Множество организации – и производствени, и от сферата на услугите – повишават своята конкурентоспособност, като доставят точните продукти, в точното количество, на точното място, в точното време.
Това е накратко същността на концепцията “Just in Time” (JIT), или “Точно навреме”, която е тясно свързана с други важни концепции, като тоталното управление на качеството и метода за Lean производство.
Да разгледаме какво означава по-точно “Точно навреме” (Just in Time).
Точно навреме (Just in Time)
Идеята за “Точно навреме” (Just in Time или просто JIT) датира от 1950 г. и принадлежи на японците Кииширо Тойода – управител на Toyota, и Таичи Оно – експерт по управление на производството и архитект на т.нар. “Производствена система на Toyota”.
“Точно навреме” (Just in Time) е базирана на метода “Канбан” – японска система за управление на производствени процеси, която разчита на употребата на цветни карти и сигнали.
“Точно навреме” (Just in Time) се фокусира върху отстраняване на т.нар. “загуби” – муда, мура и мури, или всяка дейност в производството, която консумира ресурси, но не създава стойност. С други думи, при “Точно навреме” стремежът е да се използват само минимално допустимите количества части, оборудване, човекочасове, складова площ, суровини, полуфабрикати и готова продукция.
Например, при производство “Точно навреме”, когато един продукт е почти завършен, той не стои на стелажа, за да заема ценно пространство. Вместо това, в помещението светва сигнална лампа или се издава червена карта, така че всички да разберат, че е налице нов продукт, който трябва да бъде придвижен към следващата точка от своя път.
Според концепцията “Точно навреме” всичко, което се прави отвъд необходимото е “загуба”. В производството към определен момент във времето следва да се използват само необходимите ресурси.
Неслучайно и мотото на Just in Time е:
“Ако не можеш да го използваш в момента, не го прави сега.”
При производство от типа “Точно навреме”, суровините и материалите се използват веднага, след като постъпят в склада, което означава, че има интензивен оборот на складовите наличности. Количествата от необходимите суровини и материали непрекъснато се актуализират и в случай на тяхната необходимост в производството, не се налага те да се търсят сред “стари” складови наличности.
Подобен стил на работа поставя акцент върху определяне на правилното количество складови наличности, за да не се позволи натрупването на излишъци от суровини и материали, но така също и да няма нежелано спиране на производствената дейност поради тяхната липса. При Just in Time, доставките и производството трябва да работят в синхрон.
Това значи, че за да е ефективен подобен начин на работа, доставчиците следва да разбират много добре какво е “Точно навреме” и да познават отблизо потребностите на своите клиенти, за да са в състояние да им доставят нужните количества суровини и материали в момента, когато е нужно за тях. Като правило, при “Точно навреме” доставки следва да се правят по-често и с по-малки количества.
На свой ред, производителите, които използват “Точно навреме”, получават възможност да бъдат акуратни и гъвкави относно поръчките от своите собствени клиенти и да им доставят нужните крайни продукти в точния за тях момент.
С други думи, ключовите предимства на “Точно навреме” (Just in Time) са:
- Ниски складови наличности на суровини и материали;
- Ниски “загуби”;
- Висока рентабилност;
- Висока чувствителност към потребностите на клиента.
Организация на “Точно навреме”
Как да се създаде организация в духа на “Точно навреме”, която да обезпечи плавно производство и взаимодействие с доставчици и клиенти?
За целта са нужни няколко предпоставки:
- Производство с “непрекъснат поток” – непрекъсваеми работни процеси, при което машините и оборудването се използват ефикасно. Нужен е страмеж за намаляване до нула на периодите, в които някой работен проект бездейства или очаква някой да работи по него.
- Непрекъснат поток от стоки – непрекъсваемите работни процеси 24/7 изискват непрекъснато постъпване на суровини и материали, защото производството не може да бъде спряно. Нужно е бързо да се придвижват материалите и информацията, които свързват заедно процеси и хора.
- Сътрудничество с доставчиците – те имат огромно влияние върху производствения процес и качеството. На доставчиците трябва да се гледа като на ключови партньори за постигане на успех.
- Участие на служителите – без тяхната ангажираност в процеса на производство, “Точно навреме” няма шанс да успее. Служителите трябва да са добре подготвени, че Just in Time е начин за борба със “загубите”.
- Плоска организационна структура – колкото по-децентрализирана е структурата, с правомощия на хора и екипи да вземат решения, толкова по-добре. Това изисква подходящо делегиране, за да може да се извършва бърза и експедитивна работа, която да не забавя производствения поток.
- Непрекъснато усъвършенстване – “Точно навреме” може да е успешен начин на работа, ако в организацията непрекъснато тече преоценка и подобрение на работните процеси, в унисон с принципите на философията “Кайзен”.
Между другото, тези важни предпоставки са в унисон с небезизвестните “14 принципа на управление в Toyota”.
Една от големите опасности при използването на Just in Time в производството е, че подобна система не може да функционира самостоятелно. Тя е плод на връзката между различни логически процеси, нагодени към JIT, като и най-малките недоглеждания могат да доведат до липса на суровини и материали и да блокират дейността на цялата производствена верига от операции.
В допълнение, внедряването на “Точно навреме” отнема време. Всички производствени процеси следва да се препроектират, за да са в унисон с Just in Time.
Също така, “Точно навреме” поставя доставчиците под сериозен натиск, на който те не винаги са в състояние да устоят. Доставчиците трябва да са адекватни на изискванията на JIT, както и да умеят да се адаптират към внезапните промени в поръчките на своите клиенти.
И най-накрая, при Just in Time трябва да се следят транспортните разходи, които обичайно нарастват, поради увеличената честота на по-малките доставки. Вместо една по-крупна доставка месечно, която струва по-малко, ще се налага да се ползват например седмични доставки с по-малки количества. Ползите от сведения до минимум инвентар в складовете следва внимателно да се съпоставят с увеличените разходи за транспорт.
Когато се организира по правилния начин обаче, “Точно навреме” (Just in Time) може да бъде източник на сериозно конкурентно предимство.
В заключение
“Точно навреме” (Just in Time) е производствена философия, фокусирана върху намаляването на “загубите” и снижаване на разходите, с цел да се използват само минимално необходимите ресурси за производство и създаване на повече стойност.
Поради японските си корени, “Точно навреме” взаимодейства отлично с други важни японски открития от света на управлението на качеството, като канбан, клетъчно производство, производствено нивелиране и тактово време, които заслужават изучаване, за да могат да се прилагат заедно.
Прочети повече: Тотално управление на качеството.