• Skip to main content
  • Skip to footer

Нова Визия

  • Статии
  • Услуги
  • За нас
Начало / Управление на хора
Управление на хора

Трите категории мениджърски умения на Кац

Обновена на 13.02.2021 от Симеон Христов

Трите категории мениджърски умения на Кац

Какви умения следва да притежават ръководителите е обект на различни разговори, анализи и дискусии. Те обикновено приключват с някакъв набор от пожелания – “Мениджърът трябва да умее да прави това или онова”.

За съжаление, при оценка на работата на ръководителите или при тяхното назначаване често пъти уменията се разглеждат като качества на личността или въобще не са обект на изследване.

Причините са различни. Една от тях е практическата невъзможност определено умение да бъде обективно “измерено”. Другата основателна причина е липсата на обяснение на въпроса “Защо това умение е нужно, какво е това, което го налага?”

Даниел Кац е автор на едно от най-авторитетните изследвания за уменията на ръководителите, което дава отговор на този въпрос.

✅ Ръководство по управление на хора

Прочети "Ръководство за успешно управление на хора" (PDF) и усвои система с фундаментални принципи и правила за ефективно управление и лидерство на преки подчинени, които иначе отнемат години за осъзнаване по метода "Проба-Грешка".

Кой е Даниел Кац?

Даниел Кац (1903-1998) е психолог от САЩ, преподавател и изследовател na различни направления на психологията, социалната психология и организационната психология. Професор е в Мичиганския университет от 1947 до 1978 г.

Даниел Кац счита, че мениджърските умения не са едни и същи, а различни, защото функциите, които ръководителите изпълняват са различни. А функциите на ръководителите са различни, защото позициите им в йерархията на организацията са различни.

Подобно становище е добро обяснение на въпроса защо трябва да изискваме точно определено умение от даден мениджър.

Трите мениджърски умения

Даниел Кац счита, че уменията на ръководителите се предопределят от трите нива на управление в организацията. Това са:

  • Институциалното (висше) ниво на управление;
  • Управленското (средно) ниво на управление;
  • Техническо – (низово) ниво на управление;

Затова и Кац разделя мениджърските умения в три категории:

  1. Концептуални умения;
  2. Хуманитарни умения;
  3. Технически умения.

Според Кац и трите категории умения се използват от ръководителите на всички равнища в организацията, но тяхното съдържание е различно на различните нива на управление.

📧 Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.
Безплатно всеки Петък. Без спам!

1. Концептуални умения

Мениджърите с концептуални умения виждат, вникват и разбират нещата на едно абстрактно равнище на анализ.

Всеки ръководител се нуждае от концептуални умения, но техният относителен дял е най-голям за висши ръководители, съответно намалява в средното и низово равнище на управление в организацията.

Концептуалните умения означават способност да се вижда цялостната картина на един проблем и неговото решение. Така например, когато ръководителят на институциално равнище се занимава с планиране, той има нужда от концептуални умения и размишления от гледна точка на тенденции, вероятности, модели и връзки.

Концептуалните умения на висшите мениджъри гарантират способност да се предвижда или да се оценява значимостта на стратегиите на организацията.

2. Хуманитарни умения

Хуманитарните умения представляват способност за работа и разбиране с останалите хора за мотивиране, лидерство и разрешаване на конфликти. Отнасят се до способности да се избират, направляват и ръководят хора както индивидуално, така и групово. Хуманитарните умения са важни за ръководители от всички равнища в организацията.

Така например, ръководителите от висше равнище трябва да притежават и използват хуманитарни умения за ефективна работа с мениджърите от организацията и с групи извън организацията.

Мениджърите от средните равнища на организацията се нуждаят от хуманитарни умения, за да управляват ефективно индивиди и групи от широка гама на техническите области и да си взаимодействат продуктивно с всички мениджъри.

Ръководителите от ниските равнища трябва да използват хуманитарни умения, за да мотивират и координират работата на подчинените им.

✅ Обучение по управление на хора

Премини индивидуален онлайн курс по управление на хора или фирмено обучение по управление на хора и научи прости и същевременно ключови стратегии и техники, с които уверено и професионално да управляваш преки подчинени.

3. Технически умения

Техническите умения са нужни на мениджърите, за да знаят и могат да използват техника, подходи и технология, необходими за изпълнение на дадена задача. Хората с технически умения са специалисти в своята област – плановици, счетоводители, строителни инженери, машинни инженери и др.

Относителната значимост на техническите умения на управленската дейност намалява при мениджъри от по-високите равнища на организацията. Ръководителите на по-ниски равнища, особено на техническо равнище, се нуждаят от значителни технически умения, за да разбират как функционират различните части на ръководения от тях сектор.

Всички ръководители трябва да притежават достатъчни технически умения, за да се изпълни работата, за която отговарят.

В резюме

Идеята на Даниел Кац да се диференцират уменията на ръководителите според позицията им в йерархията заслужава внимание.

Благодарение на тази идея можем да улесним работата си в подбора, обучението, планирането на кариера и оценка на работата на мениджърите.

Прочети повече: Десетте мениджърски роли на Минцбърг.

За Симеон Христов

Доц. д-р инж.-ик. Симеон Христов е съосновател на Нова Визия. Разгледай обучения и онлайн курсове от създателите на Нова Визия по теми като управление, продажби и лична ефективност.

Безплатен бюлетин

Присъедини се към 1800+ души и получавай имейл бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие. Всеки Петък. Без спам!

Footer

Полезни страници

Фирмени обучения
Онлайн курсове
Е-книги
Бюлетин
За нас
Статии
Контакти

Следвай ни

  • Email
  • Facebook
  • LinkedIn

За Нова Визия

Нова Визия е образователен сайт за професионално и личностно развитие, дело на “Сита Мениджмънт Консулт” ООД и подкрепян от Златни Правила. Благодарим ти, че ни четеш!

Политика за авторските права • За реклама • Политика за бисквитките

Всички права запазени © 2023 Нова Визия