Любовта е от ключово значение за нашето благополучие. Всички я преследваме, мнозина се докосват до нея в един или друг етап от живота си, а някои щастливци дори успяват трайно да я задържат.
Да се дефинира любовта е предизвикателна задача. Любовта има много лица, измерения, нюанси… Тя е и чувство, и емоция, и потребност… И все пак, важно е да имаме обяснение какво е любовта, защото, ако го имаме, ще можем да я разпознаваме в различните й форми и евентуално бихме могли по-успешно да я привлечем или задържим в живота си.
Едно от най-сполучливите обяснения на любовта дава Теорията за любовта на Стърнбърг. Поучителното в тази теория е, че с прости думи показва фундаменталните компоненти на любовта и различните видове любов, които съществуват.
Нека я разгледаме.
Теория за любовта на Стърнбърг
Теорията за любовта е откритие на професора по психология Робърт Стърнбърг от САЩ, който е популяризира в края на 80-те години на XX век след обширни проучвания в тази област. Известна е още и като “Триъгълен модел на любовта”.
Стърнбърг открива, че любовта има три основни компонента:
- Близост – включва чувства на съпричастност, единство и свързаност с другия;
- Страст – включва романтично и сексуално влечение към другия;
- Ангажираност – в краткосрочен план включва решение, че действително обичаш другия и си му лоялен, а в дългосрочен – общи планове за бъдещето.
Трите компонента на любовта могат да се съчетават помежду си, в резултат на което възникват седем различни видове любов:
- Приятелство;
- Омайваща любов;
- Празна любов;
- Романтична любов;
- Дружеска любов;
- Безумна любов;
- Съвършена любов.
Теорията за любовта на Стърнбърг е представена на диаграмата по-долу:
Струва си да се отбележи, че ако в едни отношения липсват и трите компонента – близост, страст и ангажираност, тогава просто няма как да става дума за каквато и да е любов. В този случай, налице е “нелюбов” – отсъствие на любов, което е характерно за известна част от ежедневните взаимоотношения между хората.
Но нас ни интересува любовта, а не отсъствието й, така че нека разгледаме по-подробно всеки от седемте вида любов.
1. Приятелство
Приятелството (харесване) е този вид любов, при който в отношенията между двама души има близост, но няма страст и ангажираност.
Още преди 2400 г. Платон обръща внимание на подобни отношения, известни днес като “платонически”, които се основават на духовна връзка.
Когато е налице приятелство и харесване, човек изпитва свързаност, единство и топлота по отношение на другия. Често пъти приятелството отваря вратата за други форми на любов.
2. Омайваща любов
Омайващата любов е този вид любов, при който в отношенията между двама души има страст, но няма близост и ангажираност.
Омайващата любов се свързва със силни чувства на физическо и сексуално привличане – нещо, което наричаме “пеперуди в стомаха” или “химия” между двама души. Много често любовта започва по този начин – от пръв поглед, и постепенно преминава към по-задълбочена емоционална близост или по-сериозна ангажираност един към друг.
Омайващата любов може да бъде изключително силна, бурна, дори безразсъдна.
3. Празна любов
Празната любов е този вид любов, при който в отношенията между двама души има ангажираност, но няма страст и близост.
Понякога празната любов може да се появи в резултат на изчерпване на първоначалната страст или близост между хората.
В други случаи (например, при уредените бракове в някои култури), празната любов може да е началото на една връзка, която с течение на времето да прерасне в друга форма на любов.
4. Романтична любов
Романтичната любов е този вид любов, при който в отношенията между двама души има страст и близост, но няма ангажираност.
Романтичната любов свързва хората в силна връзка чрез физическото привличане и емоционалната интимност. Партньорите в подобна връзка се наслаждават сексуално един на друг, но и умеят да разговарят помежду си.
Двамата все още не са изяснили дали ще се обвържат по-сериозно помежду си и дали желаят да имат съвместни планове в дългосрочен план. Романтичната любов обаче, ако се развие с течение на времето, може да отвори широко вратата за подобни разговори.
5. Дружеска любов
Дружеската любов е този вид любов, при който в отношенията между двама души има близост и ангажираност, но няма страст.
Дружеската любов е по-силна от обикновеното приятелство, тъй като при нея има дългосрочна ангажираност. Във връзката обаче няма сексуално желание или то е минимално.
Подобни ситуации се срещат често в бракове, в които страстта е изчезнала, но партньорите продължават да имат дълбока връзка един с друг.
Дружеска любов обаче можем да открием и в отношенията между други членове на семейството, които се обичат и ценят помежду си и между които има духовна (платоническа) връзка.
6. Безумна любов
Безумната любов е този вид любов, при който в отношенията между двама души има страст и ангажираност, но няма близост.
Самият Стърнбърг дава за пример за подобен вид любов с т.нар. “холивудски бракове”, в които две филмови звезди имат бурна сексуална връзка и скоро след това импулсивно встъпват в брак.
Глупавото при подобна холивудска любов е обаче, че тя често е нестабилна и предразположена към разпад, тъй като отсъства стабилизиращото влияние на близостта (емоционалната интимност) между двамата партньори.
7. Съвършена любов
Съвършената любов е този вид любов, при който в отношенията между двама души има и страст, и близост, и ангажираност. Наричат я още “Пълна любов”.
Съвършената любов е перфектното любовно взаимоотношение между двама души.
Двойки, които имат щастието да изпитат такава любов продължават да имат страхотен сексуален живот дори дълги години, след като са се запознали. Те са силно емоционално свързани и дългосрочно посветени един на друг. Между партньорите цари дълбоко доверие, уважение и обич. Те не могат да си представят живота един без друг и не смятат, че могат да бъдат щастливи един без друг. Подобни двойки съумяват да преодоляват различията си и заедно се справят с проблемите, които неизбежно изникват.
Според Стърнбърг, съвършената любов може да се постигне, но предизвикателното при нея идва след това, тъй като трябва да се поддържа. За целта е нужно и трите компонента на любовта да се прилагат активно в действие.
В този смисъл, струва си да се отбележи, че любовта е глагол, а не просто съществително.
Приложение
Според самият Ричард Стърнбърг, значението на всеки от трите компонента в една връзка може да варира според отделните хора. За постигане на съвършена (пълна) любов са нужни и трите компонента, но количеството страст, близост и ангажираност може да е различно при всеки човек и всяка двойка, както и да се променя с течение на времето.
Теорията за любовта на Стърнбърг обаче е много полезна, защото дава възможност да двойките да се вгледат в своите отношения и да преценят как си взаимодействат трите компонента в тяхната специфична ситуация. По този начин двамата партньори могат да разберат от какво подобрение се нуждаят и заедно да предприемат нужните действия, ако искат да направят своята любов по-пълноценна.
Теорията за любовта на Стърнбърг би могла да е от голяма полза и за двойки, преживяли раздяла, които обаче съжаляват за това и искат да възстановят и преизградят своята връзка и дори да сторят така, че тя да процъфтява. Ако разсъждаваме логично (макар, че не е задължително да открием рационална логика в любовта), това е напълно възможно, стига между двамата да е налице поне един или повече от трите компонента на любовта – страст, близост и ангажираност.
В резюме
Теорията за любовта на Стърнбърг е модел, който обяснява нагледно кои са съставките на любовта и какви видове любов има.
Вероятно повечето хора се стремят към постигане на съвършена любов. Това е благородна цел, но самият Стърнбърг предупреждава, че няма гаранция, че веднъж постигната, тя ще продължи вечно.
Съвършената любов, подобно на всяко друго важно нещо в живота, изисква поддръжка – определени действия в нейна подкрепа и защита. В този смисъл, идеалната любов наистина трябва да е глагол – проактивно действие.
Прочети повече: Извинявай, Благодаря, Обичам те. Трите най-важни думи за една връзка.