Съществуват голям брой техники за успешно управление на хора, но ако трябва да се откроят трите най-прости и най-действащи техники, кои биха били те?
През 1981 г. Кен Бланчард и Спенсър Джонсън издават книгата “Едноминутен мениджър”, която под формата на притча представя три ключови техники за управление на хора. Книгата се превръща в бестселър №1 по мениджмънт на всички времена с продажби от над 15 милиона копия.
През 2015 г. излиза “Новият Едноминутен мениджър” от същите автори. И тази книга се фокусира върху трите ключови техники за управление на хора, но те вече са приспособени към съвременния и бързо променящ се свят.
В книгите на Бланчард и Джонсън трите техники за управление на хора се наричат “тайни”. И действително, на тях може да се гледа като на тайни, доколкото само посветените в тънкостите на Едноминутното управление ги използват и прилагат.
По-долу ще разгледаме трите тайни на Едноминутния мениджър. Но преди това, нека изясним защо изобщо се използва термина “Едноминутен мениджър”.
Защо “Едноминутен мениджър”?
Кен Бланчард и Спенсър Джонсън използват термина “Едноминутен мениджър”, за да подчертаят, че успешното управление на хора не е задача, която изисква цялото време на света. Тъкмо обратното – за да управляваш добре хора, следва да използваш трите тайни за управление, а всяка от тях отнема по една минута. Е, понякога и малко повече, разбира се.
В книгата “Едноминутен мениджър” висшият ръководител, който предава своя ценен опит на младия главен герой, заявява:
“Аз съм Едноминутен мениджър.
Определям се като такъв, защото ми е нужно съвсем малко време, за да накарам хората да постигнат страхотни резултати.”
Тайна №1: Едноминутни цели
Първата и основна тайна на Едноминутния мениджър е да определя едноминутни цели на своите сътрудници.
Независимо дали става дума за новоназначени и неопитни хора, или пък за хора с дълъг стаж и висока компетентност, определянето на цели е от първостепенна важност.
Ясните цели фокусират поведението на служителите към определено бъдещо състояние, което трябва да се постигне. Целите поставят началото на желаното поведение.
В българското издание на “Новият Едноминутен мениджър” терминът “Едноминутни цели” е заменен с “Едноминутни инструкции”, но като цяло става дума за едно и също нещо.
Тайна №2: Едноминутни похвали
Ако определена цел задейства поведението, последиците влияят върху по-нататъшното поведение. И тук идва ред на втората тайна на Едноминутния мениджър – едноминутна похвала.
Ключът към развитието на хората се крие в дебненето на всяка тяхна правилна (а не неправилна) стъпка.
Много мениджъри правят точно обратното – не казват нищо на служителя, докато той не допусне някаква грешка. Тогава те се намесват и започват да критикуват. Подобен подход не подпомага хората да работят на върха на възможностите си.
Важно е да се отбележи, че Едноминутни похвали не бива да се отправят само при перфектно свършена работа. Дори и работата да е свършена с известни забележки или грешки, мениджърът следва да хвали добрите моменти в нея.
Тайна №3: Едноминутни корекции
В класическата книга “Едноминутен мениджър” третата тайна на Едноминутния мениджър е едноминутното порицание, но в “Новият Едноминутен мениджър” вече се говори за едноминутна корекция.
На практика става дума за едно и също нещо – подаване на обратна връзка към служителите в случай на грешки, пропуски или проблеми в работата.
Никой не обича да му се навират грешки в лицето, но едноминутната корекция е в състояние да връща хората в правия път, за да постигнат целите си. Едноминутната корекция помага на хората да учат, за да разберат кое следва да се прави иначе.
Кен Бланчард и Спенсър Джонсън не засягат темата за оптималното съотношение между похвали и порицания (корекции), но според изследвания на други експерти, това съотношение следва да бъде в диапазона от 3 до 5.
Повече по темата можеш да прочетеш в статията “Коефициент на Лосада. Баланс между позитивното и негативното”.
В резюме
И така, трите тайни за управление на Едноминутния мениджър са:
- Едноминутни цели;
- Едноминутни похвали;
- Едноминутни корекции.
Трите техники за управление на хора работят в синхрон. Целите задават посоката на желаното поведение, а в зависимост от реалното поведение се хвали или коригира, за постигане на по-добро представяне.
Любопитно е да се отбележи, че трите тайни на Едноминутния мениджър не се ограничават само до сферата на управлението. Например, те могат да се използват от родители при възпитанието на деца, както и в други области на професионалния и личния живот.
Прочети повече: Теория за ситуационно лидерство на Хърси и Бланчард.