Всеки индивид е уникален и различен, но въпреки това съществуват общи характеристики, с които хората се групират по определени признаци на личността.
Познанието за типа личност помага на човек да си изясни много неща, в т.ч. защо се държи по определен начин, как реагира на различни ситуации и какви са взаимоотношенията му с важни хора като членове на семейството или колеги на работа.
Една от най-популярните и широко използвани системи за оценка на личността е типологията на личността на Майерс-Бригс. Нека я разгледаме.
Типология на личността на Майерс-Бригс
Типологията на личността на Майерс-Бригс (“Myers-Briggs Type Indicator” или MBTI) е система за тестуване и анализиране на резултати за личностни типове, разработена от Катрин Бригс и дъщеря й Изабел Бригс Майерс. Двете започват разработката на типологията в периода на Втората световна война, като я финализират през 60-те години на XX век.
Типологията на Майерс-Бригс е изградена на базата на четири различни скали, предложени за пръв път от Карл Юнг като начин да се опишат типовете личности.
Скалите, които използва типологията на Майерс-Бригс, са следните:
- Екстровертност (E) или Интровертност (I). Тази скала разглежда в каква посока е ориентирана енергията на хората. Екстровертите са орентирани навън към външния свят, харесват действията, показват емоциите си, обичат честите социални взамодействия и работят добре в екип. Интровертите са ориентирани навътре към себе си, предпочитат спокойствието, крият чувствата си и им харесва да работят сами.
- Сетивност (S) или Интуиция (N). Тази скала разглежда как хората събират информация от външния свят и как учат. Сетивните хора използват петте си сетива (зрение, слух, осезание, вкус и обоняние), за да опознават света и използват факти, истински примери и практически упражнения, за да разберат дадена идея. Интуитивните хора разчитат на инстинктите си, обръщат повече внимание на емоции, впечатления и чувства и обичат да размишляват и фантазират.
- Мислене (T) или Чувстване (F). Тази скала разглежда как хората вземат решения чрез информацията, която събират. Мислещите хора използват логика, факти и обективни критерии и са последователни, логични и обективни. Чувстващите хора са субективни, опират се на личните си ценности и емоциите на околните, използват много думи и търсят хармония и разбирателство с другите.
- Съждение (J) или Възприятие (P). Тази скала разглежда как хората взамодействат с външния свят. Съдещите хора са целенасочени и предпочитат структурата, реда, правилата и организацията. Възприемащите хора са по-гъвкави, обичат да изследват нови възможности и са отворени към промяна.
Обикновено човек се отнася към единия или другия край на всяка от четирите скали (дихотомии). Това разбира се не означава, че човек гледа или взаимодейства на света единствено по този начин, но показва неговия предпочитан и естествен стил на мислене и поведение.
Например, ако даден човек отдава предпочитание на мисленето пред чувстването, това не означава, че няма чувства или че не разчита на тях. Като цяло обаче, логиката и обективността ще доминират в поведението на този човек пред субективните преценки и емоциите.
Типологията на Майерс-Бригс може да се срещне още като “Индикатор на Майерс-Бригс” (“Myers–Briggs Type Indicator” или MBTI).
16 личностни типа
На база на доминиращото качество във всяка от четирите скали, типологията на личността по модела на Майерс-Бригс идентифицира 16 различни личностни типа. Те се отбелязват със съответните букви и така образуват абревиатура от 4 букви с личностния профил на съответния човек.
Например, личностният тип ESTJ означава, че в личността на човека доминират следните черти – Екстровертност (E), Сетивност (S), Мислене (T) и Съждение (J). Съответно, хората от тип ESTJ притежават определен набор от личностни черти и качества, които ги характеризират.
Шестнадесетте личностни типа по типологията на Майерс-Бригс са:
- ESTJ – екстровертност, сетивност, мислене, съждение.
- ESTP – екстровертност, сетивност, мислене, възприятие.
- ESFP – екстровертност, сетивност, чувстване, възприятие.
- ESFJ – екстровертност, сетивност, чувстване, съждение.
- ENFP – екстровертност, интуиция, чувстване, възприятие.
- ENFJ – екстровертност, интуиция, чувстване, съждение.
- ENTP – екстровертност, интуиция, мислене, възприятие.
- ENTJ – екстровертност, интуиция, мислене, съждение.
- ISTJ – интровертност, сетивност, мислене, съждение.
- ISTP – интровертност, сетивност, мислене, възприятие.
- ISFP – интровертност, сетивност, чувстване, възприятие.
- ISFJ – интровертност, сетивност, чувстване, съждение.
- INFP – интровертност, интуиция, чувстване, възприятие.
- INFJ – интровертност, интуиция, чувстване, съждение.
- INTP – интровертност, интуиция, мислене, възприятие.
- INTJ – интровертност, интуиция, мислене, съждение.
Важно е да се отбележи, че според типологията на личността на Майерс-Бригс няма “правилен” или “неправилен” личностен тип, или казано по друг начин, няма “лош”, “добър” или “по-добър” тип личност.
Всеки тип личност е уникален с нещо, всеки тип личност съдържа определен набор качества и характеристики, които в комбинация правят човека специфичен и неповторим. На свой ред хората, които са обединени от един личностен тип, притежават сходни характеристики.
Официалният сайт за тестуване по типологията на Майерс-Бригс е MBTIonline.com, като услугата е платена. Безплатна, но неофициална оценка, която е много сходна на тестуването по Майерс-Бригс, може да се направи в сайта HumanMetrics.com.
Нека разгледаме най-важните особености на всеки от шестнадесетте личностни типа по типологията на Майерс-Бригс.
1. ESTJ
ESTJ е личностен тип от типологията на Майерс-Бригс, който се характеризира с екстровертност, сетивност, мислене и съждение.
Хората с ESTJ тип на личността са невероятно мотивирани и умеят да организират себе си, други хора и ресурси за постигане на определени цели. Те ценят реда и обичат да довършват нещата докрай. Искрени и прями са. Предпочитат доказани процеси за работа, пред нови начини за правене на нещата. Умеят да откриват потенциални проблеми, които другите нерядко пропускат.
Хората с личностен тип ESTJ взимат решения лесно (дори тежки) и бързо ги привеждат в действие. Обективни, аналитични и надеждни са. Уверени са в себе си, умеят да поемат отговорност и притежават страхотни лидерски умения.
2. ESTP
ESTP е личностен тип от типологията на Майерс-Бригс, който се характеризира с екстровертност, сетивност, мислене и възприятие.
Хората с ESTP тип на личността използват енергията и ентусиазма си, за да мотивират другите. Те използват здрав разум и минал опит при решаване на проблеми и често се учат, като вършат нещата. Бързо разбират какво не е наред и ще действат, за да го оправят.
Хората с личностен тип ESTP са непринудени и спонтанни, обичат живота. Любопитни, изобретателни и гъвкави, те бързо реагират на променящите се обстоятелства в света около тях.
3. ESFP
ESFP е личностен тип от типологията на Майерс-Бригс, който се характеризира с екстровертност, сетивност, чувстване и възприятие.
Хората с ESFP тип на личността са гъвкави, приятелски настроени и експресивни. Обикновено им е приятно да са сред хората и да опитват нови неща. Наблюдават внимателно. Обикновено са оптимисти. Приемат и подкрепят другите, щедри и съпричастни са. Често са описвани като “център на компанията”.
Хората с личностен тип ESFP внасят здрав разум и реалистичен подход към всичко, в което участват, но искат да са сигурни, че винаги има място и за малко забавление.
4. ESFJ
ESFJ е личностен тип от типологията на Майерс-Бригс, който се характеризира с екстровертност, сетивност, чувстване и съждение.
Хората с ESFJ тип на личността са приятелски настроени и съпричастни. Те разбират нуждите на околните и отдават признание за приносите им. При вземането на решения предпочитат да използват факти. Харесва им да създават системи, процеси и процедури, които са полезни на другите.
Хората с личностен тип ESFJ ценят семейството, хармонията, правилата и традициите. Описват ги като практични, скромни и лоялни. Невероятно тактични във взаимодействието с другите.
5. ENFP
ENFP е личностен тип от типологията на Майерс-Бригс, който се характеризира с екстровертност, интуиция, чувстване, възприятие.
Хората с ENFP тип на личността умеят бързо да превключват от една задача към друга. Преди да вземат решение, обмислят почти всяка алтернатива и на практика разполагат с множество решения на един проблем. Зареждат се с енергия от контакта с нови хора и преживявания.
Хората с личностен тип ENFP са оживени, но неспокойни. Ценят дълбочината и автентичността във взаимоотношенията. Обичат живота и са креативни, любопитни и независими. Умеят да раждат всевъзможни спонтанни идеи. Със своята проницателност и добри ораторски способности, те често са вдъхновяващи лидери.
6. ENFJ
ENFJ е личностен тип от типологията на Майерс-Бригс, който се характеризира с екстровертност, интуиция, чувстване, съждение.
Хората с ENFP тип на личността могат да извличат максимума от работата в екип, като работят в тясно сътрудничество с всеки и вземат решения с оглед на въздействието, което могат да окажат на околните. Умеят да изграждат хармонични отношения, насърчават себеизразяването и вдъхновяват другите за положителна промяна.
Хората с личностен тип ENFJ са организирани, с богато въображение, надеждни и общителни. Убедителни, дипломатични, отлични мотиватори, те са естествени лидери. Състрадателни са, идеалисти, любезни и ентусиазирани.
7. ENTP
ENTP е личностен тип от типологията на Майерс-Бригс, който се характеризира с екстровертност, интуиция, мислене, възприятие.
Хората с ENTP тип на личността са креативни и иновативни. Те виждат връзки между отделни факти, процеси и събития, които останалите обикновено пропускат и бързо разпознават характерни модели в системите.
Хората с личностен тип ENTP обичат да развиват стратегии, да се справят с комплексни предизвикателства, да откриват нови възможности. Предпочитат действията да говорят вместо тях. Умни и находчиви, те винаги са готови да влязат в оживена дискусия с околните относно някоя нова идея или възможност.
8. ENTJ
ENTJ е личностен тип от типологията на Майерс-Бригс, който се характеризира с екстровертност, интуиция, мислене, съждение.
Хората с ENTJ тип на личността обичайно имат широк и цялостен поглед върху настоящето и бъдещето. Умеят да организират хора и ресурси, за да се постигат ефективно определени дългосрочни цели. Поради тази причина се чувстват комфортно в лидерската роля и могат да бъдат много харизматични лидери.
Хората с личностен тип ENTJ умеят да правят критичен анализ на ситуацията, да направят анализ на плюсовете и минусите на дадена идея и вземат решения с оглед на обективните обстоятелства. Енергични, експресивни, с оригинален подход към справяне с проблемите.
9. ISTJ
ISTJ е личностен тип от типологията на Майерс-Бригс, който се характеризира с интровертност, сетивност, мислене, съждение.
Хората с ISTJ тип на личността обикновено са надеждни и систематични. Обичат да работят с предварително изяснени системи, правила и процедури. Традиционалисти, ориентирани към задачите, решителни.
Хората с личностен тип ISTJ се изразяват ясно и конкретно. Те са реалистични, наблюдателни и рядко пропускат важни детайли. Мотивират се от постижения и умеят да работят фокусирано по определена цел без да се разсейват. Спокойни, аналитични, обективни.
10. ISTP
ISTP е личностен тип от типологията на Майерс-Бригс, който се характеризира с интровертност, сетивност, мислене, възприятие.
Хората с ISTP тип на личността най-често учат чрез търпеливи практически занимания и приложение на идеи и информация. В случай на криза са спокойни и умеят бързо да вземат решения какво трябва да се направи, за да се разреши един или друг проблем.
Хората с личностен тип ISTP се стремят да разберат причинно-следствените връзки между хората, събитията и действията. Често са описвани като тихи наблюдатели. Лесно достъпни са за общуване с околните и им дават личен пример чрез действие. Отдадени, реалистични, адаптивни.
11. ISFP
ISFP е личностен тип от типологията на Майерс-Бригс, който се характеризира с интровертност, сетивност, чувстване, възприятие.
Хората с ISFP тип на личността умеят да оказват практическа помощ на другите. Опират се на личните си ценности и сплотяват хората около себе си. Умеят да насърчават взаимодействието и сътрудничеството между колеги, приятели или членове на семейството.
Хората с личностен тип ISFP обикновено са скромни, толерантни и емпатични. Фокусирани са към взаимоотношенията. Реалистични, любезни, приятелски настроени.
12. ISFJ
ISFJ е личностен тип от типологията на Майерс-Бригс, който се характеризира с интровертност, сетивност, чувстване, съждение.
Хората с ISFJ тип на личността са отговорни и лоялни. Обикновено са търпеливи и използват здрав разум и минал опит, за да се справят с проблеми или за да помагат на околните. Харесва им да използват практически подходи.
Хората с личностен тип ISFJ често са описвани като скромни и традиционалисти. Те са любезни, отговорни, реалистични и надеждни. Едни от най-добрите, когато става дума за полагане на грижи за другите.
13. INFP
INFP е личностен тип от типологията на Майерс-Бригс, който се характеризира с интровертност, интуиция, чувстване, възприятие.
Хората с INFP тип на личността са способни да предлагат оригинални и креативни решения на различни проблеми. Максимално съпричастни и отдадени са към някакъв въпрос, ако вярват в него. Обичат да помагат на околните да израстват и развиват потенциала си.
Хората с личностен тип INFP са отдадени, идеалистични и състрадателни. Отстрани може да изглеждат резервирани и затворени, но всъщност тихо подкрепят и помагат на хората, на които държат. Обичат природата, харесва им да са навън. Забелязват възможности, които други хора пропускат и са добри в тяхното приложение в действие.
14. INFJ
INFJ е личностен тип от типологията на Майерс-Бригс, който се характеризира с интровертност, интуиция, чувстване, съждение.
Хората с INFJ тип на личността са състрадателни и креативни. Някои дори ги определят като тихи, но вдъхновяващи. Харесва им да помагат на околните да израстват и да се развиват. Обикновено са идеалистично настроени и притежават богата фантазия. Сдържани и чувствителни са.
Хората с личностен тип INFJ умеят да откриват връзки и смисъл между идеи и взаимоотношения. Обичат символизма и метафорите. Обичайно притежават силна емпатия. Ценят хармонията и са добри в мотивирането на другите.
15. INTP
INTP е личностен тип от типологията на Майерс-Бригс, който се характеризира с интровертност, интуиция, мислене, възприятие.
Хората с INTP тип на личността гледат на нещата стратегически и концептуално. Умеят да анализират обстоятелствата по ефикасен начин и да откриват нови или иновативни идеи. Това са прецизни, проникновени и скептични хора.
Хората с личностен тип INTP са гъвкави и мислят логично. Харесват им интелектуалните предизвикателства и дискусии, пред социалното взаимодействие. Отдадени са в търсенето на изобретателни решения на проблемите. Умеят най-добре от всички да разяснят някоя сложна теория или концепция.
16. INTJ
INTJ е личностен тип от типологията на Майерс-Бригс, който се характеризира с интровертност, интуиция, мислене, съждение.
Хората с INTJ тип на личността се справят страхотно с разработването на дългосрочна вдъхновяваща визия за бъдещето. Обичат да измислят изобретателни решения на комплексни проблеми.
Хората с личностен тип INTJ са стимулирани силно от желание да приложат идеите в практиката и бързо да организират хора и ресурси, за да се постигнат набелязаните цели. Независими, проницателни и скептични, те прилагат високи лични стандарти към себе си и околните.
Приложение на типологията на Майерс-Бригс
Типологията на Майерс-Бригс може да се използва в различни ситуации, например:
- Ако си мениджър на фирма или отдел. Кои са естествените силни страни на определен твой служител? В каква роля би се справил той най-добре?
- Ако си служител. Какъв тип задачи подхождат най-добре на твоя тип личност? Какви длъжности са най-подходящи за теб?
- В личния живот. Как да се отнасяш към отделни хора от твоето семейство или приятелски кръг, с оглед на спецификата в личностните им типове? Как можеш да комуникираш и подхождаш към хората, за да увеличиш взаимното разбиране и доверие?
Критика към типологията на Майерс-Бригс
Въпреки, че Индикаторът на Майерс-Бригс се използва много сериозно в целия свят – както от личности, така и от цели компании, които тестват свои служители или кандидати за работа, този модел не е лишен и от критика.
Например, на критика се подлага валидността на самия тест, като психометричен инструмент. Около една трета до една втора от всички публикации относно MBTI се падат на специални конференции, организирани от Center for the Application of Psychological Type или публикувани в Journal of Psychological Type. И двете организации са част от екосистемата на компанията, която притежава правата върху тестуването и получават своето финансиране от продажбите на тестове по типологията на Майерс-Бригс.
На критика се подлага и дихотомията в четирите скали. Самата Изабел Майерс е считала посоката на дихотомията – например Екстроверт или Интроверт – за по-важна от степента, в която се изразява тя. Но един човек може да притежава характеристики както на екстроверт, така и на интроверт. Статистиката от тестовете на огромен брой хора потвърждава, че те гравитират по-скоро около нормално разпределение по скалите, не толкова в техните ярко изявени крайности.
Типологията на Майерс-Бригс се критикува и заради липсата на обективност. За разлика от някои други личностни тестове, MBTI не използва техники за оценка на преувеличени или социално желани отговори, което подлага на риск обективността на крайните резултати от теста, тъй като хората, които се тестуват, могат да дадат неверни отговори на различни въпроси, например ако се тестуват в рамките на интервю за работа и искат да се представят “по-добре” на теста.
В отговор на подобни критики, етичните насоки на MBTI казват следното:
“Неетично е и в много случаи е незаконно да се изисква от кандидатите за работа да преминават тестуване по типологията на Майерс-Бригс, ако резултатите ще се използват за оценка на кандидатите. Целта на MBTI е да предостави рамка за разбиране на индивидуалните различия и динамичен модел на индивидуално развитие.”
В резюме
Типологията на личността на Майерс-Бригс е една от най-популярните и широко използвани системи за оценка на личността в света, която се опира на идеи на Карл Юнг.
Четирите основни скали в системата на Майерс-Бригс са:
- Екстровертност (E) или Интровертност (I);
- Сетивност (S) или Интуиция (N);
- Мислене (T) или Чувстване (F);
- Съждение (J) или Възприятие (P).
Чрез добро разбиране на личностните типове – личен и тези на околните, човек може да направи подходящи стъпи за подобряване на своята работа, усъвършенстване на взаимоотношенията си и развитие на потенциала си в правилната посока.
Прочети повече: Модел DISC за оценка на личността.