Как трябва да се отнася мениджърът със своите подчинени?
Например, трябва ли да се държи с всички по един и същи начин, като им дава сходни задачи или равни възможности за израстване? Трябва ли да отдава предпочитание на едни служители пред други и да работи по-активно с онези, които са по-компетентни или на които се доверява повече?
Отговори на тези въпроси дава една лидерска теория, известна като “Теория за вертикалната диада”. Да я разгледаме.
Теория за вертикалната диада
Теорията за вертикалната диада е известна още като “Теория “Лидер-Последовател” или “Теория LMX” (Leader-Member Exchange) и е създадена от експертите по лидерство Дансеро, Грейн и Хага през 1975 г.
Теорията за вертикалната диада твърди, че лидерът трябва да установи близки работни взаимоотношения с всеки последовател поотделно.
За да постигне това, лидерът следва да следва процес от три етапа:
- Непознаване;
- Опознаване;
- Зряло партньорство.
Да разгледаме трите етапа от теорията за вертикалната диада малко по-подробно.
1. Непознаване
Етапът на непознаване е първият етап в теорията за вертикалната диада и започва в момента, в който нов сътрудник се присъедини към групата на ръководителя.
На този етап мениджърът се стреми да оцени каква е компетентността на служителя – неговите знания и умения.
Служителят извършва работата си на база на изискванията на своята длъжностна характеристика, а лидерът търси в него следи от потенциал.
2. Опознаване
Етапът на опознаване е вторият етап в теорията за вертикалната диада.
Ако забележи, че служителят притежава потенциал, ръководителят го кани да поеме допълнителна работа и отговорности. По този начин лидерът преценява дали сътрудникът наистина разполага с нужната компетентност, усърдие и лоялност, за да стане пълноценен член на вътрешната група от негови доверени служители.
Към края на този етап, мениджърът разпределя своите нови служители в една от две групи:
- Вътрешна група – в нея попадат сътрудниците, които са се доказали като лоялни, мотивирани и компетентни. В тази група са служителите, към които мениджърите изпитват най-силно доверие. Ръководителите започват да им отделят повече персонално време и внимание, възлагат им по-предизвикателни и интересни задачи и им предлагат разнообразни възможностни за обучение и развитие. Много често, хората във вътрешната група споделят общи личностни черти със своя ръководител, както и сходна работна етика.
- Външна група – в нея попадат сътрудниците, които не са оправдали доверието на мениджъра или са се доказали като немотивирани или некомпетентни. Хората в тази група получават по-безинтересните задачи, имат по-труден достъп до мениджъра и често не получават възможности за израстване и развитие.
Веднъж, когато хората са разпределени в тези две групи, на подсъзнателно ниво за лидера е много трудно да премести един служител от едната група в другата – например от външната във вътрешната.
3. Зряло партньорство
Етапът на зрялото партньорство е третият етап в теорията за вертикалната диада, по време на който се установяват рутинни взаимоотношения между лидера и последователите му.
Служителите, които са част от вътрешната група, работят усърдно, за да поддържат своите добри отношения с ръководителя. В трудовото си поведение те изявяват уважение, емпатия, търпение и настойчивост. Това кара лидерът да им отделя повече време, да им помага и да ги подкрепя, в резултат на което те изпълняват по-успешно своите роли в групата или организацията.
Служителите, които са част от външната група, започват да харесват все по-малко своя лидер. Тъй като е трудно да се смени първоначалното впечатление и е нелека задача да се премине от външната във вътрешната група на лидера, тези хора търсят шансове за кариерно развитие извън сферата на контрол на лидера – например в друг отдел или дори друга организация, където да започнат “начисто”.
Приложение
Теорията за вертикалната диада извежда на преден план идеята за лидерство, чрез което ръководителят да създаде силна и лоялна група от последователи.
Веднъж, когато даден служител попадне във вътрешната група на своя лидер, той започва да получава много повече шансове за професионално развитие, което поддържа отдадеността и лоялността му висока, докато в същото време са високи и продуктивността му, както и готовността му за ефективна екипна работа.
По този начин, с помощта на последователи от вътрешната група, ръководителят постига цели много по-бързо и с по-малко разногласия.
В същото време, важно е лидерът да не забравя напълно за хората във външната група. Добра практика е той периодично да прави преоценка на взаимоотношенията си с хората от външната група. Ако лидерът съумее да подобри отношенията си с някои от тях, това може да му се отплати под формата на по-висок морал и продуктивност.
Когато служителите осъзнаят предимствата от присъединяване към вътрешна група, мнозина ще пожелаят да са в нея. Важно е всички да получат равен шанс, но в нея трябва да попаднат само онези, които са демонстрирали чрез отношението си в работата, че са готови да навлязат в по-близки работни отношения.
В резюме
Теорията за вертикалната диада твърди, че лидерът трябва да установи близки работни взаимоотношения с всеки последовател поотделно.
За да постигне това, лидерът следва да следва процес от три етапа:
- Непознаване;
- Опознаване;
- Зряло партньорство.
Прочети повече: Модел за лидерски континуум на Таненбаум и Шмид.