Уменията за подобряване на паметта са необходими навсякъде в наши дни – в училище, в университета, в бизнеса, в личния живот.
Добрите умения за запаметяване, известни още като “мнемоника”, помагат както да се запомнят факти, така и да се запамети определен начин за структуриране на информацията.
Най-старата известна мнемонична техника в света е техниката Loci. Тя датира от времето на Древна Гърция и Римската империя, но може да се прилага и в наши дни.
Нека я разгледаме.
Техника Loci
“Loci” е дума с латински произход и е множествено число на думата “locus”, която на свой ред означава “място” или “местоположение”. Произнася се “лочи”.
Техниката Loci за запаметяване е с древногръцки произход, за което свидетелства прочутият римски държавник, оратор и философ Цицерон. В своето произведение “De Oratore” (“За оратора”) той обсъжда тази техника и отбелязва, че нейн създател е древногръцкият поет Симонид от Кеос.
Според Цицерон, веднъж Симонид бил поканен на вечеря в една къща, която обаче внезапно се срутила. Всички без Симонид загинали и били обезобразени до неузнаваемост. Симонид успял да разпознае жертвите, като си спомнил местата, на които седяли около трапезата. По-късно той осъзнал, че по сходен начин могат да бъдат запомняни най-различни неща, като се асоциират с някаква умствена картина на място или местоположение.
При техниката Loci даден човек най-напред запаметява някакво място и всички негови елементи, които го съставят. Например, може да се запамети една стая и разположението на мебелите в нея – маса, легло, гардероб, мивка и т.н.
След това, за да запамети набор от различни предмети, в своето въображение човекът “преминава” поетапно през всички места в стаята (локуси) и им разпределя на ум по един предмет.
Така човек си изгражда визуална мисловна картина, с която прави връзка между местата в стаята и отделните предмети. Извличането на предметите в паметта се постига чрез мисловна “разходка” из стаята, с което паметта се активира и в нея се извиква желания предмет.
Техниката Loci се използва като мнемоничен инструмент от древните гърци и от римляните, които са се възползвали от нея, за да изнасят речи, без да четат от бележките си. Счита се, че тя е най-използваното средство за запаметяване в периода от V век пр.н.е. до средата на XVII век, след което са въведени и други успешни начини за подпомагане на паметта.
Техниката Loci е известна още и като “Дворец на паметта” и “Римска стая”.
Приложение на техниката Loci
Техниката Loci работи особено ефикасно, когато човек е добър във визуализацията, т.е. в създаването на мисловни образи.
Ето конкретен пример как може да се приложи техниката Loci за запаметяване на списък с предмети:
- Спомни си за място, което познаваш много добре. Например, твоето жилище.
- Визуализирай поредица от локации в определена логическа последователност. Например, представи си какъв е пътят, по който минаваш обикновено в жилището си, за да стигнеш от входната врата до балкона пред кухненския бокс. Може би той включва следните локации – входна врата, коридор, всекидневна, кухненски бокс, балкон.
- Постави на ум по един предмет на всяка от локациите, подредени в логическата последователност, която вече определи.
- Когато се опиташ да си спомниш предметите, просто визуализирай жилището си и пътя, по който минаваш, за да стигнеш до балкона на кухненския бокс. Когато правиш тази умствена разходка, всеки отделен предмет съответно ще изникне в съзнанието ти.
Например, нека си представим, че трябва да запомниш пет предмета – пяна за бръснене, ябълка, яйца, кетчуп и сладолед. Да си представим, че това е списък с покупки, които трябва да се направят.
Можеш да започнеш, като свържеш входната врата с пяната за бръснене. Опитай се не просто да запомниш връзката “входна врата – пяна за бръснене”, но и да си представиш пяната за бръснене и къде точно е поставен флаконът й до входната врата. А може би с нея е напръскана обилно самата врата? Още по-добре! Опитай се да запомниш как изглежда напръсканата врата и какъв е мирисът на пяната, когато си до входната врата.
Когато отвориш входната врата, представи си как в коридора има една огромна зелена ябълка, която някой е търкулнал и тя се приближава застрашително към теб.
Влез във всекидневната и там си представи, че стъпваш на десетки яйца, които някой е разпръснал по цялата земя. Представи си как яйцата се счупват и разтичат на хубавия килим във всекидневната.
Оттам премини в кухненския бокс. Визуализирай как около печката се суети една бутилка кетчуп с човешки ръст, облечена в готварска престилка, и приготвя вкусни спагети.
И най-накрая, излез на балкона пред кухненския бокс и там виж как по остъклените му части се стича разтопен розов сладолед.
След като разположиш визуално всички пет предмета в различните части на жилището, всичко, което трябва да направиш, за да си спомниш петте предмета от списъка с покупки е да си спомниш първата локация – входната врата. Незабавно в ума ти ще изникне представа за пяна за бръснене. Ще влезеш в коридора и незабавно в съзнанието ти ще се появи картина на зелена ябълка. Процесът ще се повтори отново и отново до последната локация в избраната логическа последователност.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.В резюме
Техниката Loci може да се използва за запаметяване на различни неща – списък с предмети, точки от структура на презентация, имена на хора, списък със задачи за вършене и т.н. Техниката е ефективна, тъй като променя начина, по който човек обичайно се опитва да запаметява.
Тъй като различните места са подредени в логическа последователност, паметта не се затормозава да ги запомня и лесно се фокусира към следващата локация.
Полезно правило: Колкото по-необичайни визуални картини създаваш във въображението си, толкова по-лесно ще ги запаметяваш и ще ги припомняш след това.
Прочети повече: Метод SQ3R за четене, разбиране и запомняне на Робинсън.