Случвало ли ти се е да си част от група, в която някой да прояви лидерски способности, като поеме контрол върху ситуацията, определи посоката на развитие, приобщи хората към общите цели и ги накара да се чувстват мотивирани и съпричастни?
Подобен стил на лидерство е известен като “трансформационно лидерство” и е един от най-актуалните подходи за лидерство в наши дни.
Трансформационното лидерство е стил, който въвлича служителите, с цел да се определи нуждата от промяна, да се създаде вдъхновяваща и мотивираща визия и да се предприемат нужните действия, за постигане на желаните резултати.
Нека видим в какво се състои този лидерски стил.
Трансформационно лидерство
Трансформационното лидерство по своята същност е противоположно на т.нар. “транзакционно лидерство” и се предлага за пръв път като концепция от експерта по лидерство Джеймс Макгрегър Бърнс в книгата му “Leadership” през 1978 г. Бърнс дефинира трансформационното лидерство като процес, в който “лидерът и неговите последователи израстват взаимно до по-високи нива на мотивация и морал”.
Много съществен принос за развитието на идеята за трансформационно лидерство дава изследователят Бърнард Бас. През 1985 г., в книгата си “Leadership and Performance Beyond Expectations”, той определя трансформационния лидер като човек, който:
- Е модел за честност и почтеност;
- Определя ясни цели;
- Има високи очаквания;
- Насърчава другите;
- Осигурява подкрепа и признание;
- Раздвижва емоциите на хората;
- Кара хората да гледат отвъд личния си интерес;
- Вдъхновява хората да се осмелят да постигнат невъзможното.
Бас отбелязва, че трансформационният лидер печели доверие, уважение и възхищение от последователите си. Това го поставя в положение на харизматичен модел за подражание и ментор, който има силно влияние върху околните и е способен да промени (трансформира) нагласите и поведението им.
Трансформационното лидерство има редица прилики с Теорията Y на Дъглас Макгрегър. То също така работи на по-високите нива от пирамидата на потребностите на Маслоу.
4 компонента на трансформационното лидерство
Известни са четири компонента на трансформационното лидерство, определени от Бас:
- Интелектуална стимулация. Трансформационният лидер не само оспорва статуквото, той също насърчава творчеството сред последователите си. Лидерът насърчава последователите да търсят нови начини за правене на нещата и нови възможности за учене.
- Индивидуално внимание. Трансформационният лидер подкрепя и насърчава отделните последователи. Той развива ползотворни взаимоотношения, като поддържа ефективна комуникация с всеки. По този начин последователите се чувстват свободни да споделят идеи, а на свой ред лидерът получава възможност да отдаде признание на уникалния принос на всеки.
- Вдъхновяваща мотивация. Трансформационният лидер има ясна визия за бъдещето, с която вдъхновява последователите до точка, в която визията и страстта за нейното постигане е споделена и всички са мотивирани да постигнат желаните резултати.
- Идеализирано влияние. Трансформационният лидер служи като модел за подражание на последователите си. Поради харизмата на лидера, последователите му се доверяват, уважават го и възприемат неговите идеи и идеали за свои.
Личностни черти на трансформационния лидер
Провеждани са емпирични изследвания с цел да се установи какви са чертите на личността на трансформационния лидер.
За отправна точка е взет Моделът OCEAN за големите пет черти на личността – Откритост към нов опит, Съзнателност, Екстраверсия/Интроверсия, Сътрудничество и Невротизъм.
Резултатите показват, че трансформационният лидер е екстроверт, открит е към сътрудничество с околните, както и към придобиването на нов опит.
Резултатите показват също, че невротизмът и съзнателността не са свързани с трансформационното лидерство.
Как да станеш трансформационен лидер?
Идеите на Бърнс и Бас за трансформационното лидерство се свеждат до пет практически стъпки:
- Определи силните и слабите страни на хората;
- Създай вдъхновяваща визия за бъдещето;
- Мотивирай хората да приемат визията за своя;
- Управлявай осъществяването на визията;
- Развивай задълбочени взаимоотношения с хората.
Нека ги разгледаме по-подробно.
1. Определи силните и слабите страни на хората
По подобие на ситуационното лидерство на Хърси и Бланчард, от голяма важност е да познаваш силните и слаби страни на всеки член на твоя екип.
Без да познаваш качествата на хората си, няма да можеш да създадеш визия и цели, които да бъдат осъществими. Важно е да си наясно с ролите, които последователите ти могат да изпълняват добре.
Това е важно и за самите хора, тъй като те ще бъдат много по-съпричастни, ангажирани и мотивирани да постигнат определени цели, ако работата, която се изисква от тях е в унисон с техните силни страни, знания и умения.
2. Създай вдъхновяваща визия за бъдещето
Трансформационният лидер винаги използва визията, за да вдъхнови хората към действие. А визията на свой ред следва да е така формулирана, че да вдъхва чувство на оптимизъм и мотивация в хората, а така също и да е в унисон с културата и ценностите на хората в екипа и организацията.
Един начин да се формулира вдъхновяваща визия е като се изработят големи, космати, дръзки цели. Това са визия-ориентирани цели, каквито имат редица успешни компании, както и продуктивни личности.
Визията, както стана дума по-горе, следва да е съобразена със ключовите способности на организацията, както и с ресурсите, с които разполага тя.
3. Мотивирай хората да приемат визията за своя
За да се осигури съпричастна и ангажирана работа по осъществяване на визията, всички поотделно в екипа или организацията следва да са приели тази визия за своя. Това не бива в никой случай да остава лично твоя визия, тъй като така тя няма никога да се претвори в дела.
Ако дотук си спазил стъпките и си съобразил визията със силните страни, качества и ценности на хората си, следва да продължиш, като разясниш на всеки, по ясен и красноречив начин, каква е твоята визия и защо тя ще помогне на организацията, групата и на всеки отделен човек в нея.
Различните хора държат на различни неща в работата. Използвай знанията си за мотивацията на работното място, за да приобщиш всеки отделен твой последовател към общата визия.
4. Управлявай осъществяването на визията
Правилата на трансформационното лидерство изискват да се включиш активно в осъществяването на визията. Следва да разгърнеш уменията си за управление на промяната и управление на времето, за да постигнеш висока ефективност и резултати.
Определяй SMART цели на хората си, за да ръководиш процесите. Подавай им ефективна обратна връзка за това как се справят. В зависимост от приносите и резултатите, използвай както похвали, така и порицания, за да държиш хората фокусирани относно постигането на целите.
Прави така, че присъствието ти като лидер винаги да се усеща. Проактивното ти участие освен всичко друго ще е мощен личен пример за всички останали.
5. Развивай задълбочени взаимоотношения с хората
За да си успешен трансформационен лидер, трябва да имаш здрава връзка с последователите си. Поради това, следва да използваш всяка възможност, за да изграждаш доверие между теб и хората ти. Доверието е валутата на добрите взаимоотношения.
Използвай Модела ABCD на доверието на Олмстед, за да прецениш в каква област да увеличиш усилията си по изграждането на доверие. Колкото по-способен, правдоподобен, свързан и надежден лидер и човек си в очите на другите, толкова повече взаимоотношенията ти с тях ще бъдат на отлично ниво.
В хода на работата неизбежно ще има и проблемни, конфликтни ситуации. Използвай петте стила за управление на конфликти на Томас и Килман, за да разрешаваш конфликтните ситуации в твоя полза и без драматични щети върху качеството на взаимоотношенията ти с хората.
10 характеристики на трансформационния лидер
Трансформационният лидер притежава спефицични характеристики. Десетте най-изявени сред тях са:
- Его под контрол. Трансформационният лидер контролира егото си, защото когато имаш власт е лесно то да се изтърве и да нанесе поражения. Трансформационният лидер поставя интересите на организацията пред своите собствени.
- Самоуправление. Трансформационният лидер обикновено не очаква подробни напътствия от висшестоящите и е способен да работи автономно. Той притежава силна вътрешна мотивация и обича това, което върши. Това му помага да се самоуправлява ефективно.
- Способност да поема рискове. Ключова характеристика на Трансформационния лидер е, че той умее да поема разумни рискове. Доверява се на интуицията си, но и на информацията от сътрудниците си, за да взема информирани решения. Лидерът разчита на хората си, за да го подкрепят в рискованите решения, взети с цел осъществяване на прогрес и промяна.
- Вземане на трудни решения. Трансформационният лидер не се притеснява да взема трудни решения. Той прави, тъй като вярва във визията, ценостите и целите на организацията.
- Споделена колективна организационна осъзнатост. Трансформационният лидер разбира и споделя идеите на организацията. Това го прави чувствителен към настроенията на хората, както и му дава яснота какви точно действия да се предприемат, за да се осъществи желаната трансформация.
- Вдъхновение. Трансформационният лидер умее да вдъхновява околните и вероятно е най-вдъхновяващата личност сред последователите си. Умее да мотивира и повдига духа на хората. Успява да прави това не просто с признание на приносите в случай на добре свършена работа, но така също и като подчертава колко ценен и важен е всеки, както и като отделя време за да разбере специфичните потребности, които мотивират отделните сътрудници.
- Откритост към нови идеи. Една съществена промяна в организацията трудно би сработила, ако липсват нови и свежи идеи и лидери, които са готови да ги прегърнат. Трансформационният лидер е отворен към новите идеи и се стреми да вдъхнови околните с тях, тъй като осъзнава, че успехът на една промяна зависи от усилията на всички.
- Гъвкавост. Трансформационният лидер знае, че е важно непрекъснато да се адаптира към променящата се външна среда. Този лидер не се страхува от промените и търси изобретателни начини да се нагоди към новите предизвикателства.
- Проактивност. Трансформационният лидер е проактивен в подхода си. Той предлага нови инициативи, участва активно в дейностите, поема рискове.
- Лидерство с визия. Трансформационният лидер умее да формулира реалистична и постижима визия за организацията. Той комуникира ефективно визията с последователите си, за да ги вдъхнови към съпричастност и решителни действия в желаната посока.
В резюме
Трансформационното лидерство вдъхновява хората към действие, лоялност и доверие.
Когато лидерът използва умело похватите на трансформационното лидерство, хората имат не просто усещането, че работят за постигане на целите на своя лидер, а че работят и за постигане на своите собствени цели.
За да си успешен трансформационен лидер, следва да усъвършенстваш собствената си компетентност в тази област, като инвестираш време и усилия за професионално и личностно развитие.
Прочети повече: 10 разлики между транзакционното и трансформационното лидерство.