Днес все повече хора работят в организации, в които им се налага да влизат в разнообразно екипно взаимодействие с множество и най-различни колеги.
Това изисква формирането на гъвкави екипи, които са различни от традиционните екипи с по-дълъг период на действие и постоянен състав. Изграждането на правилна култура на работа в подобна среда е предизвикателна задача за лидерите на екипи.
Да видим кои са трите стълба на гъвкавата екипна култура, които подпомагат успешната работа на динамичните екипи.
✅ Ръководство по управление на екипи
Трите стълба на гъвкавата екипна култура
Трите стълба на гъвкавата екипна култура са формулирани от Ейми Едмъндсън – професор по мениджмънт и лидерство в Harvard Business School и са с акцент към динамичните форми на екипно взаимодействие.
Стабилните (статични) екипи имат редица предимства. В тях има ясно определени екипни роли, утвърдени процеси, доверие между членовете… Такива екипи, когато се управляват подобаващо, могат да бъдат силно ефективни и да постигат високи резултати.
Ейми Едмъндсън счита обаче, че в съвременната бизнес среда не винаги е възможно да се използват статични екипи – и дори не винаги е желателно!
Много често, когато една компания иска да се свърши нещо, което не е правено преди и дори е възможно да не се прави никога отново, статичните екипни структури просто не са достатъчно практични. В подобна ситуация е трудно предварително да се реши какъв да е правилният микс от знания и умения за екипа и да се разчита, че той няма да се промени още на другия ден.
Това извежда необходимостта от гъвкави и по-краткотрайни форми на работа, които Едмъндсън нарича “обединяване” (teaming), а не толкова традиционна “работа в екип” (teamwork). При “обединяването” главният фокус на лидера на екипа се променя от създаване и управление на екип към вдъхновяване и активиране на екипното взаимодействие.
Подобно адаптивно екипно взаимодействие се среща изключително често в иновативните организации днес и това налага в тях да се гради култура, в която подобен стил на работа е нещо естествено.
В помощ на лидерите на екипи Едмъндсън предлага модел, който се опира на три стълба на гъвкавата екипна култура:
- Любопитство;
- Страст;
- Емпатия.
Тези три стълба на гъвкавата екипна култура са три конкретни поведения, които ръководителите на екипи следва да усвоят и усъвършенстват. Именно благодарение на тях става възможно да се вдъхнови и активира екипната работа, според Едмъндсън.
Да разгледаме малко по-подробно всеки от трите стълба на екипната работа.
1. Любопитство
Любопитство е силното желание да знаеш или научиш нещо. То изисква от лидера на екип да има отворени сетива за света около себе си и да не се задоволява с това, което знае, а да желае да научи повече – какво знаят другите, а какво могат да са полезни, с какво биха могли да допринесат.
Любопитният човек не лепи “етикети” на другите и не ги вкарва в тесни психологически рамки. Любопитството приканва към правене на открития и приемане на другия.
Любопитният лидер на екип обича да задава въпроси и умее да слуша.
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 1800+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.2. Страст
Страст е силната отдаденост към някаква дейност, обект или концепция. Страстта е свързана тясно с ентусиазма – силния, енергичен интерес към някаква тема или дейност и желание да бъдеш част от нея.
Ентусиазираният човек се потапя в дейността си, впуска се с огромно желание в определена дейност, гмурка се във водовъртежа на живота и гледа ведро на реалността. Той е силно мотивиран и готов да вложи нужните усилия, за да постигне високи резултати.
Лидерът на екип, който работи със страст въвлича останалите в общата кауза и съумява да им предаде своята енергия.
3. Емпатия
Емпатия е способността да се поставяме на мястото на другата страна и да разбираме нейните мисли, чувства, настроения и поведение. Емпатията е част от емоционалната интелигентност на човека.
Емпатичният човек не антипод на егоиста. Той не мисли единствено за себе си, а е чувствителен и към околните. Проявява искрен интерес към тях, умее да води диалог и да слуша с цел да ги разбере.
Лидерът на екип, който е емпатичен, притежава критично важно умение за стимулиране на ефективното сътрудничество.
✅ Обучение по управление на екипи
В резюме
Трите стълба на гъвкавата екипна култура на Едмъндсън са:
- Любопитство;
- Страст;
- Емпатия.
Това са три конкретни поведения, които лидерите на екипи следва да усвоят и усъвършенстват, за да вдъхновяват и насърчават в максимална степен екипното взаимодействие.
Прочети повече: Екипен дух и лоялност. Как да си сътрудничим с останалите и да работим в екип.