• Skip to main content
  • Skip to footer

Нова Визия

  • Статии
  • Услуги
  • За нас
Начало / Предприемачество
Предприемачество

Топ 7 грешки при изготвяне на бизнес план

Обновена на 18.10.2020 от Тодор Христов

Топ 7 грешки при изготвяне на бизнес план

Всяка фирма се нуждае от бизнес план. И редица фирми имат такъв.

Но не всички фирми имат перфектен бизнес план. Не всичко бизнес планове са добре обмислени, добре написани и добре оформени. Много бизнес планове страдат от куп грешки.

По-долу ще очертая Топ 7 на най-често срещаните грешки, свързани с бизнес плановете. Разбира се, известни са и много други грешки, но тези, които съм посочил по-долу са сред основните.

Проблеми с преговорите?

Тодор Христов
Можем да помогнем. Ето как:
  • Фирмено обучение по преговори
  • Онлайн курс по преговори
  • Онлайн курс по невербална комуникация

1. Липса на бизнес план

Това не е грешка на бизнес плана, а по-скоро грешка поради липсата на такъв. При това, една от най-често срещаните грешки, която предприемачите допускат!

Причината, поради която много фирми нямат бизнес план е, че собствениците на тези фирми не осъзнават ползите от плана и планирането. Това в някаква степен е естествено, тъй като бизнесмените са практични и ориентирани към действията хора. Те предпочитат да действат, вместо да планират.

Под претекст, че нямат време, някои ръководители отлагат изготвянето на бизнес план за по-удобен момент. Обикновено такъв момент така и не настъпва.

Неслучайно и са популярни думите на ген. Джордж Патън, който казва:

“Един добър план днес е по-добър от перфектен план утре.”

Фирма без бизнес план е като лодка в морето, която се е оставила на течението или вятъра и се люшка без посока. Този план може да е много кратък, може да е дори от 1 страница, но такъв трябва да има.

2. Неяснота относно целите на бизнес плана

Една от причините, поради които някои бизнес планове не са достатъчно успешни е, че се съставят без ясно да се осъзнава какви са целите на бизнес плана и на кого ще служи той.

Какви могат да са целите на бизнес плана:

  • С бизнес плана предприемачът получава представа за бизнес модела на неговата фирма и как ще се развива тя.
  • Бизнес планът се изготвя във връзка с търсене на заемен капитал.
  • Бизнес планът е нужен, за да се представи определена идея на потенциални инвеститори или съдружници.

Има значение и дали става дума за бизнес план на стартираща фирма (стартъп) или за фирма с богата история и традиции.

Целите на изготвяне на бизнес плана ще предопределят и неговата структура и съдържание. Целите ще определят и обема на предварителното проучване, което следва да се направи. Целите ще определят и дълбочината на прогнозите – маркетингови, продажбени, финансови.

Грешка е да се пише бизнес план без оглед на целите, за които ще се използва. Подобен подход ще направи бизнес планът недостатъчно съдържателен и полезен.

3. Неясен бизнес модел

Бизнес моделът показва как фирмата ще печели пари. А всяка фирма следва да има устойчива печалба, за да съществува в дългосрочен план.

Не всички бизнес планове обаче са в състояние да аргументират състоятелен бизнес модел. И това е грешка, разбира се, тъй като ако бизнес моделът е неудачен, бизнес планът ще доведе фирмата до провал.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.
Безплатно всеки Петък. Без спам!

Един добър бизнес план следва да очертае как точно фирмата ще има приходи, които надхвърлят нейните разходи.

Това означава, че бизнес планът следва да покаже логическа връзка между нуждите на пазара, предлагания продукт, основните конкурентни предимства на продукта, маркетинга на продукта и финансовите прогнози за приходи и разходи.

4. Недостатъчно добро проучване

Бизнес план, написан на база на недостатъчно добро проучване, е лош и дори опасен.

На практика всяка основна част от бизнес плана се нуждае от добро проучване – иначе няма как да бъде съставена.

Какво проучване е необходимо:

  • Проучване на средата – тенденции, основни играчи в бранша, ключови фактори, размер и обем на пазара, пазарни дялове;
  • Пазарно проучване – главните особености на клиентите и техните нужди;
  • Проучване на конкуренцията – преките и косвени конкуренти;
  • Маркетингово проучване – маркетингов микс и как фирмата ще накара клиентите да купуват нейните продукти;
  • Оперативно проучване – как точно фирмата ще произвежда продукта, необходими ресурси, машини, материали, себестойности, доставки, срокове и др.;
  • Финансово проучване – финансов анализ, необходим за изготвянето на прогнози за финансовото състояние на фирмата.

Лошото проучване (или липсата на такова) обикновено води до повърхностно съставен или твърде общ и неясен бизнес план. Често пъти води и до следващата грешка – нереалистичните прогнози в бизнес плана.

5. Нереалистични прогнози

Бизнес планът по своята същност почива на съвкупност от прогнози и допускания. Това е неизбежно, тъй като бизнес планът се изготвя във връзка с бъдещето, както и във връзка с пазара.

Никой не може да е сигурен за това какво ще се случи в бъдещето и как точно ще реагира пазарът. Необходими са прогнози.

В резултат на липсата на надеждна информация и използването на “розови очила”, някои предприемачи правят свръхоптимистични прогнози за:

  • Качеството на продукта и ползите от него. В резултат, продуктът се произвежда без реално проучване или тестване на пазара;
  • Конкуренцията. В резултат, фирмата има неадекватно пазарно поведение и оперира без ясни конкурентни предимства;
  • Обема на пазара и търсенето. В резултат, продуктът има твърде слабо, нишово търсене;
  • Финансите. В резултат, фирмата изпитва трудности в различни финансови аспекти, като например паричните потоци, възвращаемост или др.

Грешка е за всеки бизнес план, ако е базиран на нереалистични прогнози. Това е път, който лесно може да доведе до катастрофа.

6. Зле написан или оформен бизнес план

Бизнес планът е важен документ. Като такъв, той следва да бъде изряден както като съдържание, така и като структура и форма.

Сред основните грешки, които се допускат в това отношение, спадат:

  • Неадекватна дължина. Твърде кратък или твърде дълъг бизнес план, който не е съобразен с аудиторията, която ще го чете.
  • Лош правопис и граматика. Правописни, пунктуационни, граматически и стилистични грешки.
  • Неподходящ стил. Например език, който е изпълнен с твърде много технически жаргон или обратното – наситен с прекалено суха и скучна фразеология.
  • Лоша структура. Непоследователност в излагане на главните части на бизнес плана. Липсващи или разместени важни части от него.
  • Неудачно оформление. Например, твърде дребен шрифт, твърде сбит текст, твърде обемисти абзаци, неясни диаграми, зле форматирани таблици и схеми, неподходящо отпечатване, подвързване и т.н.

Зле написаният или неподходящо оформен бизнес план може да попречи на всеки предприемач или ръководител да постигне целите, които си е заложил с изготвянето му.

7. Непридържане към плана… или обратното!

Една от най-често срещаните грешки при бизнес плановете е, че веднъж, когато те бъдат изготвени, фирмата спира да се придържа към тях.

Типичен пример – предприемач изготвя бизнес план с цел получаване на финансиране. Веднъж, след като финансирането е налице, бизнес планът започва да събира прах в някое чекмедже, а предприемачът рязко сменя посоката на действие и развитие на фирмата.

Възможно е обаче да се допусне и грешка в обратната посока – фирмата прекалено силно да се фиксира в своя бизнес план и да го следва сляпо, въпреки, че са се променили определени важни обстоятелства.

В тази връзка са много точни думите на Дуайт Айзенхауер, който казва:

“Плановете са нищо. Планирането е всичко.”

Е-книга по управление на човешките ресурси

Мениджър на фирма ли си?

Прочети е-книгата "Ръководство за успешно управление на човешките ресурси" (PDF) и усвои система с фундаментални принципи и правила, които могат да се прилагат в практиката с минимални или дори без никакви промени.

В резюме

Когато съставяш своя бизнес план, подхождай внимателно и отговорно. Търси и обратна връзка от компетентни хора, на които имаш доверие – те могат да ти дадат съвет как да подобриш своя план в една или друга негова част. Така ще избегнеш повечето от грешките, описани по-горе.

Прочети повече: Как се пише бизнес план по модела на “Секвоя Кепитъл.

За Тодор Христов

Тодор Христов е съосновател на Нова Визия и водещ на обучения. Разгледай неговите фирмени обучения, онлайн курсове и е-книги по теми като управление, продажби и лична ефективност.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай имейл бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие. Всеки Петък. Без спам!

Footer

Полезни страници

Фирмени обучения
Онлайн курсове
Е-книги
Бюлетин
За нас
Статии
Контакти

Следвай ни

  • Email
  • Facebook
  • LinkedIn

За Нова Визия

Нова Визия е образователен сайт за професионално и личностно развитие, дело на “Сита Мениджмънт Консулт” ООД и подкрепян от Златни Правила. Благодарим ти, че ни четеш!

Политика за авторските права • За реклама • Политика за бисквитките

Всички права запазени © 2023 Нова Визия