• Skip to main content
  • Skip to footer

Нова Визия

  • Статии
  • Услуги
  • За нас
Начало / Управление на човешките ресурси
Управление на човешките ресурси

Топ 10 на най-досадните лични навици в офиса

Обновена на 06.10.2020 от Татяна Христова

Топ 10 на най-досадните лични навици в офиса

Обичайна практика е, когато работим заедно с други хора в един офис, да се стараем да поддържаме добри взаимоотношения с тях.

За съжаление това не се отдава на всички. Има хора, които изглеждат зле в очите на колегите си и то по причина на свои лични навици, които неосъзнато пренасят в офиса.

Потърсих информация какви биха могли да са досадните офис-навици и попаднах на изследване на консултантите на Sharp Consultancy. Тяхното изследване е основата на класацията Топ 10 по-долу.

Проблеми с управлението на човешките ресурси?

Тодор Христов
Можем да помогнем. Ето как:
  • Фирмено обучение по мотивация
  • Онлайн курс по мотивация
  • Е-книга по управление на човешките ресурси

Дали нещата у нас са същите? Имат ли тези досадни офис-навици почва у нас?

Ето моето мнение.

1. Лоши маниери

Лошите маниери са досаден офис-навик, който срещам у нас. В съзнанието ми е един високообразован колега, който предпочита да поздравява избирателно. Достойните за поздрава му се броят на пръстите на двете ръце – те са хора с позиции във високите етажи на властта.

За мен лош маниер е също така и говоренето за жени, в присъствието на жени, в онзи по-особен смисъл, който мъжете понякога влагат. Както и говоренето за мъже в присъствието на мъже, в същия по-особен смисъл.

Лошите маниери в работата нараняват чувствата и бих ги определила не само като досадни, но и вредни офис-навици.

2. Скатаване от работа

Изключително отблъскващ офис-навик. Вирее много успешно в тези офиси (компании), в които няма ефикасна процедура за оценка на работата, както и възнаграждения, които да са свързани с постигнатите резултати.

3. Обещание да се свърши определена работа, което не се спазва

Изпитвала съм лично на гърба си подобен навик. Неприятно е някой да ти обещае да свърши нещо, при това доброволно, а след това да се направи на “забравил”.

Това се толерира в някои фирми не от друго, а от системата на възлагане, оценяване и възнаграждаване на изпълнението.

4. Високо говорене по телефон

Ще кажеш, че това се дължи на първите седем години. Имаш право.

Аз добавям, че високото говорене по телефон означава още несъобразяване с околните, незачитане на тяхното право да работят на спокойствие и с концентрация на вниманието.

5. Постоянно оплакване

Тъй като съм имала подобна колежка помня, че нейният навик да се вайка, оплаква и охка винаги, когато й възложат някаква работа, ме изкарваше “вън от релси”. Опитвала съм се да я разбирам, да я окуражавам, да я разсея и ободря, но не съм имала кой знае какъв успех.

Не само досадно, но и вредно за останалите е да работят заедно в един офис с колега, който постоянно пухти, че има много работа, че му е трудно и т.н.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.
Безплатно всеки Петък. Без спам!

6. Задигане на чужди вещи от работното място на други колеги

Разбира се този, който “задига” ще ти обясни, че става дума за невинно действие и ще се извини (“А-у, извинявай, станало е без да искам!”), но какво от това, след като това се повтаря?

На мен са ми задигали химикалки, по-скъпи писалки, книги, лична чаша за кафе, записки, които съм си водила, слайдове…

7. Лоша лична хигиена

И това се среща, за съжаление.

8. Отказ да се измиват използваните чаши и прибори

Аз лично не съм била обект на този досаден навик, но преди време собственикът на един офис, в който работеха осем служители, сподели за такъв проблем.

9. Разказване на планове как ще премине уикендът

По принцип, няма нищо лошо и дори е нормално колегите да разменят идеи за почивка. Споделяне на идеи отвреме навреме е освежаващо!

Но да се изпада в крайност е наистина досадно. Особено, ако едни и същи колеги винаги оповестяват на глас намеренията си за уикенда, при това с най-големи подробности. Това е също несъобразяване с околните, както желанието да се самоизтъкваш.

10. Пеене и подсвиркване

Случва се, но когато е една и съща мелодия, започва да става много досадно за околните.

Е-книга по управление на човешките ресурси

Мениджър на фирма ли си?

Прочети е-книгата "Ръководство за успешно управление на човешките ресурси" (PDF) и усвои система с фундаментални принципи и правила, които могат да се прилагат в практиката с минимални или дори без никакви промени.

Как да се ограничат досадните лични навици в офиса?

Могат ли досадните лични навици да се тушират и ограничат, така че да не пречат и вредят на останалите в офиса?

Считам, че това е възможно. Примери в това отношение са компаниите, които практикуват следните управленски механизми:

  • Ясно написани правила за поведение в офиса. Чела съм подобни правила в Бизнес училището на Нотингамския Трент Университет. Там работят преподаватели, изследователи, други служители, т.е. образовани хора. Доколкото ми е известно с подобни правила се работи и в Макдоналдс, хотелите от веригата Мариот и др. Дали те ще бъдат назовани “Правила за етикет и протокол във фирмата”, или просто “Правила за поведение по време на работа” – няма значение.
  • Въвеждащо обучение на новите служители на правилата за поведение по време на работа. Това се прави и в български компании, а и аз самата имам подобна практика в консултациите си на няколко компании как да организират подобно обучение.
  • Обучение на мениджъри и служители по теми като: “Полезни и вредни навици в работата” или “Бизнес етикет”. Ако съдя по казусите, с които съм се запознавала от книги и списания, обучението наистина дава резултат.
  • Седмични и/или месечни оценки на изпълнението на задачите. Досадните лични навици имат директно отношение върху изпълнението на работата. Например, често пъти лошият маниер да не се съобразяваш с околните става причина за допускане на грешки. Или, постоянното оплакване и охкане от работата. Оценката е обратна връзка. Когато системата на възнаграждения е на основа на постигнати резултати, то и поведението (в т.ч. и навиците) търпи някакви корекции.

Прочети повече: Пълно ръководство за успешно управление на човешките ресурси.

За Татяна Христова

Доц. д-р Татяна Христова е съосновател на Нова Визия. Разгледай фирмени обучения, онлайн курсове и е-книги от създателите на Нова Визия по теми като управление, продажби и лична ефективност.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай имейл бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие. Всеки Петък. Без спам!

Footer

Полезни страници

Фирмени обучения
Онлайн курсове
Е-книги
Бюлетин
За нас
Статии
Контакти

Следвай ни

  • Email
  • Facebook
  • LinkedIn

За Нова Визия

Нова Визия е образователен сайт за професионално и личностно развитие, дело на “Сита Мениджмънт Консулт” ООД и подкрепян от Златни Правила. Благодарим ти, че ни четеш!

Политика за авторските права • За реклама • Политика за бисквитките

Всички права запазени © 2023 Нова Визия