За много компании стоенето на едно място е равносилно на упадък. Преминавайки по етапите на своя жизнен цикъл, те възникват, развиват се, постигат успехи, след което отслабват и накрая прекратяват своето съществуване.
За да не допуснат упадък и загиване, редица компаниите се стремят към растеж, с чиято помощ да се развиват устойчиво и успешно във времето. На свой ред, растежът често зависи от иновациите и изисква инвестиране на време, енергия и ресурси в разработване на перспективни нови идеи.
Под наименованието “Трите хоризонта на растеж на Маккинзи” е известен модел, който организациите могат да използват, за да фокусират енергията и ресурсите си върху проекти, които да поддържат растежа им в дългосрочен план.
Трите хоризонта на растеж
Трите хоризонта на растеж e модел, създаден от Багхай, Коули и Уайт – партньори в консултантската фирма McKinsey&Co, които го публикуват за първи път в книгата си “The Alchemy of Growth” през 2000 г.
Трите хоризонта на растеж на Маккинзи очертават три различни типа иновации, които следва да се развиват паралелно една с друга, за да бъде един бизнес успешен.
Организациите трябва да инвестират във всяка от трите типа иновации и да ги управляват по подходящ начин, за да поддържат растеж в дългосрочен план. По този начин, когато съществуващите продукти се изчерпят, новите продукти ще са готови да заемат тяхното място.
Трите хоризонта на растежа по модела на Маккинзи са:
- Хоризонт 1 – Поддържане и засилване на текущия основен бизнес.
- Хоризонт 2 – Изследване и откриване на възможности за разширяване на текущия бизнес.
- Хоризонт 3 – Създаване на възможности за нов бъдещ бизнес.
Иновациите в трите хоризонта според модела за растеж на Маккинзи се случват в контекста на два основни фактора – време и стойност. Колкото по-дългосрочни са иновациите, толкова по-висока се очаква да е рентабилността и стойността от тях за организацията.
Трите хоризонта на растеж на Маккинзи са представени на диаграмата по-долу:
Нека разгледаме по-подробно трите хоризонта на растежа на Маккинзи.
1. Хоризонт 1
Хоризонт 1 от модела за растеж на Маккинзи е свързан с поддържане и засилване на текущия основен бизнес. Става дума за текущите продукти и търговски марки на компанията, от които тя печели най-много в настоящия момент.
Хоризонт 1 е свързан с оперативните цели на компанията и фокусът му е краткосрочен, в рамките на 3-12 месеца. В този период организацията е загрижена най-силно за постигане на ефикасност в настоящата дейност, открояване на уникално предложение за продажба и други критични фактори на успеха.
В рамките на Хоризонт 1 организацията полага грижи да произвежда качествен продукт, да обслужва добре своите клиенти, както и да се предпазва от непосредствени атаки от конкуренцията. Това полага основите за бъдеща експанзия и иновации. Подходяща пазарна стратегия е тази на продуктово проникване.
2. Хоризонт 2
Хоризонт 2 от модела за растеж на Маккинзи е свързан с изследване и откриване на възможности за разширяване на текущия бизнес. Подобно изследване е все още на ранен етап и изисква инвестиции в развойно-внедрителска дейност, за да се разгърне.
Хоризонт 2 е свързан с тактическите цели на компанията и фокусът му е средносрочен, в рамките на 2-3 години. В този период организацията търси перспективни възможности за разширяване на бизнеса и достигане до нови клиенти и пазари.
Подходящи пазарни стратегии са тези на пазарно развитие или продуктово развитие, респективно предлагане на нови продукти на текущите клиенти или откриване на нови клиенти за текущите продукти.
3. Хоризонт 3
Хоризонт 3 от модела за растеж на Маккинзи е свързан със създаване на възможности за нов бъдещ бизнес. Това е свързано с инвестиции в бъдещи бизнес възможности, чрез развойно-изследователски проекти, разработване на прототипи и поддържане на партньорства с външни организации.
Хоризонт 3 е свързан със стратегическите цели на компанията и фокусът му е дългосрочен, в рамките на 5-7 години. Става дума за напълно нови възможности за бизнес растеж и вероятно за стартиране на нови бизнес дейности, рентабилността на които ще е максимално висока за организацията.
В този контект е най-подходяща пазарната стратегия на диверсификация, чрез която организацията се фокусира към предлагане на изцяло нов продукт на изцяло нов пазар. Подобна цел може да се реализира чрез създаване на специални подразделения в рамките на текущата организация, но може и да се използват напълно нови бизнес единици. Всичко това изисква значителни инвестиции, но те са предпоставка за нови и доходоносни източници на приходи.
Приложение
Моделът на трите хоризонта на растежа на Маккинзи насочва вниманието на предприемачите и мениджърите както към текущите предизвикателства, така и към потенциалните възможности в близко и по-далечно време.
Това позволява на бизнес ръководителите да не допускат една от най-често срещаните грешки, като се фокусират само върху един от трите хоризонта. Например, когато фокусът е само върху Хоризонт 1, това помага за продажбата на текущите продукти, но когато жизненият цикъл на продукта навлезе в етапите на зрялост и спад, продажбите започват да намаляват, а компанията няма други възможности, с които да реагира.
Друга честа грешка е прекалената обсебеност от Хоризонт 2 или Хоризонт 3, т.е. прекомерен стремеж към растеж и нов бизнес. Ако акцентът се измести към някой от тези два хоризонта, това е опасно, тъй като подценяването на текущата бизнес дейност може да лиши организацията от свежи финансови ресурси, които да се инвестират в иновации за по-нататъшно подобряване на продуктите или завладяване на нови пазари.
Ето защо, една организация следва да гледа едновременно и към трите хоризонта на растежа по модела на Маккинзи.
В резюме
Трите хоризонта на растеж на Маккинзи очертават три различни типа иновации, които следва да се развиват паралелно една с друга, за да бъде един бизнес успешен.
Трите хоризонта на растежа по модела на Маккинзи са:
- Хоризонт 1 – Поддържане и засилване на текущия основен бизнес.
- Хоризонт 2 – Изследване и откриване на възможности за разширяване на текущия бизнес.
- Хоризонт 3 – Създаване на възможности за нов бъдещ бизнес.
Прочети повече: Голяма стратегическа матрица.