Когато в една организация е налице проблем, често хората тръгват да го разрешават по стандартен, конвенционален начин. Това на свой ред ги отвежда до стандартни, конвенционални решения.
Конвенционалните решения обаче не винаги са достатъчни, за да се разреши успешно проблем или да се излезе от трудна ситуация. Много често е нужно да се вложи по-висока креативност, за да се измислят и по-добри идеи.
Известна е техника “DO IT”, която е проста за прилагане и помага за креативното разрешаване на проблеми. Нека я разгледаме.
Техника DO IT
Техниката DO IT е създадена от психолога Робърт Олсън и е публикувана в неговата книга “The Art of Creative Thinking” през 1986 г.
Техниката DO IT е прост процес от четири стъпки за стимулиране на креативното разрешаване на проблеми. “DO IT” е акроним, който има следния смисъл:
- Дефинирай проблема (Define);
- Отвори съзнанието си и използвай техники за креативно мислене (Open);
- Идентифицирай най-доброто решение (Identify);
- Трансформирай (Transform).
Техниката DO IT за креативно разрешаване на проблеми е представена на диаграмата по-долу:
Нека разгледаме по-подробно всяка от стъпките на техниката DO IT.
1. Дефинирай проблема (D)
За да се разреши определен проблем, най-напред той следва ясно да се дефинира.
Ако тази стъпка се подцени и проблемът не се определи точно и конкретно, има риск да се търси решение на неактуален проблем, което може да е значителен разход на усилия, време и средства. А рано или късно, истинският проблем отново трябва да намери своето решение.
Веднъж, когато проблемът е ясно очертан, той трябва да се опише в стегнат вид. Робърт Олсън препоръчва това да се стори в писмен вид с помощта на твърдение (фраза) от две думи.
Примери за твърдения, които дефинират проблем – “лошо качество”, “ниски продажби”, “високо текучество”.
2. Отвори съзнанието си и използвай техники за креативно мислене (O)
След като проблемът е ясно дефиниран, втората стъпка от техниката DO IT е хората, които ще търсят решение да отворят съзнанието си и да използват техники за креативно мислене.
Не винаги първата идея ще е най-добрата идея. Необходимо е да се генерират възможно повече идеи, гледни точки и алтернативи, за да може да бъде открито най-креативното решение.
Когато една група хора търси решение на някакъв проблем, е лесно в нея да възникне групово единомислие, но то обикновено отдалечава групата от най-творческите хрумвания и предложения. За да не се допуска това, е полезно да се използват методи като брейнсторминг, “Дисни” или “Шест мислещи шапки”, за да се генерират възможно повече оригинални и разнообразни идеи.
На този етап е важно количеството на идеите, не толкова качеството им. Дори лошите идеи могат да бъдат полезни при последващото обсъждане и могат да доведат до нещо добро.
3. Идентифицирай най-доброто решение (I)
След като с помощта на подходящ метод за креативно мислене се генерират възможно повече идеи и предложения за справяне с проблема, следва да се идентифицира най-доброто решение.
Това означава, че трябва да се избере най-добрата идея. За целта е подходящо да се подбере група от няколко силни алтернативи и да се разгледат плюсовете и минусите на всяка алтернатива. За целта е необходимо да се приложи критично мислене, както и да се отчете мнението на всеки в групата, която търси решение.
Взетото решение следва не просто да разрешава проблема по креативен и ефективен начин, но така също и да е в унисон с мисията, визията и ценностите на организацията.
4. Трансформирай (T)
Финалната стъпка от техниката DO IT е да се предприеме действие, с което проблемната ситуация да се трансформира в нещо по-ефективно и/или по-ефикасно.
Тази стъпка е нерядко моментът на истината за целия процес по креативно разрешаване на проблем. Често хората са способни да създадат най-различни творчески идеи, но те нямат особен практически смисъл, ако не се внедрят и реализират в практиката.
За целта са нужни решителност, постоянство и добра организация на всички действия и стъпки, без да се попада в капана на нездравословния перфекционизъм.
В резюме
Техниката DO IT е процес за креативно разрешаване на проблеми, който се състои от четири стъпки:
- Дефинирай проблема;
- Отвори съзнанието си и използвай техники за креативно мислене;
- Идентифицирай най-доброто решение;
- Трансформирай.
С помощта на този прост процес може успешно да се разреши проблем или да се излезе от трудна ситуация.
Прочети повече: Техника “5 Защо” за разрешаване на проблеми.