюзън Браунфийлд, както можете да видите на следващото видео:
А ето отново оперната певица, както и 3-4 от лекторите на TEDxBG, които се настройват за старта на събитието, вече на приглушено (сценично) осветление:
Когато влязох в залата на TEDxBG, в нея практически нямаше никакви други гости на събитието, което ми позволи да избирам добри места. Оказа се обаче, че моят пропуск е валиден (и) за местата, предвидени за гости на Първа Инвестиционна Банка и тук е мястото да благодаря на Анелия Мирчева от ПИБ за поканата, която ми отправи да присъствам на TEDx България с билет от тяхната квота. Благодаря сърдечно за жеста и уважението!
Снимка на мястото ми в залата, преди да го заема.
Между другото, благодарение на ПИБ заех може би най-доброто място в цялата зала – на първия ред, най-първото място до пътеката в средата на залата. Имах отлична видимост и за гледане, и за снимки с фотоапарат и видео камера.
На TEDxBG всеки гост получаваше още с баджа си и една TED торбичка, пълна с различни неща. Направих традиционната си в такива случаи снимка, няма как:
Съдържанието на торбичката с материали от TEDxBG 2010.
Малко по малко залата се напълни и дойде ред TEDxBG 2010 да бъде открит. За това се погрижиха четиримата организатори – Теди, Ния, Мария и Алек, които откриха форума, след което пуснаха и видео с приветствие от TED.com:
Презентациите на TEDxBG 2010
Направи ми впечатление, че самите организатори използваха думата “лекции” на няколко пъти по отношение на презентациите, които предстояха на TEDxBG. На мен думата “лекция” ми е малко скучна, затова и по-долу ще използвам други термини, като “презентация” или “беседа”.
Презентациите на живо в TEDxBG бяха общо дванадесет, а към тях имаше и четири видео презентации от вече проведени TED събития по света, както и три музикални изпълнения (както повелява форматът на TED). За всичко това, едно по едно ще кажа по няколко думи по-долу.
Първата презентация бе на Мартин Ангелов. Той е млад архитект, с който имах възможността да се запозная и обменя няколко изречения преди старта на TEDxBG.
Мартин Ангелов е завършил архитектура в софиийския Университет по Архитектура, Строителство и Геодезия. През 2009 спечели наградата за нови визии (като името на нашия блог 🙂 ) в градския транспорт на международния архитектурен конкурс Line of Site. В момента се занимава с няколко експериментални проекта в областта на градската среда. Обича да опростява нещата до крайност и да провокира.
Мартин Ангелов представи една на пръв поглед изключително шантава идея – изграждането на система от велосипедни линии във въздуха (да, велосипеди във въздуха, какво ще кажете за това!?) Беше се постарал да предложи на всички богати визуални материали, в т.ч. подробни чертежи и технически детайли от проекта си. На практика, идеята е възможна, колкото и невъзможно да изглежда в началото, както и носи в себе си достатъчен практически потенциал и ползи. Това бе една ясна, логически изчистена и хубава презентация, която освен, че представи идеите на Мартин, даде и отличен тон на всички останали беседи в хода на ТEDxBG.
Следващата презентация бе на Ива Бонева. Тя говори за ситуацията, в която се намират изоставените деца в България и за това какво може да се направи и по-важното – какво да НЕ се прави (нещо, което определено запомних силно след края на целия TEDxBG).
Ива Бонева е изпълнителен директор на “Център за приобщаващо образование”, където ръководи екип от експерти, работещи и провеждащи изследвания, анализи и обучения в сферата на социалното развитие, основно в областта на приобщаващото образование и детските права. С опит в социалната политика, социалното развитие и социалния маркетинг, тя е работила за Програмата за развитие на ООН, Католически служби за помощ, Фонд “Спасете децата,” както и за местни неправителствени организации.
Това, за което говори Ива Бонева, както и нейното основно послание бе следното:
В България има хиляди изоставени от родителите си деца. Те още от малки не получават нужните грижи в социалните домове, в които живеят, немалък процент започват да изостават умствено дори. Причините са комплексни, но не са свързани с липсата на пари. Пари за тези деца има – десетки, дори стотици милиони.
Това, което го няма обаче е отношението, подходът, вниманието и грижата към децата, респективно те стават ненужни и излишни с течение на времето, което е сериозен проблем за обществото. И вместо да се даряват пари за институциите, които се грижат за тези деца, можем да сме активни дори само като питаме по е-мейл същите тези институции какво правят, за да се грижат по-добре за тези деца.
Акцентът в момента трябва да е по-скоро върху институциите и тяхната работа, не върху дарителските кампании за набиране на средства.
Ива Бонева направи единствената тъжна презентация в целия TEDxBG, която дори завърши със сълзи в очите й. И все пак, идеята й е запомняща се и тя е изразена в снимката по-горе.
Третата презентация бе на английски език, представена от Йън Сандърс. Трябва да призная, че ми бе много приятно да слушам този човек, тъй като той говори за фосфора, фосфатите, храната и населението на Земята, като направи интересен исторически преглед на проблема с изхранването на планетата още от времето на Римската империя и чак до наши дни, за да очертае проблеми, за които дори и не съм се замислял, и за да предложи шокиращо просто решение на тези проблеми.
Д-р Иън Сандърс има докторат от Единбургския Университет и Шотландския Колеж по Земеделие. Директор е на WWOOF България, клон на международната организация за доброволци в органични ферми. Той е намерил повече четирилистни детелини от всеки друг човек, когото имате шанс да срещнете.
Накратко, решението на проблемите с изчезващия фосфор, което рефлектира в по-малко плодородие, Йън Сандърс открива в известните на всички хора външни тоалетни, които традиционно имаме в селата и до ден днешен.
След тази презентация оперната певица Сюзън Браунфийлд изпълни няколко песни, като аз записах една от тях. Чуйте я:
Сет Годин също се включи в TEDxBG, но не на живо, а на запис. Презентацията и идеите му за племената е страхотна, обезателно я гледайте (със субтитри на български език):
С това бе даден краят на първата сесия от TEDxBG. Дойде време за първата кафе-пауза, която изглеждаше така:
Както може би виждате, на TEDxBG 2010 присъстваха основно млади хора, на видима възраст под 35 години.
След паузата бе време за втората сесия от презентации. Началото бе дадено от Андриан Димитров, който заедно със своята съмишленичка Яна Симеонова разказаха за сайта, който са създали в памет на българския дизайнер на търговски знаци, лога, шрифтове и какво ли още не – Стефан Кънчев (посетете сайта, струва си!).
По отношение на самата презентация със сигурност можеше да се поработи още много (не е добра идея да се чете от листи на сцената), но това не е най-главното. Андриян Димитров и негови познати са съумели в резултат на две годишен труд да възстановят, при това в оригиналните им форми и размери, почти всички творби на Стефан Кънчев, а именно – над 1000 запазени знака и символа, над 650 пощенски марки, плакати, пощенски картички и пликове, оформления на книги, опаковки и др.
Двамата презентатори показаха и любопитни примери от съвремието ни днес, като например символа на фирма “Петрол”, който не съвпада (в детайлите – извивки, пропорции на елементи) с оригиналния символ, изработен от Стефан Кънчев, и въпреки това, в момента в практиката е наложено “ментето” на логото.
Андриан Димитров е графичен дизайнерТой и Яна Симеонова са съорганизатори на проекта stefankanchev.com и се надяват този проект да доведе до други подобни проекти за възкресяване на българското визуално културно наследство.
В презентациите дойде ред на Мартичка Божилова. продуцент на АГИТПРОП от 1999г. Сред филмите й са международно награждаваните «Георги и пеперудите» и «Коридор No.8». Носител е на наградата “International Trailblazer”, лансирана от Робърт Редфорд и Sundance Channel на Международния пазар за документално кино MIPDOC на фестивала в Кан през 2006 г. за креативност, новаторство, оригиналност и пробив в документалното кино.
Мартичка Божилова говори за ползите от гледането на документални филми и документално кино, за това как често пъти не знаем какво се случва съвсем близо около нас и как един документален филм може да ни отвори очите за интересни неща, за които дори и не сме подозирали, че съществуват. Тя излъчи и няколко откъса от документални филми.
Константин Христов от Favit.bg бе следващият презентатор. Той говори за информационното общество и как в него също ще има класово разслоение, в т.ч. и класова аристокрация (вероятно освен информационни аристократи ще има и информационни плебеи – как звучи само, а…, но по-важното е – искате ли да бъдете такива или предпочитате да сте сред аристокрацията?!?).
Трябва да се спомене, че Константин Христов е съосновател на Favit – уеб компания, която си е поставила за цел да реши един от най-фундаменталните проблеми в информационното общество — персоналното информационно претоварване. Професионалният път на Константин минава през продажби и банкиране в Citigroup, аутсорсинг в Wizcom и уеб маркетинг в Interactive Media. Освен това, фирмата, която финансира Favit, а именно Neveq, бе спонсор на TEDxBG 2010.
Следващата презентация отново бе на видео запис, и отново с български субтитри. Това е една забележителна презентация на Елизабет Гилбърт по въпроса за креативността, идеите, целите, постиженията, мотивацията и смисъла на живота и ако имате 20 минути, изгледайте я още сега!
Последва обяд. Той, както бе съобщено, бе осигурен от Първа Инвестиционна Банка (вкусни сандвичи), а минералната вода – от друг спонсор на събитието – Девин.
Веднага след обедната почивка на сцената излезе финансовият министър и нова политическа звезда на небосклона – Симеон Дянков. Той сподели с аудиторията идеите си за откриване и налагане на едно основно конкурентно предимство на България (като страна) пред външния свят, а именно – “Зелена България”.
Нека надписът зад гърба на Симеон Дянков не ви заблуждава – това е той, не някой си “Симеон Джанков” (каквото всъщност пише на екрана). Симеон Дянков разказа как вижда бъдеще в това България да заложи на екологията и “зелената” идея и в тази връзка сподели с всички 10 точки (10 идеи), по които мисли, че може да се работи за осъществяване на всичко това.
Успях да заснема някои от точките на Симеон Дянков, за които можете да узнаете във видеото по-долу:
Идеите на Симеон Дянков са отлични, но не ми хареса едно нещо. Струва ми се, че той направи гаф, като се изпусна и каза с най-спокоен тон, че за тези идеи се е сетил преди няколко часа – сутринта, когато се е подготвял за презентацията си. Тоест, не че се сеща за първи път в живота си за тях, но седнал да състави програмата си от 10 точки часове преди изложението си пред хората.
Мисля, че TED не е място, където да се подготвяш за презентацията си 3-4 часа преди това, едва ли не в банята или тоалетната на тръгване преди работа. TED е сериозен форум, в който се говори най-вече от първо лице единствено число, споделя се личен опит, разказва се за лични постижения. Да нахвърляш на една (примерно) салфетка 10 точки и да се появиш на сцената на TEDxBG, за да ги разкажеш на останалите, е добро, но недостатъчно условие да те вземат насериозно. Изглежда ми малко популистко и отбиващо номера.
Поне с такова впечатление останах, че останаха немалко хора в залата, след презентацията на Симеон Дянков. Иначе, самите му 10 точки са чудесни, аз самият вече 11-ти ден осъществявам на практика една от тях (спрях цигарите). 🙂 Общо взето, чувствам се доста “зелен” и “еко” – сериозно! 😉
Другото, което ми направи малко странно впечатление е, че Симеон Дянков не помни добре части от българския език. Беше му относително трудно да си спомни (така и не успя, всъщност) за думи като “найлон” (която дори не е българска дума) и “околна среда” и на езика му все се въртяха някакви английски еквиваленти. Това няма отношение към чудесните му идеи – нека ги осъществи на практика и всичко ще е страхотно, може и да продължава да си говори на английски, за мен това не е голям проблем.
Трябва да се отбележи обаче и хубавия момент, а именно, че Симеон Дянков сам настоя да има въпроси от публиката и въпреки, че това е в разрез с общоприетия формат на TED събитията (след презентациите няма въпроси), му бе дадена такава възможност да общува с хората, като публиката можеше да задава въпросите си през Twitter, а организаторите трябваше да определят кои от тях ще му бъдат зададени предвид на ограниченото време. Така Симеон Дянков получи възможността да отговори на два въпроса през Twitter и на един въпрос на живо от сцената.
След това на сцената излезе Милена Лазарова, която направи една от най-запомнящите се презентации, тъй като освен да говори, тя и демонстрира идеите си. Става дума за нова система за образование в началните класове в училищата (с името Envision), при която учениците (децата) се включват по интерактивен начин в уроците и така учат и усвояват по-добре, като се забавляват и играят едновременно с това.
Милена Лазарова e доцент в Технически университет, София, факултет Компютърни системи и управление. Това, върху което тя работи е нещо много добро, което дори вече се тества в реална среда в няколко паралелки в училища в София.
Милена Лазарова направи демонстрация на системата си, като покани в ролята на “ученици” презентаторите на TEDxBG 2010, които вече бяха говорили (без Симеон Дянков, който може би си е тръгнал). Вижте видеото ми по-долу, за да разберете как могат да учат нашите деца и внуци в най-близки срокове:
Хубава идея, нали?
Следващият презентатор на сцената бе Асен Ненов. Той е съдружник в Greon, където разработва технологии за превръщане на парникови газове от индустрията в биогорива. Занимава се с биоинформатика — дисциплина, смесваща геномика с информационни технологии.
Хареса ми презентацията на Асен Ненов и му го казах в кулоарите след края на TEDxBG. Това бе единственият презентатор, който излезе максимално напред на сцената и бе максимално близо до хората. Освен това, той разказа много интересни неща (факти) за биогоривата – какви видове са, за какво служат, с какво са полезни. Акцентът в презентацията му бе върху биогоровата от микроорганизми, и по-конкретно – водорасли, като ефективността на тези източници на енергия е изумителен!
Боян Юруков, който е направил интервюта с някои от презентаторите на TEDxBG, е успял да разговаря и с Асен Ненов, вижте интервюто му:
Eто за такива велики неща става дума на конференциите TED! Креативни, нови, прости и ефикасни решения на проблеми, които далеч не са далеч от нас и практически трябва вече да решаваме, спешно.
След Асен Ненов организаторите на TEDxBg 2010 ни пуснаха презентация на Пати Мейс и Пранав Мистри. ГЛЕДАЙТЕ ТОВА ВИДЕО, защото в него ще видите НАШЕТО НАСТОЯЩЕ след най-много 5-10 години:
Изумителни идеи, нали? Изумителни творци и иноватори, които променят света и начина, по който можем да живеем.
В завършека на третата сесия на сцената излезе група Nasekomix (какво име само!), които изсвириха няколко песни. Записах за вас една от тях:
С това приключи третата сесия и след последната кафе-пауза бе време да видим и чуем последната група презентатори. Първа от тях бе известната тенисистка от близкото минало, а понастоящем – екологично ангажиран активист и основател на движението Gorichka – Магдалена Малеева.
Магдалена Малеева започна презентацията си с шегата, че Симеон Дянков й е откраднал презентацията и че сега тя няма върху какво да презентира. Доста хора се смяха на тази шега, но като анализирам нещата сега, възможно е това да не е било шега.
Магдалена Малеева говори за няколко (твърде много) неща в своето експозе и мисля, че това бе грешка. Тя започна със себе си и своята кариера на тенисистка, с провалите и успехите, с отношението на родителите й към всичко това. Прехвърли се върху своята нагласа и отношение към възпитанието на децата си и децата по принцип. Продължи към отговорното отношение към заобикалящия ни свят, към екологията, зелената кауза. После се върна отново на децата и тяхното възпитание в духа на най-новите, съвременни изисквания за отговорно отношение към света.
Всичко това бе само по себе си страхотно, но поне на мен леко ми избяга основното послание на Магдалена Малеева. Мисля, че ако беше фокусирала презентацията си само върху половината неща, които засегна, щеше да е още по-добре!
Ето един много голям видео фрагмент, който заснех от презентацията на Магдалена Малеева:
Следващият презентатор бе Сам Харис. Между другото, на влизане в залата на TEDxBg рано сутринта обърках Сам с представител на организаторите и директно започнах да говоря с него на български език и той тихо ми отговори “О, не, не, аз съм от лекторите днес”. Оттогава в мен остана едно очакване да разбера за какво ще говори този човек и въпреки, че бе оставен за по-накрая на TEDxBG, повярвайте, чакането си струваше!
Сам Харис е криейтив директор на Международното Общество във Великобритания, чиято мисия е създаването на условия за международен мир и приятелски отношения чрез разбирането на културните различия. на всички нас на TEDxBg Сам разказа за своя проект, озаглавен “Кошерът”.
Всъщност, Сам Харис разказа за едно невероятно негово лично начинание – как е закупил на търг едно разнебитено училище в село в Пирин, след като се запознал с една от трите сестри (певици на народни песни) Бисерови – Любимка Бисерова. Сам разказа за налудничавата си идея да стане собственик на безнадеждно-порутената постройка и за желанието си да я превърне в училище-център за деца и възрастни, в което те да развиват своите творчески умения, общувайки с природата на това “най-красиво място”, което Сам някога е виждал.
Последният презентатор на живо бе дизайнерът Андреан Нешев. Той е участник в инициативи като Биенале на Билгарския Дизайн и Sofia Design Week. Автор е на VIЖUAL CUT БULGARIЯ, първата книгата за съвременен комуникационен дизайн в България, и е партньор в ПОСТСТУДИО за визуална култура.
Андреан Нешев говори за това колко е важен дизайна в ежедневието на хората. Разказа за собствените си усещания, когато се движи по български улици и се сблъсква с “дизайнерски” решения. Описа подробно опита си със сборника, който сам е създал – VIЖUAL CUT БULGARIЯ, в който е събрал работата на различни български дизайнери, но по един уникален начин, в който всяко отделно копие на този сборник е уникат само по себе си…
Последният презентатор (на видео, а и изобщо) бе Джанин Бенюс, която истински ме развълнува с посланието си да черпим най-добрите идеи от природата, защото именно тя ражда такива:
За финал на TEDxBG 2010, на сцената излязоха две от трите сестри Бисерови (третата е в болница) и изпяха няколко народни песни от Пиринския край. Заснех за вас първата им песен:
С това програмата на TEDxBG 2010 приключи. Какъв ден само!!! 🙂
В резюме за TEDxBG 2010
Събитието TEDxBg бе проведено на изключително добро ниво! Отлична организация, чудесни презентатори, чудесни идеи (което всъщност е най-важното в цялата работа), чудесни гости, чудесна зала, чудесно озвучаване, чудесни усещания и емоции и вътре, и извън залата.
Да си част от мини-общество, което се събира в един и същи ден и иска да получи вдъхновение за креативност и иновации от опита и разказите на другите е невероятно изживяване и лично аз се чувствам много обогатен от всичко това.
Между другото, ето и моя снимка с четиримата организатори на TEDxBG (много благодаря на Боян Юруков, че ме е заснел тайно):