Уилям Деминг е световнопризнат експерт по управление и е създател на концепцията за “тотално управление на качеството”.
Централни идеи в управленската философия на Деминг се явяват нуждата от съкращение на разходите в производството, непрекъснатото усъвършенстване на работните процеси и контрола над отклоненията. Благодарение на Деминг, тоталното управление на качеството става идея от първостепенно значение за голям брой организации по света.
Как преминава животът на Уилям Деминг? Какви са неговите открития? И какво е значението на идеите му в наши дни?
Биография на Деминг
Уилям Едуардс Деминг е роден през 1900 г. в градчето Сиу-Сити, щата Айова, САЩ. Баща му е дребен адвокат без сериозни финансови възможности.
В училище младия Деминг прави впечатление на учителя си по математика, който го насърчава да продължи следването си в университет. Така, Деминг учи първо в Университета на Уайоминг, а след това и в Университета на Колорадо. През 1928 г. се дипломира с научна степен “доктор по физико-математически науки” към Йейлския университет.
След дипломирането си, Уилям Деминг започва трудовата си дейност като служител на Министерството на селското стопанство на САЩ, а през 1939 г. преминава на работа в Националното бюро на САЩ за преброяване на населението, където разработените от него статистически методи за изследване привличат вниманието и получават висока оценка.
По време на Втората световна война Деминг провежда занятия с мениджъри и инженери от военната промишленост за използване на статистически методи за усъвършенстване на производителността и качеството. Тези семинари Деминг провежда в Станфордския университет съвместно със своя приятел и ментор – статистикът Уолтър Шухарт, от когото получава силно влияние.
Семинарите на Деминг и Шухарт са плод на съвместни техни проучвания, които датират от 1938 г. Идеите на двамата експерти са радикално противоположни на принципите на научно управление на Фредерик Тейлър и първоначално предизвикват интерес. Във военните години няколко хиляди инженери и мениджъри от оръжейни заводи пътуват до Станфорд и присъстват на семинарите, но впоследствие висшето ръководство на тези заводи не се ангажира със сериозна подкрепа, поради което производителността и качеството в тези организации не се подобряват кой знае с какво.
След края на войната Уилям Деминг получава покана от ген. Маккартър да се премести в Япония, за да окаже помощ при преброяването на населението и през 1947 г. заминава за Япония.
Престоят на Деминг в Страната на изгряващото слънце му дава възможност да се запознае с интересни японски мениджъри, които са в добри отношения с Keidanren – Японската бизнес федерация.
За разлика от американските мениджъри, японските мениджъри се интересуват особено активно от теориите за управление на Деминг, за които са чували преди войната. Канят го да изнася лекции и семинари в Япония. Поучил се от опита си в Станфорд, Деминг се съгласява, но само при условие на лекциите му да присъстват лично генералните мениджъри на японските корпорации.
Първата лекция на Деминг на японска земя се провежда през юли 1950 г. Може да се каже, че точно тогава стартира и движението за тотално управление на качеството в Япония.
Почти незабавно японската индустрия започва да прилага теориите за управление на Деминг в производствената практика и десетина години по-късно японските стоки започват на навлизат стремително на американския пазар. Потребителите в САЩ не грешат – японските продукти са по-хубави и по-евтини. Това е повратен момент в света на бизнеса!
За особени заслуги към създаването на следвоенното икономическо японско чудо, при това като резултат от приложение на концепцията за тотално управление на качеството, през 1960 г. Уилям Деминг става първият американец, който е награден лично от японския император с ордена “Sacred Treasure”.
До началото на 80-те години на XX век идеите на Деминг за тотално управление на качеството са игнорирани от американските мениджъри, които продължават да следват безпрекословно принципите за управление на Тейлър от началото на XX век. Точно в този период американската журналистка Клер Крофърд-Мейсън прави Деминг известен за широката публика, като създава телевизионно предаване със заглавие “Ако Япония може, защо да не можем и ние?” с негово участие.
Така, американските изпълнителни директори повече не могат да игнорират Деминг. Веднага след телевизионното предаване се образува опашка в офиса на Деминг – опашка от президенти и изпълнителни директори на компании, желаещи да чуят неговите съвети и да разберат в какво се крие тайната на успеха на японския бизнес.
За да отговори на огромния интерес, Деминг организира мащабни отворени семинари по темата за тоталното управление на качеството, на които присъстват по няколкостотин участници. В периода 1981-1993 г. той провежда 250 подобни семинара, в които вземат участие 120 000 души! Едновременно с това изнася и закрити лекции в американски компании, които по-късно възприемат неговата управленска философия.
Ето как, Уилям Деминг получава силно влияние в американските делови среди и за няколко години идеите му променят съществено мениджърския стил и начин на мислене на американската индустрия.
Например, един от първите посетители при Деминг е Дон Петерсън – изпълнителен директор на Ford Motor Company. По-късно той с гордост изтъква, че е ученик на Деминг и заявява, че осъщественото възраждане на компанията след 1980 г. е резултат от преобразуването на цялостната система на управление за качеството в пълно съответствие с препоръките на Деминг.
Уилям Деминг публикува няколко книги и десетки доклади. Сред основните му трудове са “Sample Design in Business Research” (1960), “Out of Crisis: Quality, Productivity and Competitive Position” (1986), “The New Economics for Industry, Government and Education” (1993). На български език са издадени някои от книгите му – “Новата икономика. За индустрията, правителството и образованието” и “Изход от кризата”.
Деминг се жени два пъти, като първата му съпруга почива през 1930 г., а втората – през 1986 г.
Деминг провежда последния си научен семинар на 20 декември 1993 г. и умира само месец след това.
Деминг и тоталното управление на качеството
Прието е да се смята, че Уилям Деминг е създател на концепцията за “тотално управление на качеството”, въпреки, че в първите години на развитие на своята философия той работи под сериозното влияние на идеи от специалисти по приложни статистически методи, в частност Джоузеф Джуран и Уолтър Шухарт.
Деминг е убеден, че лошите икономически показатели на компаниите са резултат от неспособността на ръководителите да не допускат ненужни разходи и да установяват необходимия контрол над производствените процеси. Още в първите години на своята научна дейност той разработва идеи за приложение на статистически методи за подобряване на показателите от дейността на организацията.
По-късно Деминг стига до фундаменталния извод, че качеството на продукта и удовлетвореността на клиента трябва да бъдат заложени още в процеса на произвеждане на продукта и по този начин да не зависят от усилията на армия от инспектори, които да се занимават с откриване на недостатъци във вече произведенията изделия.
За постигането на тази цел Деминг счита, че преди всичко е необходимо обучение на работниците, както и да им се предоставят необходимите инструменти, за да могат те правилно и от първия път да вършат това, което им се възлага. Деминг е убеден, че отстраняването на дефектите и непрекъснатото усъвършенстване на технологическите процеси на работното място не само ще намалят безцелното изразходване на материали, обема на бракуваната продукция и потребността от квалифицирани специалисти, но и ще доведат до нови подходи в управлението.
Уилям Деминг призовава към създаване на такова управление на организацията, което да е основано на сътрудничество с работниците при решаване на проблемите. Особено набляга на това да не се работи със страх на работното място, поради което и предлага премахване на сделното заплащане на труда. Утвърждава тезата, че конкуренцията между работниците е вредна и води до гибел за организацията. Същевременно счита, че екипната работа и сътрудничеството са в основата на качественото изпълнение на работата.
Успехът на японската индустрия след пристигането на Деминг в Япония е повече от показателен за ефективността на тоталното управление на качеството.
Както е известно, японската промишленост е разрушена по време на Втората световна война и това, което се произвежда в тази държава в следвоенните години е с посредствено качество. Затова и японските предприемачи са открити за нови идеи, а идеите на Деминг са в известен смисъл адекватни на практиката и традициите на японските организации.
Ето как, японските бизнесмени възприемат с възторг идеите на Деминг. Японските компании започват да внедряват системи за управление на качеството, имащи за цел да удовлетворяват интересите на клиентите, вместо да генерират бързи, но краткосрочни печалби. Тази ориентация полага основите на японското “икономическо чудо” от 70-те и 80-те години на XX век.
14 точки на Деминг за тотално управление на качеството
На основа на опита от приложение на идеите за тотално качеството в Япония, през 70-те години на ХХ век Деминг формулира концепция за тотално управление на качеството в 14 точки.
Тези 14 точки за тотално управление на качеството са:
- Формирайте постоянен стремеж към подобрение на стоките и услугите с цел да бъдете конкурентоспособни, за да останете в бизнеса и да осигурявате работни места.
- Възприемете новата философия за управление на качеството.
- Прекратете зависимостта от масов контрол за проверка на качество.
- Прекратете практиката за избор на доставчик на база на най-ниската цена за сметка на партньорство с постоянни доставчици.
- Усъвършенствайте постоянно всяка дейност във фирмата, за да подобрите качеството и производителността и по този начин да намалите трайно разходите.
- Въведете обучение на работното място за работниците и мениджърите.
- Прилагайте лидерство с цел да помогнете на хората да работят по-добре.
- Изгонете страха, така че всеки да може да работи ефективно за компанията.
- Разрушете бариерите между отделите.
- Премахнете лозунгите, призивите и целите, изискващи от работниците да работят с нулев брак и нова производителност.
- Премахнете стандартите за работа (квоти) и управлението чрез цели, числа и други стойности, които предписват количествени норми в производствената единица. Заменете ги с лидерство.
- Премахнете бариерите, които пречат на работниците да се гордеят с майсторството си. Отговорността на преките ръководители трябва да се промени от постигане на цифри към постигане на качество.
- Въведете енергична програма за образование и самоусъвършенстване.
- Накарайте всички в компанията да работят за осъществяване на промяна и подобрение. Това е отговорност на всеки.
Научи повече от статията “14 точки за тотално управление на качеството на Деминг”.
Цикъл на Деминг
Под името “Цикъл на Деминг” в наши дни е популярен модел от четири стъпки, с чиято помощ организациите могат да разрешават свои проблеми, в търсене на начини за по-високо качество и непрекъснато усъвършенстване.
Този модел е създаден от Уилям Деминг и е известен още и като “Колело на Деминг”, както и с абревиатурите PDCA (Plan-Do-Check-Act) или PDSA (Plan-Do-Study-Act). Самият Деминг нарича модела “Цикъл на Шухарт”, в чест на своя ментор и приятел Уолтър Шухарт, който разработва първоначалната идея на модела през 20-те години на XX век.
Цикълът на Деминг представлява последователност от четири стъпки за непрекъснато подобрение на процеси и продукти или за разрешаване на проблеми.
Стъпките са:
- Планиране (Plan) – определяне на проблемите, разработване на хипотези (варианти за действие) и решение кои от тях да се тестват.
- Изпълнение (Do) – тестване на възможни решения в ограничен мащаб и измерване на резултатите.
- Проверка (Check или, както предпочитал Деминг – Study) – проучване на резултатите, измерване на ефективността им и решение коя от хипотезите да се подкрепи и приведе в действие.
- Действие (Act) – прилагане на най-успешното решение.
Цикълът на Деминг е ключов инструмент за приложение на философията на тотално управление на качеството.
Научи повече в статията “Цикъл на Деминг”.
В резюме
Благодарение на усилията на Уилям Деминг деловият свят познава и прилага философията за тотално управление на качеството – концепция, при която качеството на продукта и удовлетвореността на клиента се поставят на първо място и се залагат още в процеса на замисляне и производство на продукта.
Дълги години идеите на Деминг не се признават в собствената му родина – САЩ, но намират топъл прием в Япония. Например, първата книга на Деминг е публикувана в Япония през 50-те години на XX век и е преиздадена в САЩ и Западна Европа едва 30 години по-късно.
Благодарение на Деминг, от 90-те години на ХХ век насам понятия като “тотално управление на качеството”, “обслужване на потребителите” и “екипна работа” заемат постоянно място в речника на фирмените ръководители.
Прочети повече: Кратка история на мениджмънта.