• Skip to main content
  • Skip to footer

Нова Визия

  • Статии
  • Услуги
  • За нас
Начало / Управление на хора
Управление на хора

Теория за справедливостта на Адамс

Обновена на 05.11.2020 от Симеон Христов

Теория за справедливостта на Адамс

В много фирми възнагражденията не се харесват на служителите. Считат ги за недостатъчни и неадекватни за нивото на образование, квалификация и вложени усилия.

В същото време редица мениджърите, които определят колко и какви да са възнагражденията смятат, че претенциите на служителите са твърде високи и неоснователни. Гласните и негласни конфликти за това кой, какво и защо получава някакво възнаграждение се потушават по различни начини, като един от тях е запазването на пълна тайна около възнагражденията с обяснения от сорта „това е фирмена тайна”.

Защо се получава това? Голяма част от отговора на този въпрос можем да намерим в теорията за справедливостта на Адамс.

Проблеми с управлението на хора?

Тодор Христов
Можем да помогнем. Ето как:
  • Фирмено обучение по управление на хора
  • Онлайн курс по управление на хора
  • Е-книга по управление на хора

Теория за справедливостта на Адамс

Теорията за справедливостта е откритие на социалния психолог от САЩ Джон Стейси Адамс, представител на бихевиоризма в социалната психология. Адамс публикува своята теория за мотивацията през 1963 г. в списанието “Advance Experimental Social Psychology” в статия със заглавие “Inequity in Social Exchange”.

Основната теза на Адамс е, че хората искат другите да се отнасят към тях по достойнство. Чувството за справедливост и чувството за несправедливост ги мотивират по различен начин.

Казано с други думи, ние хората сме чувствителни към взаимоотношенията, които поддържаме с други хора. Когато отдаваме нещо от себе си, искаме от другите да го оценяват по достойнство и ако ни отвръщат със същото, ние поддържаме взаимоотношенията си, без да ги променяме.

Адамс поставя акцент върху баланса между това, което хората дават на своето работно място и това, което получават оттам. Поддържането на баланс е едно от важните условия, за да имаме мотивация на работното място.

Основни понятия в теорията на Адамс

В теорията за мотивация чрез справедливост на Адамс има няколко основни понятия:

  • Принос – това е нещото, което индивидът дава на организацията. Например време, усилия, способности (квалификация, умения, познания), лоялност, доверие във висшестоящите, подпомагане на колегите, съпричастие, душа и сърце, лична отдаденост и т.н.
  • Резултат – това, което индивидът получава срещу своя принос. Например, заплата, бонус, признание, отговорност, чувство за постижение, сигурност, развитие, репутация, гордост, удоволствие.
  • Двустранна перцепция – това е възприемането и сравнението на приноса и резултатите на индивида с приноса и резултата на другите колеги.
  • Справедливост – това е усещането, чувството, при което възприемането и сравнението на приноса и резултата на индивида е равно на приноса и резултата на другите.
  • Негативна несправедливост – това е усещането, чувството, че приносът на индивида и приносът на колегите му са еднакви, но резултатът на другите е по-голям от неговия резултат.
  • Позитивна несправедливост – усещането, чувството, че приносите на индивида и приносът на другите са еднакви, но резултатът на индивида е по-голям от резултата на другия.

Как се формира чувството за справедливост и несправедливост?

Справедливостта според Адамс се възприема в четири последователни стъпки:

  1. Индивидът оценява как другите го оценяват и как гледат на него.
  2. Индивидът оценява как организацията оценява другите.
  3. След това, той сравнява двете оценки.
  4. Накрая, той осмисля и формира мнение за справедливо или несправедливо отношение към него.

И така, според Адамс чувствата за справедливост и несправедливост са свързани с личната преценка на всеки служител дали получава възнаграждения, съответстващи на неговия принос за организацията. Тази оценка се прави на основа на сравнението доколко справедливо е неговото възнаграждение, но винаги съотнесено с това на колегите му.

Пример за теорията за справедливостта

Да приемем, че двама души имат еднаква квалификация (едно и също образование, опит, знания и т.н.) и извършват една и съща работа. Единствено почасовите им надници са различни.

Според единия служител справедливост има тогава, когато той и неговият колега получават за едни и същи вложени усилия едно и също възнаграждение. Ако някой получава допълнително възнаграждение за по-голям принос за организацията, това възнаграждение се приема също за справедливо.

Ако обаче човекът, с когото се прави сравнение има същия принос, а се радва на по-големи облаги, това се възприема като негативна несправедливост. Същевременно когато човек установи, че за един и същи вложен труд получава по-високо възнаграждение от своя колега, това се приема за позитивна несправедливост.

За хората е много по-недопустима негативната несправедливост, отколкото позитивната несправедливост.

3 аксиоми на справедливостта

Трите аксиоми на справедливостта са изведени на база на теорията за справедливостта на Адамс.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.
Безплатно всеки Петък. Без спам!
  1. Хората оценяват своите взаимоотношения като сравняват това, което дават и това, което получават обратно.
  2. Разминаването между приносите и резултата довежда до безпокойство и вътрешни преживявания. Когато човек е надценен от другите, той чувства вина. Когато е подценен – той се чувства обиден.
  3. Хората, които не са удовлетворени от своите взаимоотношения с другите поради по-ниски резултати спрямо приносите си, се опитват да възстановят справедливостта, като или намаляват приноса си, или прекратяват взаимоотношенията (например напускат организацията).

7 начина за намаляване на несправедливостта

Ако балансът между приноси и резултати е нарушен и определен служител има усещане за несправедливост, той може да се опита да поправи тази несправедливост по някой от следните начини:

  1. Да промени приноса си, за да го нагоди към получавания резултат – например да намали приноса си, като не работи така усърдно, тръгва си по-рано от работа или почива по-дълго в работно време или обратното – да увеличи приноса си, като започне да работи по-усърдно
  2. Да промени резултата, за да го нагоди към приносите си – например да увеличи резултата като поиска увеличение на заплатата, повишение в длъжност, като краде (и това се случва) или обратното – да намали резултата, ако усеща, че е надценен във възнаграждението си, като дари част от заплатата си за определена фирмена инициатива.
  3. Да убеди човека, с когото се сравнява да промени приносите си – да окаже натиск върху свой колега да намали или увеличи усилията си, в зависимост дали усеща позитивна или негативна несправедливост.
  4. Да изопачи своите собствени приноси или резултат – да се убеди, че някои приноси са без значение, че работата е изморителна, монотонна, безинтересна и т.н. Типично мислене в подобни ситуации е “Не ми плащат много, но и аз не се напъвам толкова много” или “Не ми плащат много, но пък имам много свободно време.”
  5. Да изопачи приносите или резултата на човека, с когото се сравнява – да се убеди, че другият получава повече, защото има повече опит или защото работи по-добре, или разсъждение от типа “Той получава повече от мен, но живее извън града и харчи повече за транспорт до работа и обратно”.
  6. Да смени човека, с когото се сравнява.
  7. Да “напусне” ситуацията – например да напусне работа.
Е-книга по управление на човешките ресурси

Мениджър ли си?

Е-книгата „Ръководство за успешно управление на човешките ресурси“ (PDF) ще ти представи цялостна система за работа, която може да се приложи в практиката на всеки ръководител на организация или мениджър по човешки ресурси с минимални или дори без никакви промени.

В резюме

Теория за справедливостта на Адамс дава обяснение за това как доверието и отношението на работодателите към служителите (и обратно, на служителите към работодателите) влияят върху поведението на служителите.

Очевидно е, че най-добрият път за ръководенето на поведението е да разбираме скритите когнитивни процеси на хората, техните възприятия за справедливост и несправедливост. По-важно е какво мислят служителите за справедливостта и несправедливостта, отколкото самото ръководство.

За ръководителите е от полза да въвличат служителите във вземането на решения, които се отнасят до получаването на важни за тях придобивки. По този начин ще се поддържа убеждението, че ръководството се отнася справедливо. А усещането за справедливо отношение съдейства за увеличаване на удовлетворението от работата и съпричастието към организацията.

Наложително е работодателят и всички мениджъри във фирмата да формират в служителите вяра и нагласа в системата за възнаграждения и политиката на фирмата. Това също влияе стимулиращо. Особено важно е всички да познават системите за заплащане и поощрение – как, кога и за какво фирмата възнаграждава своите служители.

Прочети повече: Теория за очакванията на Врум.

За Симеон Христов

Доц. д-р инж.-ик. Симеон Христов е съосновател на Нова Визия. Разгледай обучения и онлайн курсове от създателите на Нова Визия по теми като управление, продажби и лична ефективност.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай имейл бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие. Всеки Петък. Без спам!

Footer

Полезни страници

Фирмени обучения
Онлайн курсове
Е-книги
Бюлетин
За нас
Статии
Контакти

Следвай ни

  • Email
  • Facebook
  • LinkedIn

За Нова Визия

Нова Визия е образователен сайт за професионално и личностно развитие, дело на “Сита Мениджмънт Консулт” ООД и подкрепян от Златни Правила. Благодарим ти, че ни четеш!

Политика за авторските права • За реклама • Политика за бисквитките

Всички права запазени © 2023 Нова Визия