По време на последната изборна кампания чувах често фразата “Полагам усилия, но… няма резултати” от министри, кметове, партийни лидери и служители на различни министерства и ведомства.
Гледаха ме от екрана и без притеснение обясняваха подробно какво са направили и колко усилия са положили.
Дойдеше ли моментът, в който да обяснят кои са причините за това техните действия и усилия да не носят резултати, същите тези хора от екрана като латерни отново и отново повтаряха фразата “Полагаме усилия, но…”.
Като гражданин на нашата държава, като жител на един български град и като данакоплатец не ме вълнува кой колко усилия е положил. Вълнувам се от това дали са постигнати резултати, особено, ако предварително са били оповестени и обещани.
Нека се прехвърлим на нашите работни места. Там също се сблъскваме с “Полагам усилия, но… няма резултати”.
Как да реагираме в този случай? Ето как разсъждавам аз.
Мога ли да изкача Килиманджаро?
Ако някой ме наеме да изкача Килиманджаро, признавам си, че резултатът ще е отрицателен. Не защото няма да положа усилия да се изкача. Както и не защото няма да спазвам препоръчителните действия за подобна задача.
Напротив. Аз съм усърдна, трудолюбива и упорита. Със сигурност ще положа значителни усилия.
Но тези мои значителни усилия няма да ми помогнат. Няма да успея да изкача Килиманджаро, просто защото не съм пригодна (компетентна) да постигна този резултат.
Не зная какво е алпинизъм. Не съм алпинист. Редица мои специфични характеристики ме правят непригодна за задачата да изкача Килиманджаро.
Затова отричам фразата “Полагам усилия, но няма резултати”, ако става дума за управление на държава, на град или на компания.
Уви, в ежедневието на някои компании се чува точно тази фраза. С нея се оправдават лошите резултати, прикриват се грешки, запазват се хора, които с нищо не са полезни за фирмата.
Имам чувството, че този стил на изразяване е внедрен в мисленето, хората са свикнали с него, не се притесняват изобщо да си признаят, че нямат резултати, а останалите като че ли са склонни да ги оневинят.
Резултатите в работата са функция от три променливи
В книгите по мениджмънт, организационно поведение и човешки ресурси е записано, че когато оценяваме работата на мениджъри и служители, трябва да знаем, че резултатът, който очакваме е функция от три променливи величини:
- Пригодността (компетентност) на служителя . Това са знания, умения, специфични психически качества на мисленето, вниманието, паметта, психомоториката, пол и възраст, семеен статус, ангажименти на служителя извън офиса (болни родители, малки деца, грижи за роднини и т.н.)
- Спазването на подходящите действия от страна на служителя, за да стигне до очакваните резултати. Става най-вече дума за действията, които са описани в стандартите за работа, за ясната формулировка на задачите в длъжностната характеристика.
- Условията в компанията, които следва да се създадат и поддържат от мениджърите, тъй като те съдействат за постигане на очакваните крайни резултати. Имам предвид техника, оборудване, ресурси, правила и норми за работа, организационна структура, която стимулира постигането на резултати, мениджъри, които знаят как да управляват, системи за подбор, обучение, оценяване, възнаграждение и др.
Накратко, ако някой е положил усилия, спазил е указанията (препоръчителните действия и стандартите), а условията в компанията са налице, то обяснението за липсващите резултати е единствено пригодността му!
📧 Безплатен бюлетин
Присъедини се към 2100+ души и получавай бюлетина ни, пълен с важни идеи и прозрения за професионално и личностно развитие.Препоръчителни управленски стъпки
Ето моите препоръчителни управленски стъпки, ако искаш да не чуваш фразата “Полагам усилия, но… нямам резултати!”
- Винаги, сериозно и отговорно следи каква е пригодността на хората.
- Ясно дефинирай в длъжностните характеристики тези резултати, които очакваш от служителя.
- Обърни внимание как изписваш задачите (не задълженията, а задачите) в длъжностните характеристики. Задачите трябва да звучат максимално ясно и недвусмислено.
- Осигури подходящите условия в компанията, които насърчават и подпомагат постигането на желаните резултати.
Прочети повече: Най-добрата формула за високи резултати и постижения.