Има организации, в които един или друг мениджър става недостъпен за своите сътрудници. Той се вижда толкова рядко с подчинените си, че буквално е трудно да се разменят дори няколко думи с него в дълги периоди от време.
Подобна дистанцираност на ръководителя може да е плод на неговата свръхнатовареност – пътувания, срещи, неотложни задачи. Тя обаче отдалечава ръководителя от реалните проблеми и предизвикателства в работата.
Известен е стил на управление, наричан “Управление чрез обхождане на място”, с чиято помощ мениджърите могат да поддържат близка връзка със своите сътрудници и да усещат по-добре “пулса” на събитията в техния отдел или организация.
Управление чрез обхождане на място
Терминът “Управление чрез обхождане на място” (“Management by Wandering Around” или просто MBWA) е популяризиран от Том Питърс и Робърт Уотърман през 1982 г. в тяхната книга “In Search of Excellence” (“Към съвършенство във фирменото управление”).
Управлението чрез обхождане на място печели допълнително внимание по света, след като Уилям Хюлет и Дейвид Пакард, основатели на компанията Hewlett-Packard, възприемат този начин за управление и го описват в книгата си “The HP Way” (1995 г.)
При управлението чрез обхождане на място мениджърът регулярно посещава работните места на служителите си, говори с тях, обсъжда идеи и проблеми, изгражда взаимоотношения.
В основата си, това е метод за активно управление, който внася спонтанност и неформален дух в работните отношения. Подобен маниер на работа, особено в по-големи организации, може да бъде от сериозна полза както за ръководителя, така и за служителите.
Ето как самият Том Питърс представя идеята за управление чрез обхождане на място:
Том Питърс отбелязва, че един от най-ярките примери за ръководител, който съзнателно практикува управлението чрез наобикаляне на място, е Хауърд Шулц, основател на Starbucks. В тази голяма компания има богата статистика, както и мениджъри на различни йерархични нива, на които се заплаща, за да ръководят работните процеси в търговските обекти на Starbucks. Въпреки това Шулц прави всичко възможно да обхожда на място най-малко 25 кафенета Starbucks всяка седмица. Целта му е да почувства атмосферата и проблемите в различните обекти, да разговаря лично със служителите и да чуе от “първа ръка” как върви работата, какви са предизвиателствата, които следва да намерят решение и какви нови идеи могат да се приложат.
Друг много известен привърженик на управлението чрез обхождане на място е легендарният Стив Джобс, съосновател на Apple. През годините той ръководи хората си чрез постоянно присъствие в техния живот. Джобс смята, че ако шефът е на разположение и се вслушва в служителите си, те ще покрият очакванията му. Човек е можело да го види всеки ден от седмицата да се навърта из залите, да наминава тук-там и да пита: „Над какво работиш?“ или „Какъв проблем имаш?“
Този вид управление означава ръководителят да е на много места едновременно. Ако се прави както трябва, като следствие от него всички служители се чувстват част от цялостната картина в организацията.
Днес управлението чрез обхождане на място е дори още по-важно. Чрез мобилните телефони, електронната поща и чатовете, използвани за контакт с хората в съседния кабинет, ние се приобщаваме все повече към технологията, а в същото време се отчуждаваме от хората в своя живот. Именно поради това е важно ръководителят да полага усилия да си остане преди всичко човек, който управлява чрез поддържането на личен контакт с хората.
Как да се управлява чрез обхождане на място?
Ето какво можеш да правиш, ако си ръководител и искаш да управляваш подчинените си чрез обхождане на място:
- Излизай сред хората. Това е най-главното. Много мениджъри смятат, че са прекалено заети с важни задачи, за да се виждат със сътрудниците си, но нима не са именно сътрудниците една от най-важните задачи, които един ръководител може да има? Започни да посещаваш хората си на работните им места и взаимодействай активно с тях.
- Дръж се неформално. Когато практикуваш управление чрез обхождане на място, е важно хората да не се чувстват застрашени, че мениджърът им е при тях и едва ли не ги следи. В тази връзка е важно отношението ти да е човешко, приятелско, искрено. Само по този начин ще можеш да ги предразположиш да се чувстват комфортно и да споделят информация.
- Задавай въпроси. Идеята на управлението чрез обхождане на място е да питаш сътрудниците си как върви работата, какво нови се случва, какви са проблемите, какви са възможните решения. Само чрез въпроси можеш да въвлечеш служителите в диалог, а нали това е целта?
- Говори по-малко, наблюдавай и слушай повече. Въздържай се да доминираш в разговора и да обясняваш как трябва да се прави това или онова. Вместо това дръж очите и ушите си широко отворени. Гледай и слушай какво се случва, а събраните впечатления ще използваш по-късно.
- Насърчавай добрата работа. Винаги дебни за добри неща, които можеш да отбележиш и похвалиш. Ако видиш нещо добро, което се случва някъде, похвали съответния служител с “Браво!” или “Добра работа!” Отдаването на признание е ефективен начин да мотивираш хората и да повдигнеш духа им.
- Популяризирай добрите примери. Бъди връзка между хората и отделите, като споделяш добри практики, които си видял на едно място, пред хората от друго място. Така ще стимулираш обмяната на опит, както и ще създаваш усещане сред служителите, че са част от голямата картина.
- Не прекалявай. Управлението чрез обхождане на място е нещо добро, но като всяко друго нещо, с него не бива да се прекалява. Не оставяй в служителите си усещането, че непрекъснато надничаш иззад рамото им. Ако те гледат на твоите посещения на място по-скоро като на микромениджмънт, а не като на приятен и неформален разговор, смисълът на занятието ще се изгуби.
- Резюмирай наблюденията си и вземай решения. Крайната цел на управлението чрез обхождане на място е да се вземат решения за подобряване на работата или затвърждаване на добрите практики. След серия от обиколки, отделяй време да резюмираш събраната информация и действай проактивно в нужната посока.
В резюме
Управлението чрез обхождане на място може да бъде прост, забавен и ефективен начин за получаване на актуална информация относно различните аспекти на работата в една организация.
Един от най-важните плюсове на подобен стил на управление е, че чрез него мениджърът изгражда взаимоотношения с хората. Служителите виждат, че ръководителят се интересува живо от тяхната работа, което на свой ред помага за тяхната мотивация, ентусиазъм и съпричастност.
Прочети повече: Трансформационно лидерство.